جهش تولید | شنبه، ۹ فروردین ۱۳۹۹

آتشِ طمع باغات بروجرد را خاکستر کرد/ وقتی مالکان آتش‌بیار معرکه می‌شوند - نمایش محتوای خبر

 

 

آتشِ طمع باغات بروجرد را خاکستر کرد/ وقتی مالکان آتش‌بیار معرکه می‌شوند

آتشِ طمع باغات بروجرد را خاکستر کرد/ وقتی مالکان آتش‌بیار معرکه می‌شوند

پدیده آتش‌سوزی‌های سریالی و عمدی در باغات محدوده شهری ۲۵۰ هکتاری شهرستان بروجرد به معضلی خاموش در تصرف اراضی آن‌ها توسط سودجویان تبدیل‌شده که در هر فقره از این آتش‌سوزی‌ها سرمایه طبیعی این شهرستان خسارات سنگینی را در پیکره خود متحمل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بروجرد، چند سالی است که برخی باغداران شهرستان بروجرد به طمع تغییر کاربری اراضی خود به‌صورت شبانه و کاملاً نامحسوس دست به آتش زدن باغات خود در محدوده 250 هکتاری این شهرستان می‌زنند.

شگرد آتش زدن باغات و خشکی تدریجی درختان

این آتش‌سوزی‌ها که در ابتدا با خشکاندن تدریجی درختان باغ و عدم آبیاری آن‌ها در طول چند سال صورت می‌گیرد در فصل گرما و تابستان با خشکی بیشتر آن‌ها و وزش باد نسبتاً شدید سبب شعله‌ور شدن آتش‌سوزی در حجم گسترده‌ای از باغات می‌شود به‌گونه‌ای که این اقدام عمدی در هفته گذشته سبب سوختن بیش از دو هکتار از شش هکتار باغ معروف حافظی در این شهرستان شده است.

باغات کهن‌سال شهرستان بروجرد سرمایه‌ای طبیعی در راستای جذب فرصت‌های اشتغال‌زایی و توسعه گردشگری در این شهرستان محسوب می‌شود که با سوختن آن‌ها این فرصت‌های بالقوه نیز در آتش طمع برخی صاحبان سودجوی آن‌ها به خاکستر تبدیل می‌شود.

پدیده آتش‌سوزی‌های سریالی و عمدی در باغات مثمر و غیر مثمر محدوده شهری 250 هکتاری شهرستان بروجرد به معضلی خاموش در تصرف اراضی آن‌ها توسط سودجویان تبدیل‌شده که در هر فقره از این آتش‌سوزی‌ها سرمایه طبیعی این شهرستان خسارات سنگینی را در پیکره خود متحمل می‌شود.

این در حالی است که شنیده‌ها حاکی از آن است که برخی باغداران با طمع ساخت‌وساز و سود ناشی از آن به‌صورت عمد آتش‌به‌جان درختان کهن‌سال این محدوده انداخته‌اند تا شاید با تغییر کاربری زمین باغات به مسکونی و تجاری از آب گل‌آلود ماهی بگیرند درحالی‌که برخی مسئولان برای فرار از تبعات ناشی از این طمع‌کاری افراد سودجو دست به تفسیری دیگر زده و گناه خشک‌سالی سال‌های اخیر آن‌هم باوجود بارندگی‌های سیل‌آسای یک سال گذشته را علت غایی در وقوع این آتش‌سوزی‌ها می‌دانند.

آتش‌سوزی عمدی در باغ حافظی بروجرد

نادر موسیوند معاون عملیاتی سازمان آتش‌نشانی شهرداری بروجرد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به عمدی بودن وقوع آتش‌سوزی در باغات حافظی این شهرستان گفت: در بررسی‌های انجام‌شده علت وقوع این آتش‌سوزی‌ها مشخص شد عامل انسانی و عمدی در وقوع آن‌ها دخیل بوده و به دلیل خشک بودن برخی درختان و علف‌های هرز در آن محدوده آتش به‌سرعت به سراسر باغ‌ها سرایت کرده است.

وی با اشاره به آتش‌سوزی اخیر در باغ حافظی این شهرستان عنوان کرد: این آتش‌سوزی که در وسعت بیش از یک هکتار و نیم از هشت هکتار این باغ صورت گرفت با حضور نیروهای آتش‌نشانی به‌سرعت کنترل و مهار شد اما متأسفانه سبب نابودی حدود دو هکتار از این باغ شد.

معاون عملیاتی سازمان آتش‌نشانی شهرداری بروجرد با اشاره به افزایش بی‌سابقه وقوع آتش‌سوزی‌ها در مراتع و باغات این شهرستان اظهار داشت: در سه‌ماهه نخست امسال 127 مورد عملیات اطفای حریق در زمین‌های کشاورزی و باغات این شهرستان به ثبت رسیده که نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری داشته به‌گونه‌ای که امسال به‌صورت روزانه بیش از 17 مورد آتش‌سوزی در شهرستان بروجرد رخ‌داده که بیشتر آن‌ها مربوط به اراضی کشاورزی و باغات این شهرستان بوده است.

وی سهل‌انگاری شهروندان را از دیگر عوامل وقوع آتش‌سوزی با عامل انسانی ذکر کرد و افزود: وقوع برخی آتش‌سوزی‌ها در باغات و فضای سبز این شهرستان به دلیل سهل‌انگاری شهروندان در خاموش نکردن ته سیگار و یا افروختن آتش در این مکان‌ها افزایش بی‌سابقه‌ای داشته است.

پس از اطلاع از عمدی بودن علت این آتش‌سوزی‌ها توسط برخی مالکان سودجوی باغات این شهرستان برای دست یافتن به تغییر کاربری اراضی خود به سراغ شورای اسلامی شهر بروجرد می‌رویم تا مشخص شود شورای شهر به چه میزان مالکان سودجوی این اراضی را دررسیدن به اهداف خودیاری می‌کند.

ممنوعیت صدور مجوز تغییر کاربری باغات

اشرف چگنی عضو شورای شهر با دفاع تمام‌قد از عدم صدور مجوز تغییر کاربری در اراضی کشاورزی و باغات این شهرستان به خبرنگار تسنیم گفت: هیچ‌گونه تغییر کاربری در باغات بروجرد در راستای هم سویی با مالکان سودجوی این اراضی صورت نمی‌گیرد.

وی افزود: ممکن است وقوع این‌گونه آتش‌سوزی‌ها در باغات بروجرد بعضاً عمدی باشد اما شورای شهر و شهرداری بروجرد به‌هیچ‌عنوان زیر بار تغییر کاربری حتی یک وجب از باغات این شهرستان نرفته و نمی‌رود.

رئیس کمیسیون اقتصاد مقاومتی شورای شهر بروجرد با اشاره به اینکه آتش‌سوزی یادشده در محدوده 250 هکتاری باغات بروجرد به وقوع پیوسته بیان کرد: این محدوده از مهم‌ترین بخش‌های فضای سبز و باغات بروجرد محسوب می‌شود که متأسفانه در سال‌های گذشته نیز اقداماتی در راستای احداث فضاهای مسکونی در آن انجام‌شده اما این اقدامات کاملاً غیرقانونی بوده و تلاش می‌شود این محدوده از باغات بروجرد حفظ‌شده و گسترش یابد.

وی بابیان اینکه فضای سبز شهری ریه تنفسی آن شهر محسوب می‌شود، عنوان کرد: همه ما مسئولیت داریم تا فضای سبز را برای تنفس خود حفظ کرده و آن را به آیندگان تحویل دهیم بنابراین شورای شهر قاطعانه در برابر متخلفین ایستاده و اجازه نمی‌دهد حتی یک وجب از این فضاها تخریب شود.

محمدرضا معظمی گودرزی دیگر عضو شورای شهر بروجرد نیز با انتقاد از اقدامات برخی افراد در آتش زدن باغات مثمر و غیر مثمر گفت: در سال‌های گذشته این امر رواج داشته و ظاهر امر این است که آتش‌سوزی باغات عمدی بوده است اما این اقدامات به‌هیچ‌عنوان تغییر کاربری باغات را به وجود نخواهد آورد.

وی بابیان اینکه با سوزاندن هر درخت شهرداری جای آن درخت دیگری می‌کارد، افزود: منطقه 250 هکتاری باید به‌صورت کامل حفظ شود متأسفانه در سال‌های گذشته بافت مسکونی در این محدوده ایجادشده اما از زمان فعالیت این شورا حتی یک باغ هم‌تغییر کاربری داده نشده و اجازه چنین امری نیز صادر نمی‌شود و تنها کانال این کار شورای شهر است که این اقدام را انجام نخواهد داد.

عباس شمس‌الدینی رئیس شورای اسلامی شهر بروجرد نیز با اشاره به طرح جامع شهری بروجرد گفت: در این طرح محدوده یادشده جزو فضای سبز شهری محسوب می‌شود و حتی ساخت‌وسازهایی که از قدیم در آن صورت گرفته همانند دانشگاه شهرداری دارای مشکل هستند و هیچ‌گونه اجازه ساخت‌وسازی در این محدوده صادر نخواهد شد.

به‌هرروی علت وقوع این آتش‌سوزی‌ها هر چه که باشد روند رو به رشد و آهنگ تند آن در سال‌های اخیر در باغات این شهرستان نگران‌کننده و نیازمند تصمیم‌گیری عاجل مسئولان در حفظ سرمایه‌های طبیعی این شهرستان است که می‌طلبد مدیریت جامع و همه‌جانبه نگر برای حراست از این سرمایه‌ها و برخورد با سودجویان به‌درستی و با شدت و بدون اغماض اعمال شود.