جهش تولید | چهارشنبه، ۷ آبان ۱۳۹۹

استان لرستان همچنان دچار خشکسالی است/ آمادگی برای مقابله با آتش‌سوزی‌ در جنگل‌ها - نمایش محتوای خبر

 

 

استان لرستان همچنان دچار خشکسالی است/ آمادگی برای مقابله با آتش‌سوزی‌ در جنگل‌ها

استان لرستان همچنان دچار خشکسالی است/ آمادگی برای مقابله با آتش‌سوزی‌ در جنگل‌ها

مدیر کل مدیریت بحران لرستان با بیان اینکه بارش های فراوان سال آبی جاری استثنایی و بی سابقه بوده است، گفت:خشکسالی از ده سال پیش آغاز شده است و همچنان در لرستان ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، رضا آریایی عصر دیروز در جلسه ستاد مقابله و پیشگیری از حریق استان لرستان اظهار داشت: با وجود اینکه در سال آبی جاری شاهد بارش‌های خوبی در استان لرستان بودیم ولی در واقع دوران خشکسالی که از 10 سال پیش شروع شده هنوز به پایان نرسیده و به احتمال زیاد در سال‌های آینده نیز خشکسالی ادامه پیدا می‌کند.

وی افزود: با توجه به بارش‌های فراوان در مدت اخیر باید برای مقابله و پیشگیری از آتش‌سوزی در تابستان آماده باشیم چرا که باران سبب رویش فراوان گیاهان شده است که این گیاهان پس از خشک شدن مانند انبار باروت خطرناک هستند.

مدیرکل ستاد حوادث غیرمترقبه استان لرستان با بیان اینکه 95 درصد از آتش‌سوزی در جنگل‌ها توسط عوامل انسانی اتفاق می‌افتد، عنوان کرد: سال گذشته گزارش‌هایی به دست برخی فرمانداران رسید که چند نفر سوار بر موتورهای تندرو در مناطق جنگلی اقدام به آتش زدن درخت‌ها می‌کنند که با توجه به اطلاعات به دست آمده مشخص شد این افراد از ساکنان محلی نبوده‌اند.

وی بیان کرد: باید تا 45 روز آینده نسبت به برنامه‌ریزی مناسب در زمینه پیشگیری و مقابله با آتش‌سوزی در جنگل‌ها اقدام شود و اداره منابع طبیعی نیز به عنوان مسئول اصلی حفاظت از جنگل‌ها باید اقدامات لازم را انجام دهد.

آریایی خاطرنشان کرد: سازمان جنگل‌ها سال گذشته برای اعزام بالگرد اطفای حریق به منطق جنگلی قراردادی منعقد کرد که امسال نیز در صورت نیاز می‌توان از آن استفاده کرد.

وی تصریح کرد: لرستان استانی کوهستانی است و اطفای حریق در مناطق کوهستانی آن با سختی بسیار زیادی انجام می‌گیرد لذا باید تمام تلاش خود را برای جلوگیری از بروز آتش‌سوزی قرار دهیم.

مدیر کل مدیریت بحران لرستان گفت: ایجاد جنگل هزینه بسیار بالایی دارد چنانچه در منطقه بام لرستان با وجود تلاش کارگران و کارشناسان زیاد و صرف هزینه‌های میلیاردی در نهایت از 600 هکتار فضای ایجاد شده فقط 203 هکتار جنگل مصنوعی ایجاد شده ‌که این موضوع اهمیت نگهداری از جنگل‌های طبیعی را به خوبی نشان می‌دهد.

وی افزود: در همه آتش‌سوزی‌ها تجربه نشان داده‌ که بهترین گزینه برای اطفاء حریق استفاده از ظرفیت اهالی محلی و روستاییان است و لذا باید به این موضوع توجه ویژه شود و اعتبار خاصی نیز برای تشویق روستاییان در نگهداری از جنگل‌ها در نظر گرفته شود.