رونق تولید ملی | شنبه، ۲۹ تیر ۱۳۹۸

استان لرستان در جذب افراد بی‌سواد رتبه اول کشور را کسب کرد - نمایش محتوای خبر

 

 

استان لرستان در جذب افراد بی‌سواد رتبه اول کشور را کسب کرد

استان لرستان در جذب افراد بی‌سواد رتبه اول کشور را کسب کرد

معاون سوادآموزی آموزش‌ و پرورش استان لرستان گفت: معاونت سوادآموزی استان با جذب 8 هزار نفر در دوره‌های سوادآموزی رتبه اول کشور را کسب کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، علی‌اشرف حیدری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه طرح حلقه‌های کتابخوانی در لرستان اجرا می‌شود، اظهار داشت: این طرح برای کسانی که طی سال‌های گذشته جزء سواد‌آموزان این سازمان بوده‌اند اجرا می‌شود.

وی افزود: تاکنون حدود پنج هزار نفر تحت عنوان حلقه‌های کتابخوانی شناسایی‌شده‌اند که این افراد را به گروه‌های حداقل 10 و حداکثر 20 نفره  دسته‌بندی کرده که از میان آن‌ها یک نفر به‌ عنوان سرگروه و یک نفر رابط مشخص و بر اساس اسامی افراد به آدرس آن‌ها کتاب فرستاده می‌شود.

معاون سوادآموزی آموزش‌ و پرورش لرستان با بیان اینکه افراد کتاب‌ها را مطالعه کرده و در مورد کتاب‌ها نظر می‌دهند، عنوان کرد: به‌ محض تمام شدن کتاب‌ها و دریافت نامه از سوی رابط‌ مرحله دوم کتاب‌ها ارسال می‌شود.

وی بحث کتابخوانی با خانواده را یکی دیگر از برنامه‌های این سازمان دانست و بیان کرد: برای سوادآموزهایی که در حال حاضر در کلاس‌های سوادآموزی حاضر هستند و نیروی‌های آموزش‌ و پرورش به آن‌ها آموزش می‌دهد این طرح اجرا می‌شود.

حیدری تصریح کرد: کتاب در اختیار آموزش‌دهندگان قرار می‌گیرد و بین اعضا شرکت‌کننده تقسیم می‌شود، بعد از مطالعه، یک صفحه را از آن چه آموخته‌اند به‌عنوان چکیده کتاب در کلاس ارائه می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه در این طرح تقویت خواندن، نگارش و هم نحوه برداشت از کتاب در نظر است، خاطرنشان کرد: امسال کتابی تحت عنوان «شتاب بخشی به سوادآموزی» در استان چاپ‌شده و در اختیار مدیران همه دستگاه‌های اجرایی قرارگرفته است.

معاون سوادآموزی آموزش‌وپرورش لرستان گفت: در این کتاب برنامه‌هایی برای به صفر رساندن بی‌سوادی در آموزش‌ و پرورش استان لرستان تدوین‌ شده که مورد تأیید سازمان نهضت سوادآموزی قرار گرفته است و استاندار لرستان دستور اجرا را صادر کردند، این کتاب در اختیار آموزش‌ و پرورش و سایر دستگاه‌ها قرار گرفته تا با توجه به تفاهم‌نامه‌ها هر کدام از دستگاه‌ها به وظایفشان عمل کنند.

وی اظهار داشت: برای همه دستگاه‌های اجرایی سهمیه‌ای لحاظ شده و دستگاه‌ها موظف هستند بر اساس تفاهم‌نامه تا پایان سال سواد آموزان را شناسایی و جذب کنند.

حیدری بابیان اینکه بر اساس مصوبه هیئت‌وزیران، همه دستگاه‌ها موظف به همکاری با معاونت سوادآموزی استان هستند، افزود: بی‌سوادهایی که خوشان در منزل درس بخوانند 700 هزار تومان و بی‌سوادهایی که در کلاس‌های سوادآموزی شرکت کنند 134 هزار تومان به حسابشان واریز می‌شود.

وی عنوان کرد: بر اساس مصوبه هیئت دولت سال آینده پرداخت مستمری مدد جویان کمیته امداد و بهزیستی به‌شرط حضور در کلاس‌های سوادآموزی است.

معاون سوادآموزی آموزش‌ و پرورش لرستان بیان کرد: بر اساس توافق‌نامه‌ای که بین سوادآموزی و راهنمایی و رانندگی انجام‌ شده صدور و تمدید گواهی‌نامه‌ها منوط به باسواد بودن افراد است و از ارائه خدمات به افراد بی‌سواد خودداری می‌شود.

وی با بیان اینکه طرح باسواد کردن اولیاء بی‌سواد دانش آموزان در استان اجرا می‌شود، تصریح کرد: عملکرد امسال معاونت سوادآموزی استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته 400 درصد رشد داشته است.

حیدری خاطرنشان کرد: معاونت سوادآموزی استان با جذب هشت هزار نفر در دوره‌های سوادآموزی رتبه اول کشور را کسب کرد که امیدواریم با تلاش سایر دستگاه‌ها روزی بی‌سوادی را در استان را به صفر برسانیم.

وی با اشاره به اینکه در اسفندماه امسال جشنواره دستگاه‌ها سازمان‌ها، نهادها و اشخاص فعال سوادآموزی انجام می‌شود، گفت: در این جشنواره اشخاص حقیقی و حقوقی ارزیابی شده و موردتقدیر قرار می‌گیرند.

معاون سوادآموزی آموزش‌ و پرورش لرستان اظهار داشت: طبق  پیش‌بینی انجام‌ شده در حال حاضر حدود 44 هزار بی‌سواد در گروه هدف 10 تا 49 سال در لرستان وجود دارد که 36 درصد از بی‌سوادان مرد، 64 درصد زن، 39 درصد جمعیت شهری و 61 درصد جمعیت روستایی است.

وی با بیان اینکه نیروهای آموزش‌دهنده آزاد در استان حدود سه هزار نفر است، افزود: در راستای تکمیل بانک اطلاعاتی سوادآموزی، حدود 300 هزار دختر و 400 هزار پسر طی سال‌های 53 تا 78موفق به اخذ مدرک پنجم ابتدایی شدند و نام آن‌ها در سامانه ثبت‌شده است.جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
ب یه معلم نهضت سواد اموزی نیاز دارم مریم ۱۳۹۷/۱۰/۲۱ ۲۰:۴۵

مریم
ب یه معلم نهضت سواد اموزی نیاز دارم
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۷/۱۰/۲۱ ۲۰:۴۵