رونق تولید ملی | شنبه، ۲۹ تیر ۱۳۹۸

ارائه 86 کد رشته آموزشی در مرکز فنی و حرفه‎ای امام علی(ع) بروجرد و مراکز تابعه - نمایش محتوای خبر

 

 

ارائه 86 کد رشته آموزشی در مرکز فنی و حرفه‎ای امام علی(ع) بروجرد و مراکز تابعه

ارائه 86 کد رشته آموزشی در مرکز فنی و حرفه‎ای امام علی(ع) بروجرد و مراکز تابعه

به گزارش خبرگزاری فارس از بروجرد، توجه و تاکید به آموزش رشته‎هایی متناسب با نیاز بازار کشور و هر منطقه یکی از اولویت‎های مهمی است که می‎تواند، در جوامع مختلف زمینه را برای فعالیت شغلی اقشار مختلف مردم و کاهش آمار بیکاری و تبعات عدیده آن فراهم کند.

با وجود اهمیت ارائه اینگونه آموزش‎های متاسفانه حجم قابل توجهی از جویندگان کار را افرادی تشکیل می‎دهند که هیچ گونه آموزش عملی را فرا نگرفته و در این زمینه ناتوان هستند، حال آنکه بازار کار فرصتی را برای ارائه آموزش‎های عملی به این افراد ندارد.

در سایه این نقیصه بسیاری از افراد بیکار را فارغ‎التحصیلان دانشگاهی تشکیل می‎دهند که با وجود صرف هزینه‎های قابل توجه و تحصیل در دانشگاه‎ها از هرگونه آمادگی برای ورود به بازار کار بی‎نصیب هستند.

در چنین شرایطی بسط و توسعه آموزش‎های فنی و حرفه‎ای البته بر مبنا و محور ارائه آموزش‎های کیفی و متناسب با نیاز بازار کار می‎توان جای خالی آموزش‎های عملی و کاربردی را پر و از این طریق به توانمندسازی افراد جامعه کمک کرد.

مرکز آموزش فنی و حرفه‎ای امام علی (ع) شهرستان بروجرد و مراکز تابعه آن با ارائه 86 کد رشته آموزشی سهم خوبی را در ارائه آموزش‎های فنی و عملی به جامعه هدف خود اعم از کارآموزان متقاضی فراگیری رشته‎های فنی و حرفه‎ای، روستائیان، دانشجویان، زندانیان و ... ایفا می‎کنند.

 

یکی از دانشجویان بروجردی گفت: متاسفانه مراکز دانشگاهی در رشته‎های تحصیلی ارائه شده حتی در رشته‎هایی با ماهیت عملی همچنان توجه و تاکید به ارائه آموزش‎های تئوری را در راس برنامه کاری خود قرار داده‎اند.

شیوا محسنی بیان کرد: این در حالی است که دانشگاه‎ها باید بیش از هر چیز دانشجویان را برای ورود به بازار کار آماده کنند، تا فارغ‌التحصیلان دانشگاهی پس از فراغت از تحصیل با معضل یافتن شغل مواجه نباشند.

وی خاطر نشان کرد: با این تفاسیر یکی از اقدامات خوب در حال انجام ارائه کد رشته‎های آموزش‎های فنی و حرفه‎ای متناسب با رشته‎های دانشگاهی در مجاورت دانشگاه‎ها برای قشر دانشجو است که تا حدود زیادی این نقیصه را مرتفع کرده است.

این دانشجوی بروجردی تاکید کرد: بنابراین مراکز دانشگاهی باید در حد توان امکان زمینه را برای برگزاری دوره‎های آموزشی کد رشته‎های فنی و حرفه‎ای برای دانشجویان خود فراهم کنند، تا از این طریق امکان بهره‎گیری هر چه بیشتر دانشجویان از این فرصت و مزیت مهیا شود.

 

یکی دیگر از شهروندان بروجردی گفت: ارائه آموزش‎های فنی و حرفه‎ای در زندان‎ها اقدامی در خور توجه است که البته باید تقویت و گسترده شده و آموزش‎ رشته‎های بیشتری را در این گستره قرار دهد.

رضا اسکندری اظهار کرد: متاسفانه رواج یک فرهنگ نادرست در بین عامه مردم شرایط کاری را برای زندانیان رها شده از بند بسیار دشوار کرده است، به طوریکه حتی زندانیان جرائم غیر عمد نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

وی بیان کرد: با این وجود ارائه آموزش‎های فنی و حرفه‎ای در زندان‎ها تا حدودی به تسهیل شرایط کار برای زندانیان کمک کرده است، به طوری که برخی از زندانیان پس از رهایی از بند به فعالیت و کسب و کار در رشته آموزش دیده شده در زندان می‎پردازند و از این محل ارتزاق می‎کنند.

*ارائه 86 کد رشته آموزشی در مرکز امام علی(ع) و مراکز تابعه

سرپرست مرکز آموزش فنی و حرفه‎ای امام علی (ع) بروجرد گفت: در حال حاضر 86 کد رشته آموزشی در این مرکز و مراکز تابعه آن ارائه می‎شود.

رضا دادگر با اشاره به اینکه ارائه رشته‎های متناسب با نیاز بازار در دستور کار مرکز آموزش فنی و حرفه‎ای امام علی(ع) بروجرد قرار داد، اظهار کرد: در یک سال اخیر با تغییرات ایجاد شده در رشته‎های آموزشی این مرکز در کنار ارائه رشته‎های پایه کد رشته‎های جدید و با رویکرد بازار محور تدریس می‎شود.

وی ادامه داد: برخی کد رشته‎هایی که در یک سال اخیر به جمع رشته‎های مرکز آموزش فنی و حرفه‎ای امام علی(ع) بروجرد افزوده شده‎اند، برای نخستین بار در لرستان و گاه در غرب کشور ارائه می‎شوند.

 

این مسئول ارائه آموزش‎های فنی و حرفه‎ای به روستاها را یکی از سرفصل‎های کاری آموزش‎های تابعه مرکز امام علی(ع) برشمرد و بیان کرد: این آموزش‎ها حول محور توانمندسازی روستائیان و فراهم شدن زمینه اشتغال و تولید آنها متمرکز شده است.

دادگر با اشاره به تقویت آموزش‎های فنی و حرفه‎ای به روستائیان در ماه‎های اخیر تاکید کرد: با توجه به محدودیت تعداد مربیان امکان برگزاری همزمان دوره‎های آموزشی در همه روستاهای این شهرستان وجود ندارد و به همین منظور رشته‎های آموزشی متناسب با نیاز روستائیان و به صورت چرخشی برگزار می‎شود.

وی خاطر نشان کرد: در بسیاری از مواقع آموزش‎های فنی و حرفه‎ای ارائه شده به جامعه روستایی شهرستان بروجرد اشتغالزایی و کسب درآمد برای آنها را به دنبال داشته است، به طور مثال زنان روستایی می‎توانند، با شرکت در دوره‎های آموزشی رشته‎هایی نظیر قالی‌بافی با کمترین هزینه در منازل خود درآمدزایی داشته باشند.

 

سرپرست مرکز آموزش فنی و حرفه‎ای امام علی (ع) بروجرد یکی دیگر از فعالیت‎های مراکز تابعه این مرکز را ارائه آموزش‎های فنی و حرفه‎ای در مجاورت دانشگاه‏ها برشمرد و افزود: هدف از ارائه این آموزش‎های متناسب با رشته‎های تحصیلی مراکز دانشگاهی این است که دانشجویان در کنار فراگیری تئوری مطالب درسی آموزش‎های عملی را فرا گرفته و پس از فراغت از تحصیل برای ورود با بازار کار آماده باشند.

دادگر کد رشته‎های آموزشی فنی و حرفه‎ای ارائه شده به دانشجویان را مکمل آموزش‎های آکادمیک و دانشگاهی خواند و بیان کرد: در مراکز دانشگاهی ارائه آموزش‎های تئوری بیشتر مورد توجه قرار دارد، حال آنکه استاندارد سازمان فنی و حرفه‎ای عمدتا حول محور ارائه آموزش‎های عملی در جریان است.

وی ادامه داد: بر این اساس تنها یک سوم ساعات تعریف شده در آموزش‎های فنی و حرفه‎ای به ارائه آموزش‎های تئوری اختصاص یافته است و بخش حداکثری ساعات آموزشی به ارائه آموزش‎های عملی اختصاص یافته است.

 

این مسئول تصریح کرد: مرکز آموزش فنی و حرفه‎ای امام علی (ع) بروجرد تا کنون با دانشگاه‎های پیام نور، علمی-کاربردی و سماء این شهرستان در ارائه آموزش‎های فنی و حرفه‎ای به دانشجویان در تعامل بوده است، همچنین هم اکنون رایزنی‎ها با دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد برای این منظور در جریان است.

دادگر اضافه کرد: هدف از تعامل با دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد سوق دادن دانشجویان خوابگاهی و غیربومی در مسیر استفاده بهینه از اوقات فراغت آنها و ارائه آموزش‎های فنی و حرفه‎ای به این قشر است.

وی عنوان کرد: با هدف افزایش سهم استقبال دانشجویان از کد رشته‎های آموزشی فنی و حرفه‎ای در مجاورت دانشگاه‎ها در وهله اول نیازسنجی لازم صورت می‎گیرد، تا در کنار ارائه کد رشته‎های مرتبط با رشته‎های دانشگاهی زمینه برای استفاده بهینه دانشجویان از این آموزش‎ها فراهم شود.

د

سرپرست مرکز آموزش فنی و حرفه‎ای امام علی‌(ع) بروجرد ارائه آموزش‎های مختلف فنی و حرفه‎ای در زندان‎ها را یکی دیگر از جنبه‎های فعالیتی این مرکز برشمرد و گفت: به همین منظور تیمی از مربیان در زندان مرکزی این شهرستان مستقر هستند.

دادگر از افزایش دو کد رشته به مجموع رشته‎های فنی و حرفه‎ای در حال آموزش در زندان مرکزی بروجرد خبر و ادامه داد: هدف از این آموزش‎ها کمک به فراهم‎سازی شرایط کار و اشتغال زندانیان پس از آزادی آنها از حبس است.

وی بیان کرد: همچنین به منظور استفاده مطلوب زندانیان شهرستان بروجرد از مهارت‎های فنی و حرفه‎ای تعاملی بین مرکز آموزش فنی و حرفه‎ای امام علی (ع) با اردوگاه حرفه‎آموزی این شهرستان برقرار شده است.

این مسئول خاطرنشان کرد: با توجه به محدودیت فضای زندان شهرستان بروجرد 5 کد رشته آموزشی فنی و حرفه‎ای به صورت دوره‎ای برای زندانیان ارائه می‎شود.

دادگر افزود: از سویی با توجه به اینکه مکان جدیدی در زندان بروجرد در حال ساخت است، رئیس زندان به منظور افزایش تعداد کد رشته‎های آموزش فنی و حرفه‎ای برای زندانیان و استفاده از بخشی از این فضا قول مساعد داده است.

وی تاکید کرد: همچنین در یک سال اخیر با برنامه‎ریزی‎های انجام شده چندین کد رشته فنی و حرفه‎ای در مرکز اجتماع درمان مدار (TC) لرستان در شهرستان بروجرد ارائه شده است.     

سرپرست مرکز آموزش فنی و حرفه‎ای امام علی (ع) بروجرد خاطر نشان کرد: در این مرکز توجه به کیفی‎سازی و ارتقاء سطح کیفیت برگزاری دوره‎های آموزشی به عنوان یک اصل مهم کاری در دستور کار قرار دارد.