جهش تولید | دوشنبه، ۵ خرداد ۱۳۹۹

«قلعه مظفری» سلسله به موزه مردم‌شناسی تبدیل می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

«قلعه مظفری» سلسله به موزه مردم‌شناسی تبدیل می‌شود

«قلعه مظفری» سلسله به موزه مردم‌شناسی تبدیل می‌شود

«قلعه مظفری» اثر شاخص تاریخی شهرستان سلسله به زودی به موزه مردم‌شناسی تبدیل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سلسله، قلعه مظفری یکی از بناهای تاریخی شهرستان سلسله است که متعلق به اواخر دوره قاجار بوده و توسط یکی از خوانین محلی الشتر به‌ نام صید مهدی خان حسنوند، ملقب به امیرالعشایر ساخته‌شده است که درواقع بیانگری از تمدن و قدمت قوم لک بوده و هرساله در فصول گردشگری پذیرای گردشگران و علاقه‌مندان بسیاری است.

معماری این اثر تاریخی مربوط به پهلوی اول بوده و از مصالحی چون آجر، چوب و خشت خام استفاده‌شده و معماری آن نی به شیوه طاق ضربی است.

این بنای تاریخی با مساحت کلی 750 مترمربع و مساحت هر طبقه 270 مترمربع دارای زیربنایی به ابعاد 9 در 30 متر و حیاط آن به ابعاد 20 در 25 متر هست و  در ساخت آن از مصالحی چون آجر، چوب، خاک، گچ و سنگ استفاده‌شده است.

قلعه مظفری متعلق به اواخر دوره قاجار

‌درگذشته بخشی از این بنای تاریخی به‌عنوان دارالحکومه و بخش دیگر آن به‌عنوان محلی برای برگزاری مراسمت ملی و مذهبی استفاده می‌شده است به‌طوری‌که در مناسبت‌های مذهبی و در ایام مختلف سال این مکان تاریخی به‌عنوان مکانی برای روضه‌خوانی و برگزاری مراسمت عزاداری استفاده‌ می‌شده است  و اکنون نیز چند سالی است که این اثر تاریخی شاخص شهرستان در ایام محرم میزبان عزاداران حسینی است.

قرار بود که قلعه مظفری با مرمت کامل و آماده‌سازی به‌عنوان موزه مردم‌شناسی پذیرای علاقه‌مندان باشد و خبرگزاری تسنیم نیز بارها در گزارش‌هایی با عنوان‌های «میراث فراموش‌شده دوره قاجار در بهشت لرستان؛ قلعه مظفری پنهان درپیچ‌ و خم کوچه‌های "سلسله"»و« قلعه مظفری؛ میراث قاجاریان و بیانگر قدمت قوم لک» به اهمیت و لزوم پیگیری وضعیت این اثر تاریخی شاخص پرداخت.

با پیگیری‌های صورت گرفته باخبر شدیم که در صورت فراهم شدن امکانات و تخصیص بودجه لازم قلعه مظفری می‌تواند تا قبل از فرارسیدن سال نو به موزه مردم‌شناسی تبدیل شود.

پایان عملیات مرمت قلعه مظفری

حسین کاکولوند سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری سلسله در رابطه  اظهارداشت: عملیات مرمت این اثر تاریخی به پایان رسیده و در حال رنگ‌آمیزی درب‌های آن هستیم.

وی افزود: برای تجهیز موزه قلعه مظفری 256 میلیون ریال اعتبار از محل اسناد خزانه اسلامی مصوب شده است.

سرپرست میراث فرهنگی سلسله خاطرنشان کرد:  در حال حاضر منتظر تهیه طرح محتوایی موزه هستیم که به‌تازگی عملی خواهد شد.

تبدیل قلعه مظفری به موزه مردم‌شناسی

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری سلسله عنوان کرد: در صورت فراهم شدن امکانات و تخصیص بودجه منظور شده این آمادگی وجود دارد که تا قبل از فرارسیدن نوروز، قلعه مظفری به موزه مردم‌شناسی تبدیل شود در غیر این صورت در خردادماه سال 96 این وعده تحقق خواهد یافت.

بی‌شک با فراهم کردن امکانات لازم و موزه مردم‌شناسی شدن قلعه مظفری، این میراث بازمانده از دوران قاجار، شاهد افزایش تعداد گردشگران شهرستان و بازدیدکنندگان این اثر تاریخی شاخص در نوروز امسال خواهیم بود.