جهش تولید | چهارشنبه، ۱ بهمن ۱۳۹۹

آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع معمولان در استان لرستان - نمایش محتوای خبر

 

 

آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع معمولان در استان لرستان

آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع معمولان در استان لرستان

فرمانده انتظامی پلدختر گفت: عصر جمعه کوه «چم گز» روستای میانکوه شرقی بخش معمولان از توابع شهرستان پلدختر درگیر حریق شد.

سرهنگ صفر عبدالوند در گفت‌وگو با خبرنگار مهر افزود: این آتش سوزی در کوه چم گز قلعه نصیر معمولان از ساعت ۱۷ روز جمعه  آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

وی  گفت: صعب العبور بودن منطقه و نبود امکانات و نیروی انسانی اطفای حریق در منطقه چم گزقلعه نصیر را با مشکل مواجه کرده است.

عبدالوند اظهار داشت: هنوز از میزان دقیق خسارت وارد شده ناشی از این آتش سوزی به جنگل ها و مراتع  شهرستان پلدختر اطلاعی در دست نیست.

فرمانده انتظامی پلدختر گفت: تیم امدادی شامل نیروهای مردمی، نیروی انتظامی، منابع طبیعی، شوراها و دهیاران به منطقه اعزام شده اند ولی با تلاش صورت گرفته هنوز موفق به خاموش کردن آتش نشده اند.

بنابراین گزارش جنگل‌های لرستان با قرارگیری در قلب زاگرس اهمیت حیاتی برای این زیست بوم منحصر به فرد دارند چرا که از وسعت ۵.۸ میلیون هکتاری جنگل‌های ۱۱ استان زاگرسی ۱.۲ میلیون هکتار در لرستان قرار دارد تا این استان حائز رتبه دوم وسعت جنگل‌ها باشد، عنوانی که وقوع مخاطرات مختلف طبیعی و انسانی آن را تهدید می‌کند.

استان لرستان به رغم دارا بودن ظرفیت‌های منحصر به فرد در زمینه اراضی جنگلی و مرتعی با مخاطرات جدی مواجه است، مخاطراتی که می رود عرصه های طبیعی این دیار را به دشت‌های بدون آب و علف تبدیل کند.

وقوع آتش سوزی های گاه و بیگاه در عرصه‌های جنگلی و مرتعی، چرای بی‌رویه دام، تعرض به عرصه های طبیعی و تغییر کاربری‌ها، خسارات خشکسالی و ریزگردها، اجرای پروژه های عمرانی غیرکارشناسی و... هر کدام زخمی را بر تن زاگرس زده‌اند تا سکته های مختلف، قلب این اکوسیستم را هر روز ضعیف‌تر کند.