جهش تولید | جمعه، ۲۲ فروردین ۱۳۹۹

آب‌رسانی به روستاهای لرستان نیازمند ۲۷۰ میلیارد ریال اعتبار است - نمایش محتوای خبر

 

 

آب‌رسانی به روستاهای لرستان نیازمند ۲۷۰ میلیارد ریال اعتبار است

آب‌رسانی به روستاهای لرستان نیازمند ۲۷۰ میلیارد ریال اعتبار است

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان گفت: ۱۰۴ روستای لرستان از نعمت آب شرب محروم است که آب‌رسانی به این روستاها نیازمند ۲۷۰ میلیارد ریال اعتبار است.

علیرضا کاکاوند در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد، اظهار داشت: استان لرستان دارای دو هزار و 853 روستا با 168 هزار و 426 خانوار است که  104 روستای استان از داشتن نعمت آب آشامیدنی سالم محروم است.

وی با بیان اینکه آب‌رسانی به 104 روستای استان نیازمند 270 میلیارد ریال اعتبار است، افزود: هزار و 554 روستای بالای 20 خانوار در لرستان وجود دارد که تاکنون به دو هزار و شش روستا عملیات آب‌رسانی انجام‌شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان عنوان کرد: در حال حاضر 135 روستای لرستان به‌وسیله تانکر آب‌رسانی می‌شود که از این تعداد 71 روستا به شکل ثابت و مابقی به‌صورت متغیر آب‌رسانی می‌شوند.

وی به آب‌رسانی بیش از 306 روستای استان اشاره و بیان کرد:  با اختصاص اعتبارات استانی، هفته دولت امسال بیش از 60 روستا از نعمت آب آشامیدنی سالم بهره‌مند‌ می‌شود.

کاکاوند با اشاره به اینکه از ابتدای امسال تاکنون 389 انشعاب غیرمجاز در استان قطع‌شده است، تصریح کرد: بیشترین تلفات آب در روستاهای استان براثر انشعابات غیرمجاز است و آبیاری باغات و مزارع از آب شرب انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه در پی خشک‌سالی‌های اخیر منابع آبی استان خشک‌شده است، خاطرنشان کرد: تعدادی از روستاهای استان توسط 160 دهنه چشمه و قنات تأمین آب می‌شد که باوجود خشک‌سالی طی سال‌های اخیر 120 دهنه چشمه و قنات خشک و تنها از 40  دهنه چشمه و قنات استفاده می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان گفت: میزان مصرف آب در بخش‌های مختلف شرب، کشاورزی و صنعت زیاد است بنابراین  باید فرهنگ‌سازی لازم برای کاهش مصرف در این زمینه انجام شود.