استان لرستان

استان لرستان سرزميني زيبا با آب و هواي دلپذير و محصوردركوههاي مرتفع و صعب العبور است كه بين 46درجه و51دقيقه تا 50 درجه و22 دقيقه عرض شمالي درسلسله جبال زاگرس مياني واقع شده است  .اين استان از شمال به استانهاي مركزي و همدان، از شرق به استان اصفهان، از جنوب شرقي به چهار محال وبختياري، از جنوب به استان خوزستان و از غرب به استان كرمانشاه و ايلام محدود است. سابقه تاريخي لرستان به هزاران سال پيش از ميلاد باز مي گردد. شواهد باستاني حاكي از آن است لرستان از زمان هايي بس كهن يعني حدود چهل هزار سال پيش مسكن اقوامي بوده كه به علت نداشتن خط، هويتشان ناشناخته مانده است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت استان لرستان در سال ۱۳۹۰ برابر با ۱٬۷۵۴٬۲۴۳ نفر بوده است که ۲٫۳ درصد از جمعیت ایران را تشکیل می‌دهد. تراکم جمعیت استان لرستان در همین سال برابر با ۶۲ نفر در هر کیلومتر مربع بوده است. مردم لرستان مسلمان و شيعه مذهب اند و گويش مردم لرستان لري، لكي و بختیاری می باشد.

  بر اساس آخرين تقسيمات كشوري استان لرستان، داراي 11 شهرستان،23 شهر، 28 بخش، 85 دهستان و 2750 آبادي داراي سكنه بوده ومركز سياسي واداري آن شهر خرم آباد است .

شهرستان هاي استان عبارت اند از: خرم آباد ، بروجرد، اليگودرز، دورود، ازنا، كوهدشت، دلفان، سلسله، پلدختر، رومشکان و دوره. استان لرستان با توجه به سابقه تاريخيِ طولانيِ خود و حضور سلسله هاي مختلف در اين ناحيه از كثرت آثار باستاني بي نظیری برخوردار است. مطابق آمارهاي رسمي انتشار يافته، مجموعه مكان ها و ابنيه هاي تاريخي استان بيش از 1100 اثر شامل: 67 قلعه، 21 غار باستاني، 24 پل، 2 مناره، 912 محوطه تاريخي، 2 بازار، 4 مسجد و 52 امامزاده و آرامگاه مي باشد. قلعه فلك الافلاك، گرداب سنگي، مناره آجري،  پل دختر،  طاق پل شكسته، امامزاده جعفر، مسجد جامع بروجرد، امامزاده قاسم، سنگ نوشته، نقوش هومیان و میر ملاس ازجمله آثار و اینیه های تاریخی لرستان است.

لرستان به لحاظ اقلیم و هواشناسی یک استان چهار فصل است و دارای آب وهوای متنوعی است، این تنوع از شمال به جنوب و از شرق به غرب کاملا محسوس است. زمستان هنگامی که در شمال لرستان برف و کولاک ادامه دارد، قسمتهای جنوبی آن دارای هوایی مطبوع و بارانی است.

لرستان سرزمینی کوهستانی است و به غیر از دشتهای سیلاخور، چالانچولان، کوهدشت، الشتر، دلفان و خرم آباد و چندین دشت کوچک دیگر، بیشتر مناطق استان را کوههای فشرده و دره‌های تنگ از سلسله کوههای زاگرس فرا گرفته‌اند. بلندترین قله‌های لرستان به صورت نواری از گوشه شمال غربی تا شرق استان کشیده شده‌اند. اشترانكوه با 4150 متر ارتفاع بلندترين نقطه استان لرستان است. پست ترين نقطه در جنوبي ترين نقطه استان واقع شده و ارتفاع آن از سطح دريا 500 متر است .

اشترانکوه، گرین، مخمل کوه،  هشتاد پهلو، قالی کوه، کبیرکوه، سفیدکوه و یافته از مهمترین کوه های لرستان می باشند.

از جمله مواهب طبيعي و اكوتوريستي در لرستان وجود چشمه هاوسرابهاي متعدد در سطح اين استان است.

   
     
 

7134 چشمه و سراب ازجمله سراب هنام ، سراب كهمان در الشتر، سراب چگني، سراب كيو، بیش از 1487 رشته قنات و بالغ بر 5000 حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق، وجود سرشاخه های رودخانه های مهم دز و کرخه در این استان که بالغ بر 7 سرشاخه اصلی کشکانرود، سیمره، تیره، ماربره،سزار، بختیاری، کاکارضا و تالاب های بین المللی گوری بلمک در منطقه پلدختر و وجود دریاچه طبیعی گهر بر دامنه اشترانکوه در منطقه دورود که در ارتفاع تقریبا 3000 متری قرار دارد و نيز بيش از 15 آبشار زيبا و پر آب،  حاکی  از منابع غنی خدادادی در این استان است.

اين آبشارها، سرابها و چشمه ها، شرايط مناسبي را جهت جذب جمعيت توريستيِ داخل استان و خارج از استان را فراهم نموده است که از آن جمله می توان به وجود بیش از ۲۰ آبشار مختلف مانند آب سفید- چکان،  وارک، افرینه، نوژیان، گریت و بیشه   اشاره کرد.

تالابهاي لرستان از جمله جاذبه هاي طبيعي استان هستند که زيباي خاصي بويژه در فصل بارندگي به منطقه مي دهد. علاوه بر اين، تالابها مامن وزيستگاهي مناسب براي انواع پرندگان، آبزيان و پرندگان بومي و مهاجر مي باشد.

در لرستان تفرجگاه های بکر و زیبایی وجود دارد که از آن جمله می توان به تفرجگاه های تخت شاه، شيرز، مخمل كوه، بابا عباس، دره حوض موسي، نوژيان، گوشه و تنگه چمشك اشاره کرد.

استان لرستان از موقعیت سوق الجیشی خاصی برخوردار است. استقرار استان در میان هفت استان کشور و حداکثر با فاصله 200 کیلومتر و قرار گرفتن استان در کریدور شمال- جنوب، بر اهمیت آن افزوده است.

وجود 25 درصد معادن سنگ تزئینی کشور در استان لرستان یک فرصت استثنایی و یک توانمندی بالقوه در استان است. وجود معادن عظیم و ذخایر معدنی قابل توجه همراه با درجه خلوص مطلوب سنگ های گچ و آهک، فرصت مناسبی را برای احداث کارخانجات تولید کچ فراهم نموده است.

وجود ذخائر کشف شده نفت و گاز در منطقه پلدختر از دیگر فرصتهای توسعه استان محسوب می شود .درحال حاضر از 4 حلقه چاه نفت اکتشافی استان روزانه 12000 بشکه نفت خام استخراج میگردد.

آزاد راه خرم آباد- پل زال به طول 104 کیلومتر در دل کوههای زاگرس، شاه راه ارتباطی جنوب به مرکز کشور و یکی از فرصتهای اقتصادی استان اس

لرستان به عنوان یکی از قطب های کشاورزی کشور است و اقتصاد مردم بیشتر بر پایه کشاورزی و دامپروری می چرخد. این استان در زمینه تولید محصولات کشاورزی، باغات انار، انجیر سیاه و دامپروری با جمعیتی حدود 6 میلیون واحد دامی، توليد بالغ بر 40 هزار تن گوشت قرمز و تولید بیش از نیاز استان در زمینه گوشت سفید مانند مرغ و ماهی با دارا بودن بیش از 314  استخر پرورش ماهیان سردآبی و گرم آبی از اين حيث یکی از قطب های دامپروری کشور است.

Loading the player...
جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
بسیار زیبا بود. متشکرم مهدی سبزواری(صداوسیمای لرستان) ۱۳۹۳/۰۹/۱۴ ۰۷:۵۲

مهدی سبزواری(صداوسیمای لرستان)
بسیار زیبا بود. متشکرم
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۳/۰۹/۱۴ ۰۷:۵۲