رونق تولید ملی | جمعه، ۲۶ مهر ۱۳۹۸

اجرای تنها پروژه ملی شهرستان سلسله در نبود «اعتبار» متوقف شد - نمایش محتوای خبر

 

 

اجرای تنها پروژه ملی شهرستان سلسله در نبود «اعتبار» متوقف شد

اجرای تنها پروژه ملی شهرستان سلسله در نبود «اعتبار» متوقف شد

عملیات اجرایی تونل اسپژ، تنها پروژه ملی شهرستان سلسله در نبود اعتبارات متوقف شد و این درحالیست که پیش از این خبرگزاری تسنیم در معرض تعطیلی بودن این پروژه را به مسئولان هشدار داده بود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سلسله، مسیر پیشین ارتباطی دو شهرستان سلسله و بروجرد از سرگردنه معروف اسپژ منطقه پرسگ می‌گذشت که ضمن صعب‌العبور و شیب‌دار بودن، در فصل زمستان نیز برف‌گیر  و حادثه‌خیز بود و خطرات زیادی برای رانندگان و مسافران این محور به همراه داشت که عملیات اجرایی تونل اسپژ با هدف افزایش ایمنی محور ارتباطی سلسله به بروجرد و کاهش طول مسیر ارتباطی از 145 کیلومتر به 82 کیلومتر در مرداد ماه سال 94 آغاز و قرار شد تا ظرف مدت 36 ماه به بهره‌برداری برسد.

تونل اسپژ تنها پروژه ملی شهرستان سلسله و یکی از مطالبات اصلی مردم این شهرستان به شمار می‌رود چراکه احداث این تونل نقش مهمی در رشد و توسعه شهرستان سلسله دارد و با بهره‌برداری از آن، سلسله به‌عنوان کریدور در اتصال محور شرق به غرب استان محسوب می‌شود اما متأسفانه عملیات اجرایی این تونل با حفاری 462 متر از مجموع دو هزار 80 متر طول، تنها بیش از 10 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و برای اجرایی شدن آن به اعتباری بالغ ‌بر 410 میلیارد ریال نیاز است.

تونل اسپژ تنها پروژه ملی شهرستان سلسله

طی ماه‌های اخیر پیمانکار این پروژه خبر از تعطیلی این پروژه حیاتی شهرستان سلسله را در صورت عدم تزریق اعتبارات داده بود که این مسئله خبرگزاری تسنیم لرستان را بر آن داشت تا پیگیر وضعیت این تونل شده و اهمیت آن اجرای را در رشد و توسعه شهرستان سلسله و کاهش آمار تصادفات این محور در گزارشی با عنوان «تنها پروژه ملی شهرستان سلسله در آستانه تعطیلی/توقف اجرای تونل اسپژ» به مسئولان گوشزد کند اما متاسفانه اکنون خبرها حاکی از این است که عملیات اجرایی این پروژه مهم و ملی شهرستان سلسله به دلیل نبود اعتبارات به تعطیلی کشیده شده است.

جلیل امیری  رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان سلسله در این رابطه اظهارداشت: متأسفانه از آغاز عملیات اجرایی تونل اسپژ تنها 30 میلیارد ریال به پیمانکار پروژه پرداخت شده است در حالی که براساس قرارداد باید 20 درصد رقم اعتبار پروژه یعنی حدود 80 میلیارد ریال به پیمانکار پرداخت می‌شد.

توقف اجرای تونل اسپژ سلسله در نبود اعتبار

وی افزود: هم اکنون پیمانکار پروژه رقمی در حدود بیش از 50 میلیارد ریال کارکرد داشته در حالی که تزریق اعتباری به طرح صورت گرفته است.

رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان سلسله با اشاره به 462 متر پیشروی تونل، عنوان کرد: به دلیل اهمیتی که این پروژه در کاهش تصادفات محور سلسله به بروجرد دارد و نیز نقشی که در رشد و توسعه شهرستان سلسله می‌تواند ایفا کند ضروری است که نسبت به تأمین اعتبار این پروژه توجه ویژه‌ای صورت گیرد.

وی با اشاره به تلاش‌های نماینده سلسله و دلفان برای تأمین اعتبار و جلوگیری از تعطیلی پروژه، بیان کرد: قرار بود با پیگیری‌های نماینده 50 میلیارد ریال اعتبار به پروژه تزریق شود که متاسفانه تاکنون این امر محقق نشده است.

امیری تصریح کرد: امیدواریم اعتبار لازم برای ادامه و از سرگیری فعالیت عملیات اجرایی تونل اسپژ تامین شود تا احداث آن ظرف مدت تعیین شده به پایان برسد.

گرچه نبود اعتبارات مشکل اکثر پروژه های عمرانی استان لرستان است اما امید است که مسئولان با عنایت ویژه نسبت به منطقه محروم سلسله پیگیر تأمین اعتبار لازم برای از سرگیری عملیات اجرایی تونل اسپژ را داشته باشند.