سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

احتمال جاری شدن سیلاب در لرستان با آغاز موج جدید بارندگی‌ها - نمایش محتوای خبر

 

 

احتمال جاری شدن سیلاب در لرستان با آغاز موج جدید بارندگی‌ها

احتمال جاری شدن سیلاب در لرستان با آغاز موج جدید بارندگی‌ها

مدیرکل مدیریت بحران لرستان گفت: احتمال جاری شدن سیلاب در شهرهای غربی استان لرستان با آغاز موج جدید بارندگی‌ها از هفته دوم آذرماه پیش‌بینی می‌شود.

رضا آریایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد با اشاره به آخرین تجزیه‌وتحلیل‌ها از منابع معتبر هواشناسی اظهار داشت: از هفته دوم آذرماه شروع تا پایان دی‌ماه اوج بارندگی‌ها در استان لرستان است که بارش‌های مطلوب و به‌صورت متناوب ادامه خواهد یافت.

وی با تأکید بر لزوم مهیاسازی شرایط شهرهای استان در مواجهه با این نعمت بیکران الهی افزود: پس از یک دهه خشک‌سالی و در این دوران کم‌آبی باید شرایط ایمنی لازم در شهرهای استان به‌گونه‌ای مهیا شود تا این نعمت الهی به نقمت تبدیل نشده و خسارات جانی و مالی برای اهالی استان به وجود نیاورد.

مدیرکل مدیریت بحران لرستان بیان کرد: با توجه به آغاز موج جدید بارندگی‌ها از اواخر هفته جاری و تداوم بارش‌ها تا پایان دی‌ماه و احتمال طغیان رودخانه‌ها و با توجه به پایان فصل آبیاری کشاورزی و باغات و از طرفی وجود صدها موتورپمپ، لوله و اتصالات شبکه انتقال و پمپاژ آب در کنار رودخانه‌های دائمی، به مدیران جهاد کشاورزی و مراکز خدمات کشاورزی اعلام شود تا تذکرات لازم به‌منظور جمع‌آوری موتورپمپ‌ها و وسایل مرتبط به کشاورزان و باغداران برای پیشگیری از وارد شدن خسارت ناشی از سیلاب صادر شود.

وی بابیان اینکه این بارش‌ها به  دلیل افزایش دما در برخی نقاط استان به‌صورت  رگبار تند خواهد بود، گفت: شهرهای غربی استان لرستان به‌ویژه مناطق گرمسیری با توجه به پوشش گیاهی ضعیف خود قادر به تحمل بارش‌های تند و رگباری نیستند و بنابراین احتمال وقوع سیلاب در این مناطق پیش‌بینی می‌شود.

آریایی با تأکید بر لزوم لایروبی انهار، پاک‌سازی دهانه پل‌ها و آبراه‌ها توسط دستگاه‌های متولی عنوان کرد: احتمال وقوع سیلاب به همه دستگاه‌های اجرایی وامدادی استان لرستان اعلام‌شده تا شهرداری‌ها و دیگر نهادهای مرتبط نسبت به تأمین تجهیزات امداد و نجات شهری اقدامات لازم را انجام دهند.