جهش تولید | شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹

«بلدچی» روایتی از لرستان در دفاع مقدس/ناگفته‌هایی که باید ثبت شود - نمایش محتوای خبر

 

 

«بلدچی» روایتی از لرستان در دفاع مقدس/ناگفته‌هایی که باید ثبت شود

«بلدچی» روایتی از لرستان در دفاع مقدس/ناگفته‌هایی که باید ثبت شود

رئیس حوزه هنری لرستان با اشاره به انتشار و رونمایی از کتاب «بلدچی» گفت: باید با خلق آثار ادبی ناگفته های دفاع مقدس در لرستان ثبت شود.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد امیدی پور صبح سه شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به قابلیت های موجود در حوزه دفاع مقدس در استان لرستان اظهار داشت: این استان به عنوان یکی از استان های اصلی آسیب دیده از جنگ ناگفته های فراوانی را در ذهن و زبان مردمان خود دارد به طوری که حتی کسانی که در جبهه نبوده اند می توانند به اندازه یک رزمنده برای همه خاطره تعریف کنند.

بخش اندکی از ناگفته های دفاع مقدس در لرستان ثبت شده است

وی گفت: به لحاظ حجم رویدادهایی که در دوران دفاع مقدس در لرستان روی داده و خاطراتی که از این رویدادها در ذهن مردم باقی مانده است این استان از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

رئیس حوزه هنری لرستان با بیان اینکه متاسفانه علی رغم قابلیت های فراوانی که در زمینه خاطرات دفاع مقدس در استان لرستان وجود دارد تنها بخش اندکی از این ناگفته ها تاکنون به ثبت رسیده و یا در قالب آثار مکتوب منتشر شده است گفت: البته این امر دلایل مختلفی دارد که بخشی از این دلایل بر می گردد به حجب و روحیه خاص مردم لرستان در بازگو کردن مخاطرات و دشواری هایی که متحمل شده اند به طوری که ما در لرستان کمتر با خاطرات خودنوشت مواجه می شویم و عموما پروژه ها در این زمینه تحت عنوان مصاحبه یا خاطره نگاری به انجام می رسند.

امیدی پور گفت: دلیل دیگر در زمینه کم بودن تعداد آثار منتشر شده در این حوزه نبودن شاخص تولید در این زمینه بوده که متاسفانه هنوز در ادبیات دفاع مقدس لرستان اثری با مختصات یک اثر ملی تولید نشده که مبنای تولید آثار بعدی قرار گیرد.

«بلدچی» روایتی بلند از دفاع مقدس لرستان

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به رونمایی از کتاب «بلدچی» به عنوان روایتی بلند از دفاع مقدس لرستان عنوان کرد: پروژه کتاب بلدچی امسال وارد سال چهارم می شود و ما پروژه های دیگری در زمینه خاطره نگاری داشته ایم که دیرتر از این کتاب شروع و زودتر از آن به انجام رسیده اند.

رئیس حوز هنری لرستان ادامه داد: ولی در مورد کتاب «بلدچی» سعی کرده ایم صبور باشیم تا نمونه ای شاخص و قابل استناد به بازار نشر عرضه شود.

امیدی پور با بیان اینکه گاهی یک اثر می تواند به وجود آورنده یک جریان پیرامون یک موضوع باشد و نکته ای که باید در خصوص شاخص سازی در عرصه هنر و به ویژه ادبیات به آن توجه کرد مراحل مختلف مربوط به تولید و توزیع یک اثر است گفت: تصور رایج در این زمینه این بوده که تمامی کارهای مربوط به تولید یک اثر ادبی مربوط به پیش از نشر آن است و با انتشار اثر در واقع کار به پایان می رسد در حالی که با انتشار یک اثر کار آغاز شده و حیات واقعی اثر مربوط به رویداد های پس از تولید خواهد بود.

غفلت از ادبیات دفاع مقدس

وی با بیان اینکه نقد ادبی یکی از راه های علمی برای  شاخص سازی یک اثر ادبی بوده و به میزانی که بتوانیم توجه اساتید و اهالی یک رشته را متوجه یک اثر کنیم فضای مناسب را برای دیده شدن، خوانده شدن و درنهایت جریان سازی پیرامون اثر مورد نظر فراهم آورده ایم گفت: تالیف فیلم نامه، نمایشنامه و ترجمه اثر کارهای دیگری بوده که می تواند در مراحل بعد در ایجاد این فضا تاثیر گذار باشد.

رئیس حوزه هنری لرستان ادامه داد: متاسفانه باید گفت در خصوص ادبیات به ویژه  ادبیات دفاع مقدس در کشور ما به بخش رویدادهای پس از تولید آثار کمتر توجه شده که البته یک آسیب در حوزه ادبیات دفاع مقدس محسوب می شود و باید بیشتر به این موضوع فکر کنیم.

امیدی پور با اشاره به اینکه اگر چه آثار فرهنگی و هنری پس از به وجود آمدن صدها یا هزاران سال مستقل از آفریننده خود به حیاتشان در جامعه بشری ادامه می دهند اما در بدو امر این آثار محصول آفرینندگان آنها یعنی هنرمندان و نویسندگان است بیان داشت: اگر می خواهیم آثار شاخص تولید کنیم ابتدا باید آدم های شاخص تولید کنیم.

وی با بیان اینکه کتاب های خوب  محصول نویسندگان خوب است گفت: باید با برنامه ریزی صحیح فضای مناسبی برای رشد و پرورش نویسندگان فراهم آوریم.

ضرورت استفاده از پیشکسوتان دوران دفاع مقدس برای خلق آثار ادبی

رئیس حوزه هنری لرستان با تاکید بر اینکه کارگاه های داستان نویسی و خاطره نگاری، نشست های نقد و بررسی آثار و توسعه فضای نشر می توانند به ایجاد و گسترش ابعاد مختلف فضای مورد نظر کمک کنند افزود: ما در حال حاضر جمعیت قابل توجهی از افراد بازنشسته سازمان های نظامی را در جامعه داریم که یا در خانه روزگار می گذارنند و یا به امور دیگری مشغول اند.

امیدی پور ادامه داد: اگر از بین هر ۱۰۰ نفر تنها یک نفر علاقمند به این موضوع پیدا شود ما دهها نویسنده خوب خواهیم داشت که می توانند در این عرصه قلم بزنند و البته در مرحله بعد باید سرمایه گذاری مناسب برای توسعه انتشار آثار در این زمینه صورت گیرد که در حال حاضر این فضا وجود ندارد و هزینه هایی که در این زمینه انجام می شود با ابعاد کار متناسب نیست.

وی با اشاره به کتاب «بلدچی» بیان داشت: بلدچی از پیش از انقلاب اسلامی شروع می شود و تا دوران پس از جنگ نیز ادامه می یابد.

«بلدچی» را «حاج اسماعیل» نوشت

رئیس حوزه هنری لرستان با بیان اینکه تولید این کتاب در وهله اول مدیون انگیزه و پایمردی «حاج اسماعیل سپهوند» است گفت: به جرات می توان گفت که تلاش و کوششی که حاج اسماعیل برای نگارش این کتاب انجام داده کمتر از تلاش ها و جانفشانی های عملیات هایی که روایت می کند نبوده است.

امیدی پور با بیان اینکه چهارسال بوده که این نوشته ها را مثل فرزندی با خودش به این طرف و آن طرف می برد و کم می کند، اضافه می کند و دوباره می نویسد تصریح کرد: در واقع «بلدچی» روایت جامعی از وقایع دفاع مقدس در استان لرستان بوده که علاوه بر جذابیت های داستانی و روایی می تواند مبنای خوبی باشد برای انجام کار های پژوهشی در این زمینه باشد.

وی گفت: «بلدچی» بیش از آن که روایت حاج اسماعیل باشد روایت کسانی است که حاج اسماعیل دیده است در واقع  کتاب سعی می کند تا ضمن روایت حوادث گوناگون دفاع مقدس و توصیف شخصیت رزمندگان و همرزمان راوی، ما را با دشواریهای نبرد آشنا کرده و نگاهمان را به موضوع عمیق تر سازد.