جهش تولید | جمعه، ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

اجرای طرح مهاجرت معکوس اولویت بسیج سازندگی لرستان در سال ۹۴ است‌ - نمایش محتوای خبر

 

 

اجرای طرح مهاجرت معکوس اولویت بسیج سازندگی لرستان در سال ۹۴ است‌

اجرای طرح مهاجرت معکوس اولویت بسیج سازندگی لرستان در سال ۹۴ است‌

مسئول بسیج سازندگی لرستان گفت: در راستای اقتصاد مقاومتی، طرح مهاجرت معکوس از حاشیه‌نشینی به سمت روستاها در برنامه سال ۹۴ بسیج سازندگی در لرستان دنبال می‌شود.

علی بیرانوند در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد، اظهار داشت: ‌بسیج سازندگی ‌بر اساس رسالت خود هر جا و در هر عرصه‌ای که نیاز به حضور بسیج باشد، در راستای کمک به دولت، کاهش هزینه‌های دولت و فعالیت‌های زیرساختی و محرومیت‌زدایی اقدام می‌کند.

وی افزود: فرمایشات مقام معظم رهبری به عنوان چراغ راه بسیج سازندگی در کلیه اقدامات قرار داشته و بسیج سازندگی همواره با دولت تعامل دارد.

مسئول بسیج سازندگی لرستان عنوان کرد: در راستای شعار سال امسال نیز با برنامه‌های مضاعف و حوزه عمل بیشتری در تلاش هستیم که علاوه بر برنامه‌های معمول، برنامه‌های نهضت سوادآموزی و اشتغال را نیز در برنامه‌های امسال قرار دهیم.

وی با اشاره به این‌که در راستای اقتصاد مقاومتی طرح مهاجرت معکوس از حاشیه‌نشینی به سمت روستاها را در برنامه سال 94 داریم، بیان کرد: کمک‌های  جهادی در راستای احداث 12 واحد مسکن را در دستور کار داریم که در صورت همکاری کمیته امداد و بنیاد مسکن تا سه برابر حدود  36 واحد می توانیم افزایش دهیم و به فراخور نیاز بخش‌های توسعه‌نیافته و تعامل سازمان‌های متولی و توانمندی نیروی بسیج، وارد عرصه می‌شویم.

بیرانوند با بیان این‌که بسیج سازندگی برنامه‌هایی در راستای محرومیت‌زدایی، اقتصاد مقاومتی و اردوهای جهادی دارد، خاطر‌نشان کرد: بخش اقتصاد مقاومتی در راستای تأمین نیازهای اولیه جامعه، امنیت غذایی و اشتغال بوده که در سال 93 برای یک هزار و 413 نفر اشتغال‌زایی داشته است.

وی در رابطه با پروژه‌های محرومیت‌زدایی، تصریح کرد: پروژه‌های محرومیت‌زدایی شامل احداث مسجد، مدرسه، خانه عالم، غسالخانه، خانه روستایی و تأمین آب شرب است که معمولا در مکان‌هایی که صعب‌العبور هستند و برای سازمان‌های متولی قابل اجرا نیست، بسیج سازندگی وارد عمل می‌شود.

مسئول بسیج سازندگی لرستان گفت: در راستای محرومیت‌زدایی در مجموع 196 پروژه عمرانی در سال 93 انجام شده است.

وی در رابطه با اردوهای جهادی، عنوان کرد: 45 تیم ‌تخصصی پزشکی پنج نفره، 314 تیم عمومی توسط بسیج پزشکی اعزام شده‌اند و برپایی یک بیمارستان صحرایی در هفته بسیج در ازنا و اجرای 83 مورد طرح همگام با کشاورز توسط بسیج کشاورزی انجام شده است.

بیرانوند با اشاره به این‌که اردوهای جهادی در شش گروه برگزار می‌شوند، بیان کرد: در سال 93، 21 هزار و 232 نفر در اردوهای یک روزه، 150 نفر در اردوهای 3 روزه خاص بسیج مهندسین در زمینه مشاوره کشاورزی برگزار شد.

وی تصریح کرد: یک هزار و 803 نفر در اردوهای هفت روزه، 2 هزار 983 نفر در اردوهای 10 روزه دانش‌آموزی طرح هجرت، 3 هزار و 583 نفر در اردوهای 10 تا 12 روزه دانشجویی و یک هزار و 728 نفر در اردوی یک روزه بسیج کارمندان در سال 93 شرکت کردند.