سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۱ تیر ۱۴۰۰

احتمال سیلابی‌شدن رودخانه‌ها و آب‌گرفتگی معابر در استان لرستان - نمایش محتوای خبر

 

 

احتمال سیلابی‌شدن رودخانه‌ها و آب‌گرفتگی معابر در استان لرستان

احتمال سیلابی‌شدن رودخانه‌ها و آب‌گرفتگی معابر در استان لرستان

مدیرکل هواشناسی استان لرستان با اشاره به اینکه بارندگی‌های لرستان تا عصر فردا ادامه دارد، گفت: با توجه به شدت بارش احتمال سیلابی‌شدن رودخانه‌ها و آب‌گرفتگی معابر در استان لرستان وجود دارد.

سید محمدناصر هاشمی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد، به ورود سامانه بارشی اخیر در استان لرستان اشاره کرد و اظهار داشت: این سامانه بارشی تا فردا  بعدازظهر در استان حاکم است و  عصر فردا از استان لرستان خارج می‌شود.

وی با بیان اینکه فردا در همه نقاط استان شاهد بارش باران هستیم افزود: از فردا ظهر بارندگی‌ها به تدریج قطع می‌شود اما بارش‌ها در شهرستان‌های الیگودرز ازنا و جنوب شرق استان بارندگی ادامه دارد.

مدیرکل هواشناسی استان لرستان به بارندگی شدید و کوتاه‌مدت در استان اشاره و عنوان کرد: با توجه به‌شدت بارش هشدار داده شد که در اکثر مناطق استان و به‌ویژه جنوب و جنوب شرق استان مانند خرم‌آباد، الیگودرز، ازنا و دورود احتمال سیلابی‌شدن رودخانه‌ها و آب‌گرفتگی معابر وجود دارد.

وی در رابطه با میزان بارش‌های سال زراعی استان نیز  بیان کرد: از ابتدای سال 95 تاکنون به‌طور متوسط بر اساس میانگین نقطه‌ای مراکز شهرستان‌های استان 140 میلی‌متر  بوده است.

هاشمی با بیان اینکه بارش‌های لرستان نسبت به سال گذشته 55 درصد کاهش و نسبت به وضعیت بلندمدت 17 درصد کاهش داشته است، گفت: البته بارش‌ها را نباید با سال قبل مقایسه کرد چراکه سال گذشته ازنظر بارش باران یک سال ویژه بود و 730 میلی‌متر بارندگی داشتیم.

وی گفت: این کاهش بارندگی نسبت به وضعیت بلندمدت در سه شهر بروجرد، الیگودرز وازنا وجود ندارد چراکه نسبت به بلند وضعیت این شهرستان‌ها مثبت بوده است اما شدیدترین کاهش بارندگی نسبت به بلندمدت مربوط به شهرستان کوهدشت است که نزدیک به 48 درصد کاهش‌ داشته و مطلوب‌ترین شرایط نیز مربوط به شهرستان بروجرد با 21 درصد افزایش است.