حمایت از کالای ایرانی | شنبه، ۲۷ بهمن ۱۳۹۷

احیای هویت قوم لر در قالب برگزاری جشنواره بازی‌های بومی ـ محلی - نمایش محتوای خبر

 

 

احیای هویت قوم لر در قالب برگزاری جشنواره بازی‌های بومی ـ محلی

احیای هویت قوم لر در قالب برگزاری جشنواره بازی‌های بومی ـ محلی

علی خاوری در حاشیه سفر به شهرستان بروجرد در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در این شهرستان اظهار کرد: در حوزه ورزش‎های روستایی و عشایری و بازی‎های بومی ـ محلی سعی شده است با برگزاری بازی‎های بومی و محلی بخشی از سنت‎هایی که هویت ملی مردم این سرزمین را تشکیل داده است، به نمایش گذاشته شود.

وی تصریح کرد: با توجه به جغرافیای پوششی و ورزش روستایی در استان لرستان در راستای برگزاری مسابقاتی که از طرفداران زیادی در هر منطقه برخوردار است، تلاش می‏‌شود.

رئیس هیئت بازی‌های روستایی و بازی‌های بومی ـ محلی لرستان با اشاره به نقش برگزاری این‌گونه مسابقات در احیای سنت‎های کهن، خاطرنشان کرد: در کنار برگزاری این مسابقات جشنواره‎های بومی و محلی نیز برگزار شده است.

خاوری ادامه داد: همچنین در این جشنواره‎ها با نصب سیاه چادر، تهیه دوغ، نان محلی و پخت آش بخشی از زندگی عشایری به نمایش گذاشته می‎شود.

وی یادآور شد: در حوزه بازی‏‌های سنتی کوشیده‎ایم، بازی‏‌ها با توجه به قوانین سنتی و محلی جمع‌بندی و علمی شوند.   

این مسئول تاکید کرد: این اقدام می‏‌تواند در جلب توجه بیشتر مسئولان و مردم به این بازی‏‌ها نقش‌آفرینی کند.

خاوری با اشاره به اینکه این بازی‎ها نشات گرفته از فرهنگ و سنت‎های محلی استان لرستان است، ادامه داد: برگزاری بازی‏‌های بومی و محلی نقش غیرقابل انکاری در احیای سنت‌ها و فرهنگ‏‌های اصیل لرستان ایفا می‎کند.

وی یادآور شد: در قالب جشنواره‎های بازی‏‌های بومی ـ محلی در راستای اجرای موسیقی‏‌های سنتی و حماسی استان لرستان نیز تلاش می‏‌شود، چراکه می‏‌تواند نگاهی نو به آئین‏‌ها و سنن کهن مردم این سرزمین باشد.

رئیس هیئت بازی‌های روستایی و بازی‌های بومی ـ محلی لرستان در ادامه با اشاره به برگزاری مسابقاتی همچون قیقاچ، دال‌پران و سایر بازی‏‌های سنتی با سابقه دیرین در استان لرستان در جشنواره‌های بومی و محلی گفت: هدف از اجرای این جشنواره‌‏‌ها به‌نمایش گذاشتن سنت‏‌های اصیل قوم لر است.

خاوری با اشاره به نقش و جایگاه ارزنده رسانه‏‌ها در این حوزه، خاطرنشان کرد: نمایش این مسابقات از طریق رسانه‏‌ها در حقیقت به‌منزله نمایش آئین‎های گذشتگان است که نقش موثری در آشنایی بیش از پیش مردم با بازی‌‏ها، لباس‏‌های محلی و سایر داشته‎های فرهنگی است که از گذشتگان به یادگار مانده است.