جهش تولید | جمعه، ۹ خرداد ۱۳۹۹

ابتلای 168 شهروند بروجردی به بیماری تب مالت - نمایش محتوای خبر

 

 

ابتلای 168 شهروند بروجردی به بیماری تب مالت

ابتلای 168 شهروند بروجردی به بیماری تب مالت

مسئول واحد بیماریهای شبکه بهداشت و درمان بروجرد گفت: در 11 ماهه امسال 168 شهروند این شهروندان به تب مالت(بروسلوز) مبتلا شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از بروجرد، شهرام ممدوحی در جلسه بیماریهای مشترک بین انسان و دام انسان و دام این شهرستان اظهار کرد: آمار ابتلای بیماران به این بیماری در مدت مشابه سال گذشته در این شهرستان 177 نفر بوده است.

وی خاطر نشان کرد: روند رو به افزایش ابتلا به بیماری تب مالت نشان از کاستی در اقدامات و آموزشهای صورت گرفته در این زمینه است.

مسئول واحد بیماریهای شبکه بهداشت و درمان بروجرد عنوان کرد: میزان آمار ابتلا به تب مالت بر اساس جنسیت در سال جاری شامل ابتلای 73 زن و 107 مرد بوده است.

ممدوحی تاکید کرد: این آمار در 11 ماهه سال گذشته حکایت از ابتلای 76 زن و 92 مرد به بیماری تب مالت در شهرستان بروجرد دارد.

وی با اشاره به سهم قابل توجه جامعه زنان در ابتلا به بیماری تب مالت، افزود: آمارها نشاندهنده این نکته است که رعایت نکات بهداشتی و آموزشی مثمرثمر نبوده است.

مسئول واحد بیماریهای شبکه بهداشت و درمان بروجرد با اشاره به اینکه برخی ادارات سهم خود را در زمینه پیشگیری از ابتلا به تب مالت ایفا نمیکنند، تصریح کرد: آمار ابتلا به این بیماری در بین روستائیان بیش از جامعه شهری است.

ممدوحی یادآور شد: با توجه به جمعیت تحت پوشش و افزایش دام روستاهایی همچون همت‌آباد و بزازنا آمار ابتلا به این بیماری بیش از سایر مناطق است.

وی اضافه کرد: در محدوده شهری نیز حجم افراد مبتلا به بیماری تب مالت در مناطقی بیشتر است که علاوه بر بیتوجهی به رعایت نکات بهداشتی، برخی ساکنان این محلهها اقدام به نگهداری دام میکنند.

مسئول واحد بیماریهای شبکه بهداشت و درمان بروجرد با اشاره به سهم 21 درصدی افراد مبتلا به تب مالت که با دام تماس نداشتهاند، افزود: این آمار گواه استفاده از مواد لبنی غیر پاستوریزه دارد.

ممدوحی میزان آمار ابتلا به بیماری تب مالت را بر حسب سابقه تماس با دام در چهار گروه خواند و عنوان کرد: 111 نفر به واسطه نگهداری دام در محل سکونت به این بیماری مبتلا شدهاند.

وی تاکید کرد: همچنین ذبح دام و تماس با خون و تماس با دام زنده و مواردی از این قبیل موجب ابتلای 244 شهروند بروجردی دیگر به این بیماری شده است.

مسئول واحد بیماریهای شبکه بهداشت و درمان بروجرد سهم ابتلا به بیماری تب مالت را از طریق استفاده از مواد لبنی غیر پاستوریزه، سرشیر، کره و مواردی از این قبیل قابل توجه خواند.

ممدوحی تاکید کرد: از مجموع آمار مبتلایان به بیماری تب مالت در 11 ماهه امسال 163 نفر از طریق شیوههای یاد شده به این بیماری مبتلا شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود از ارائه آموزشهای لازم به 62 هزار شهروند بروجردی به منظور پیشگیری از ابتلا به تب مالت خبر و ادامه داد: بخشی از آموزشهای ارائه شده در این زمینه با همکاری اداره آموزش و پرورش انجام شده است.

مسئول واحد بیماریهای شبکه بهداشت و درمان بروجرد تاکید کرد: در این راستا کار واکسیناسیون 117 هزار دام سبک و حدود 4 هزار دام سنگین با هدف پیشگیری از ابتلا به تب مالت انجام شده است.