جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۳ آذر ۱۳۹۹

اختلاف‌نظرها در محیط آزاد جمهوری اسلامی تبدیل به نزاع نمی‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

اختلاف‌نظرها در محیط آزاد جمهوری اسلامی تبدیل به نزاع نمی‌شود

اختلاف‌نظرها در محیط آزاد جمهوری اسلامی تبدیل به نزاع نمی‌شود

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس گفت: در داخل کشور اختلاف‌نظرها در محیط آزاد جمهوری اسلامی تبدیل به نزاع نمی‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بروجرد، علاءالدین بروجردی عصر روز چهارشنبه در همایش شفاف‌سازی برجام که در مجتمع دانشگاهی این شهرستان برگزار شد، اظهارداشت: فعالیت‌های هسته‌ای ایران در چند دهه گذشته آغازشده و به تدریج اوج گرفت و در این جنگ اراده‌ها که آمریکایی‌ها اصرار داشتند ایران غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کند، ملت ایران و رهبری نظام به پیروزی رسیدند.

وی با بیان اینکه آمریکا به عنوان قدرت برتر مادی جهان رسماً اعلام می‌کرد که ایران نمی‌تواند به فن‌آوری هسته‌ای دست پیدا کند، افزود: امروز آمریکا در کشورهایی مانند امارات که همه‌چیز خود را وابسته به دیگران می‌دانند، نیروگاه می‌سازند چون این کار برای آن‌ها سود خوبی دارد اما دانش هسته‌ای را به این کشورها منتقل نمی‌کنند و مسئله مهم همین‌جا است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس عنوان کرد: امروز دانش هسته‌ای در جمهوری اسلامی ایران تبدیل به یک دانش بومی‌شده است؛ آن زمانی که البرادعی برای بازدید از مراکز هسته ایران وارد کشور شد، گفت من تبریک می‌گویم شما کاری را انجام دادید که ما هیچ‌گاه فکر آن نمی‌کردیم بتوانید آن را انجام دهید.

وی بیان کرد: ما این اصل را پذیرفته‌ایم هم در چارچوب « ان پی تی» که بمب نسازیم و درعین‌حال براساس ماده چهار همین عهدنامه مهم بین‌المللی کشورهای برخوردار از این دانش مکلف هستند که این دانش را در اختیار اعضای غیر برخوردار قرار دهند، اگر زمانی دادگاه بین‌المللی تشکیل شود کشورهای برخوردار که از این دانش ما را محروم کردند، محکوم هستند.

بروجردی با اشاره به اینکه در تعریف آن‌ها کشوری که توانمندی غنی‌سازی اورانیوم را پیدا کند مساوی است با کشوری که توانمندی بالقوه ساخت بمب هسته‌ای را دارد، تصریح کرد: ایران تنها کشوری است که اضافه بر این تعهد بین‌المللی از یک فتوا عظیم برخورداراست که مورد تحسین رئیس‌جمهور آمریکا نیز قرارگرفته است.

وی با بیان اینکه این کشورها چون خود بمب اتم ساخته‌اند در مخیله‌شان نمی‌گنجد که کشوری میلیاردها دلار هزینه کند و نخواهد بمب بسازد، خاطرنشان کرد: ایران مخالف ساخت بمب اتم است و معتقدیم که بمب هسته‌ای هیچ افزایشی در اقتدار و امنیت ملی ما نخواهد داشت.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس با اشاره به اینکه از میان 57 کشور مسلمان تنها کشوری که بمب هسته‌ای در اختیار دارد، پاکستان است، گفت: آمریکایی‌ها به طور منظم پهبادهای خود را از پایگاه‌های خود در افغانستان بلند می‌کنند و به بهانه مقابله با طالبان وارد پاکستان می‌کنند و مردم مظلوم این کشور را به خاک و خون می‌کشانند و این کشور به‌ رغم داشتن این بمب نمی‌تواند از تمامیت ارضی و حیثیت خود دفاع کند این چه اقتداری است.

وی اظهار داشت: درحالی‌که این پهباد پنج سال پیش وارد فضای ایران شد و متخصصین جنگ الکترونیکی ما آن را پایین کشیدند و  با مهندسی معکوس خود نوع ایرانی آن را ساختند که این بدون تردید هوشمندی ملت ایران را نشان می‌دهد.

بروجردی افزود: اما در این مصاف نابرابر که این‌همه فشار وارد کردند و ما در مقطعی به دلیل اینکه نمونه‌های اولیه سانتریفیوژ را از پاکستان گرفتیم و پاکستان کشور بمب سازی بود و علت اینکه ما ده سال پیش محدودیت‌ها را پذیرفتیم همین بود که ثابت کنیم بمب نساخته‌ایم؛ آن‌ها بعد از تحقیقات فهمیدند که ایران بمب ساز نیست اما بعد از اینکه ثابت شد این اتفاق رخ نداده است.

وی عنوان کرد: در مجلس هفتم دولت را مکلف کردیم که اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند و این اتفاق رخ داد و این مصوبه سبب شد راه هموار شود و به سرعت گام‌های بلندی برداشتیم و آنچه را دیگران فکر نمی‌کردند موفق به انجام آن شدیم.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس با بیان اینکه ساخت این تکنولوژی کار ساده‌ای نبود و توانمندی دانشمندان هسته‌ای ایران توانست این اقدام را انجام دهد و آن را به جهانیان ثابت کند، بیان کرد: پس از گذر از این فراز و نشیب‌های جدی به مرحله‌ای رسیدیم که به عنوان برجام مطرح شد و مقام معظم رهبری فرمودند: «نرمش قهرمانانه» این جمله ایشان نیز همچون دیگر جملات حساب‌شده و از روی مطالعه بود.

وی تصریح کرد: معنی این جمله این است که ما در این مصاف امروز قهرمان هستیم و دشمن ما امروز شکست‌خورده این مصاف است و دیگر اینکه برای عبور از این گردنه صعب‌العبور باید این نرمش را انجام دهیم این دادوستد در ادبیات سیاسی و بین‌المللی است که در مقاطعی ما کوتاه می‌آییم و آن‌ها امتیاز می‌دهند تا اینکه می‌رسیم به نقطه توافق.

بروجردی با بیان اینکه نظام ما نظامی منحصربه‌ فرد است، خاطرنشان کرد: در داخل کشور اختلاف‌نظرها در محیط آزاد جمهوری اسلامی تبدیل به نزاع نمی‌شود این نکاتی هم که برخی افراد می‌گویند در مذاکرات به ایران فشار آوردند اصلاً این‌گونه نیست، امروز مقام معظم رهبری در اوج اقتدار نظام قرار دارند و ما باید این ظلم تاریخی به ملت و این تحریم را برداریم علی‌رغم اینکه ایران همه تعهدات بین‌الملل خود را انجام می‌دهد بازهم مورد تحریم قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه در چهارچوب اقتصاد مقاومتی به مرحله صادرات تولیدات خود رسیده‌ایم، گفت: باید سیستم بانکی برای این اقدامات باز باشد این ظلم عظیمی است در حق ملت ما اینکه رهبری بارها فرمودند یکی از اهداف انجام مذاکرات رفع تحریم‌ها بوده است اشاره به همین نکته دارد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس اظهار داشت: ما به آمریکا بدبین هستیم این بدبینی هم به حق است امروز ما هم به آمریکا بدبین هستیم به دلیل اینکه آمریکایی‌ها هیچ اصول و قواعدی را رعایت نمی‌کنند دنیای بی‌عدالتی و زور است ملت مظلومی مثل یمن را هشت ماه عربستان در اوج دنائت و

پستی بمباران می‌کند و بیش از 13 هزار نفر که پنج هزار نفر از آن‌ها کودکان هستند را به شهادت می‌رسانند و در این میان شورای امنیت سازمان ملل یمن را محکوم و تحریم تسلیحاتی می‌کند و عربستان جولان می‌دهد.

وی با تصریح بر اینکه قدرت‌های بزرگ تنها به دنبال منافع خود هستند، افزود: در یک چنین وضعیتی تیم مذاکره‌کننده در اوج اقتدار توانستند مذاکرات را به سرانجام رسانند به‌گونه‌ای که جمهوری اسلامی ایران یک‌طرف میز مذاکره و تمامی ابرقدرت‌های درجه‌یک دنیا که پنج کشور از آن‌ها عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل هستند در طرف دیگر میز قرار داشتند.

بروجردی عنوان کرد: تفسیر ساده‌ این واقعیت این است که قدرت جمهوری اسلامی ایران مساوی با قدرت همه قدرت‌های دنیا است.

وی با تصریح بر اینکه مذاکرات هسته‌ای به‌ هیچ‌ وجه از موضع خواهش و تمنا نبوده و به شدت چالشی بوده است، بیان کرد: اسناد مذاکرات به صورت کامل وجود دارد برخی مراحل مذاکرات با صدای بلند و به صورت دعوا دنبال می شود که جان کری در صفحه شخصی خود از آن این چنین یاد می‌کند که «هیچ کسی قبل از وزیر خارجه ایران سر من داد نزده بود!».

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس با بیان اینکه مذاکرات هسته‌ای با اقتدار ایران صورت گرفت، تصریح کرد: در این مذاکرات در هر صورت داد و ستدی انجام گرفت و ما 20 درصد غنی‌سازی اورانیوم را که هم اینک دانش آن را در اختیار داریم امروز دیگر انجام نمی دهیم یا تعداد سانتریفیوژها را محدود می کنیم.

وی با بیان اینکه مهم دانش هسته‌ای است که در نزد ایرانیان است، خاطرنشان کرد: همان زمانی که ایران را تهدید می کردند که مراکز هسته‌ای را می زنیم این جمله البرادعی جالب بود که اعلام کرد برفرض اینکه نطنز و اصفهان را بزنید دانش آن همچنان در اختیار ایرانیان است و مجدداً مراکز هسته‌ای خود را راه اندازی می‌کنند.

بروجردی گفت: امروز از صفر تا 100 دانش هسته‌ای توسط دانشمندان ایران اسلامی از استخراج اورانیوم تا تولید کیک زرد، ساخت سانتریفیوژها، تزریق و غنی‌سازی به شهادت آژانس هسته‌ای انرژی اتمی در اختیار ایران است.

وی با اشاره به مجموعه اقدامات در حال انجام در مجلس شورای اسلامی در قالب توافقنامه برجام اظهار داشت: در مجلس شورای اسلامی در 9 بند روزنه های احتمالی نفوذ و سوء استفاده دشمنان مسدود شده است و مقام معظم رهبری نیز دستور دادند شورای امنیت ملی کمیته رصد را راه اندازی کند که این کار

انجام شد و ما نیز براساس تکلیف قانونی به نام کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس یک کمیته نظارتی را در جلسه قبل مصوب کردیم که کار آن نظارت بر حسن انجام برجام است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس افزود: در مجموع اقدامی که صورت گرفته فضای تحریم سیاسی اقتصادی ایران را شکسته است چرا که ایران علاوه بر تحریم اقتصادی تحریم سیاسی هم بوده است اما با منطقی قوی در عرصه بین‌المللی حضوری فعال داشته و از مواضع خود دفاع کرده است.