رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۲ مهر ۱۳۹۸

ارکان سبک زندگی را به نسل‌های آینده منتقل کنیم - نمایش محتوای خبر

 

 

ارکان سبک زندگی را به نسل‌های آینده منتقل کنیم

ارکان سبک زندگی را به نسل‌های آینده منتقل کنیم

رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: ما موظف هستیم به فرزندان خود یاد دهیم رفتارهای خود را مطابق با ارکان زندگی که همان رساله توضیح‌المسائل مراجع تقلید، فقه و شرایط اسلام است را آموزش دهیم.

به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، حجت‌الاسلام نجف لک‌زائی در همایش سبک زندگی در خرم‌آباد اظهار کرد: وجود نماینده ولی‌فقیه لرستان در این استان یک نعمت بزرگ است زیرا وی یک پژوهش‌گر، فرهیخته و محقق با استعدادی است که در نوع خود بی‌نظیر است.

وی با اشاره به تربیت در سیره اهل‌بیت گفت: در سیره اهل‌بیت از سه نوع تربیت اعتقادی، اخلاقی و ... صحبت شده است که ما نیز باید برای اینکه پیرو اهل‌بیت باشیم براساس این سه نوع تربیت فرزندان خود را تربیت و آموزش دهیم.

لک‌زائی خاطرنشان کرد: تربیت نخست اعتقادی است یعنی اینکه ما باید توجه کنیم زندگی حرکت است که اگر این حرکت ایستد زندگی تمام می‌شود بنابراین ما باید به نسل جوان آموزش دهیم که هر حرکت یک مبدا و یک مقصد دارد.

رئیس پژوهش‌گاه علوم و فرهنگ اسلامی تصریح کرد: انسان متحرک است و یک عنصر انگیزه و یک عنصر اندیشه دارد که این عناصر ما را به حرکت در می‌آورد، این در حالی است که انسان‌های الهی مانند امام خمینی (ره) هیچ‌گاه به خود ترس را راه نمی‌دهند.

لک‌زائی ادامه داد: جامعه اسلامی اجزاء مختلفی دارد که اگر یک جزء آن از کار بیفتد نتیجه‌ای که باید به دست بیاید حاصل نمی‌شود.

این مسئول با اشاره به اینکه تربیت اعتقادی تنها آموزش و یاد دادن نیست بلکه باید تمام وجود انسان به مبدا و معاد اعتقاد داشته باشد، افزود: ما انسان‌ها باید به معاد اعتقاد داشته باشیم و از این دنیا تا قرب‌گاه اصلی مسیر درست زندگی را مشخص کنیم.

وی یادآور شد: ما باید با موانع کمال مبارزه کنیم زیرا موانع کمال به دو گونه‌اند که بخشی از آن در جامعه و بخشی از آن در درون انسان اتفاق می‌افتد بنابراین انسان موظف است در مقابل موانع درونی مانند هواهای نفسانی ایستادگی و راه صحیح زندگی را برای خود انتخاب کند.

لک‌زائی ادامه داد: امروز رهبری بر بیداری اسلامی تاکید دارد و ایشان می‌فرمایند همه ما باید در مقابل سلطه و نظام‌های استبدادی ایستادگی کنیم بنابراین ما باید تلاش خود را برای مقابله با دشمنان در جامعه امروزی به کار گیریم.

وی خاطرنشان کرد: تربیت اخلاقی به معنای این است که نظام فضائل‌ و رذائل را در اختیار فرزندان خود قرار دهیم و آثار رذیلت‌ها را برای آنها بیان کنیم.

لک‌زائی تصریح کرد: تربیت رفتاری و ظاهری که از نوع سوم تربیت است به معنای این است که ما باید به فرزندان خود یاد دهیم، رفتارها را مطابق با رساله‌ها و فقه و شرایط اسلامی داشته باشند و ارکان سبک زندگی اسلامی یعنی اینکه ارتباط را انجام و ناحیان را منکر باشند را به نسل‌های آینده خود آموزش دهیم.

وی گفت: دستاوردهای بشری در فرهنگ اسلامی مورد تائید و تاکید قرار داشته‌اند که ما نیز باید آنها را انجام دهیم.