رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۶ اسفند ۱۳۹۸

احترام به حقوق دیگران آرامش و شادمانی جامعه را در پی دارد/پایبندی به قانون در جامعه نهادینه شود - نمایش محتوای خبر

 

 

احترام به حقوق دیگران آرامش و شادمانی جامعه را در پی دارد/پایبندی به قانون در جامعه نهادینه شود

احترام به حقوق دیگران آرامش و شادمانی جامعه را در پی دارد/پایبندی به قانون در جامعه نهادینه شود

فرماندار خرم‌آباد با بیان اینکه احترام به حقوق دیگران آرامش و شادمانی را در جامعه در پی دارد، گفت: فرهنگ شهروندی الزاماتی دارد که ازمهم‌ترین آنها می‌توان به «اخلاق‌مداری» اشاره کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، سومین همایش بزرگ انجمن دانش‌آموختگان خرم‌آباد، چهارشنبه شب با موضوع «فرهنگ شهروندی»، در سالن آمفی‌تئاتر بانک صادرات استان لرستان برگزار شد.

این همایش که با حضور عموم مردم، سازمان‌های مردم‌نهاد و مسئولان برگزار شد، مسائلی مانند اهمیت پاسداشت گویش مادری، قانون‌‌گرایی در رفتار شهروندان، آسیب‌شناسی خشونت در رفتار شهری و بررسی معضلات میان رانندگان و مسافران را محور بحث قرار داده بود.

در این مراسم از برگزیدگان جشنواره عکاسی کاسیت نیز با اهدای جوایزی تجلیل و قدردانی شد و در قالب کلیپ‌هایی به اهمیت فعالیت‌های مدنی و معرفی سمن‌های شهر خرم‌آباد پرداخته شد.

حبیب‌الله خجسته‌پور فرماندار خرم آباد در این همایش اظهار داشت: فرهنگ شهروندی به معنای ایجاد یک قرارداد اجتماعی میان شهروندان و ساکنان یک منطقه است که در این قرارداد، یک سری وظایف و حقوق وجود دارد.

وی مهم‌ترین مؤلفه فرهنگ شهروندی را «اخلاق» برشمرد و افزود: وقتی نبی مکرم اسلام(ص) هدف از بعثت خود را مکارم اخلاق و ترویج آن می‌داند، باید بادی به اهمیت آن در جامعه اسلامی پی برد.

فرماندار خرم‌آباد با بیان اینکه دومین مؤلفه برای فرهنگ شهری، احترام به قانون است، افزود: احترام به قانون، باید از حالت الزام خارج شود و صورتی فراگیر پیدا کند به‌طوری که باور به اهمیت پایبندی به قانون در جامعه نهادینه شود.

وی تصریح کرد: زمانی شهروندان می‌توانند در آرامش و شادمانی زندگی کنند که احترام به حقوق دیگران در جامعه یک اصل باشد، یعنی آنچه برای خود می‌پسندیم برای دیگران نیز بپسندیم و آنچه برای خود نمی‌پسندیم برای دیگران هم نپسندیم.

خجسته‌پور با بیان اینکه رعایت حقوق طبیعی سومین مؤلفه حقوق شهروندی است، خاطرنشان کرد: حفاظت از محیط زیست درون شهری و برون شهری لازمه فرهنگ شهروندی است، یعنی اینکه ما منابع طبیعی را ثروت ملی تلقی کنیم و آن را برای نسل‌های آینده نیز حفظ کنیم.

وی بیان کرد: باید باور به رعایت الزامات حقوق شهروندی در اذهان مردم ایجاد شود و به باورهای خود نیز جامه عمل بپوشانند تا همه اعضای جامعه حافظ و نگهبان فرهنگ شهری باشند و در راستای ارتقای آن بکوشند.