رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۸

استخدام بازنشستگان در بروجرد، فرصت اشتغال جوانان را سلب کرد - نمایش محتوای خبر

 

 

استخدام بازنشستگان در بروجرد، فرصت اشتغال جوانان را سلب کرد

استخدام بازنشستگان در بروجرد، فرصت اشتغال جوانان را سلب کرد

به‌کارگیری بازنشستگان در دستگاه‌ها و مشاغل مختلف بر اساس مصوبه مجلس ممنوع است و بااین‌حال صاحبان برخی مشاغل در شهرستان بروجرد بی‌هیچ مزاحمتی اقدام به به‌کارگیری نیروهای بازنشسته در رده‌های مختلف شغلی می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بروجرد، بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی به‌کارگیری مجدد افرادی که در اجرای قوانین و مقررات، بازخرید یا بازنشسته‌ شده یا می‌شوند به‌استثنای مقامات، اعضای هیئت‌علمی، ایثارگران، فرزندان شهدا و فرزندان جانبازان هفتاد درصد و بالاتر در دستگاه‌های اجرایی یا دارای ردیف یا هر دستگاهی که به نحوی از بودجه کل کشور استفاده می‌کند، ممنوع است و هرگونه پرداخت از هر محل و تحت هر عنوان به افراد بازنشسته و بازخرید توسط دستگاه‌های مذکور ممنوع است.

میدان بی‌رقیب بیکاری در بروجرد

شهرستان بروجرد بر اساس آمار و ارقام اعلامی در حال حاضر جزو صدرنشینان آمار بیکاری در استان لرستان است و این امر سبب مهاجرت رو به رشد بسیاری از جوانان تحصیل‌کرده در جست‌وجوی کسب‌وکار از این شهر می‌شود و همچنان نرخ بیکاری را با افزایش اخراج و یا به قول اداره‌چی‌ها تعدیل نیرو در کارخانجات مهم این شهرستان بالا می‌برد تا به یک رکورد استانی در این زمینه دست یابد و تقریباً در این میدان بی‌رقیب بتازد.

اما به‌تازگی و پس‌ازآن همه جنجال اخراج کارکنان و کارگران کارخانجات مهم این شهرستان مدیران عامل این واحدها و یا بعضاً ادارات دولتی و اجرایی این شهرستان در ابتکار عملی مخفیانه سکان اداره برخی بخش‌های تحت مدیریت خود را به نیروهای بازنشسته‌ای سپرده‌اند که به‌قول‌معروف "آرد خود را بیخته و الک آویخته‌اند" و معلوم نیست برای چه هنوز هم تمایل دارند در دستگاه و یا کارخانه موردنظر مشغول به فعالیت شوند.

ازآنجاکه مدیران این کارخانجات و ادارات بنا به بهانه‌های مختلف ادعا می‌کنند نصف حقوق یک کارگر و کارمند را به چنین اشخاصی پرداخت می‌کنند و قصد آن‌ها از به‌کارگیری مجدد این افراد صرفاً استفاده از تجربیات آن‌هاست(!!!) سؤال اینجاست پس جوانان تحصیل‌کرده و مستعد ما چه موقع خواهند توانست در این آشفته‌بازار کار و تلاش تجربه کسب کنند و آیا در میان جوانان جویای کار کسانی وجود ندارند که چنین مشاغلی به آنان واگذار شود حتی با همان حقوق ناچیز؟!

زد و بندهای پشت پرده کارفرمایان

قدرت‌الله سعادتی رئیس سازمان تأمین اجتماعی بروجرد در این رابطه به خبرنگار تسنیم گفت: واحدهای مختلف توسط بازرسان سازمان تأمین اجتماعی مورد بازرسی قرار می‌گیرند و در صورت وجود اشتغال مجدد افراد بازنشسته در آن‌ها مقرری بازنشستگی این افراد سریعاً قطع می‌شود.

وی خبر از زد و بندهای پشت پرده کارفرمایان با این افراد هم داد و افزود: خیلی از اوقات این افراد با کارفرمایان زد و بند می‌کنند و اجازه نمی‌دهند بازرس اسم آن‌ها را بنویسد و به هر نحوی که شده یا اطلاع نمی‌دهند و یا مشخص نیست که بازنشسته هستند اما در صورت مشخص شدن به طور حتم با آن‌ها برخورد می‌شود.

رئیس سازمان تأمین اجتماعی بروجرد از محرز نشدن تخلفات این‌چنینی در برخی دستگاه‌ها و واحدهای کاری به‌عنوان معضلی در شناسایی این تخلف یاد و عنوان کرد: برخی ادارات و دستگاه‌های اجرایی نیز با ادعای اینکه این افراد را به‌عنوان مشاور مجدداً به کار گرفته‌اند و قصد استفاده از اطلاعات و تجربیات آن‌ها را در مقطع کوتاهی دارند، اقدام به به‌کارگیری نیروهای بازنشسته می‌کنند.

وی به یک نقص در سیستم بازرسی‌های این سازمان نیز اشاره کرد و گفت: کارگاه‌های و شرکت‌های بالای 50 نفر فاقد بازرسی هستند و ما نمی‌توانیم از آن‌ها بازرسی کنیم و دسترسی به آن‌ها نداریم.

با این حساب باید گفت کارخانجات با دارا بودن بیش از 50 کارگر و پرسنل از دایره بازرسی‌های سازمان تأمین اجتماعی در امان هستند و بعضاً می‌توانند زیرپوستی دست به چنین تخلفاتی بزنند و هر بازنشسته‌ای را به بهانه استفاده از تجربیاتش در سیستم خود استخدام مجدد کنند و از تبعات قانونی آن نیز بگریزند.

کارخانجات قانون‌گریز بروجرد در عدم رعایت حق تقدم استخدام

کامران فرشید رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد نیز با یادآوری قانون منع به‌کارگیری نیروهای بازنشسته در مشاغل مختلف در گفت و گو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: به‌کارگیری نیروهای بازنشسته‌ای که با استفاده از قانون مشاغل سخت و زیان‌آور بازنشسته شده‌اند تحت هر شرایطی ممنوع است و اگر سازمان تأمین اجتماعی در بازرسی‌های خود مواردی از این تخلف را گزارش کند نسبت به قطع حقوق و مقرری آن‌ها با همکاری این سازمان به طور حتم اقدام می‌کنیم.

وی با اشاره به مواردی از این تخلف در برخی کارخانجات شهرستان بروجرد در ماه‌های اخیر بدون ذکر نام این واحدهای متخلف گفت: مواردی در برخی کارخانجات بروجرد از این تخلف وجود داشته که تذکر داده‌شده و مدیران این واحدها خود اقدام به فسخ قرارداد کرده‌اند.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد تصریح کرد: این افراد با استفاده قانون مشاغل سخت و زیان‌آور بازنشست و مجدداً توسط برخی کارخانجات مشغول به کارشده بودند که به‌محض اینکه خبردار شدیم هشدار لازم را به‌صورت کتبی برای این واحدهای متخلف ارسال کردیم و کارفرما اقدام به اخراج این نیروها کرد.

وی ممانعت از تکرار این تخلف در کارخانجات بروجرد را منوط به استمرار بازرسی‌های سازمان تأمین اجتماعی دانست و افزود: به‌کارگیری این افراد در هر قالب و به هر بهانه‌ای خلاف قانون است هرچند که برخی مدیران کارخانجات اصرار دارند این افراد را به بهانه استفاده از تجربیاتشان به‌کارگیرند اما این کار آن‌ها سبب اشغال شدن فرصت‌های شغلی جوانان توسط بازنشستگان می‌شود.

ضرورتی در استفاده از بازنشستگان در دستگاه‌های اجرایی وجود ندارد!

علی کورانی‌فر فرماندار بروجرد نیز در این رابطه به خبرنگار تسنیم گفت: افراد بازنشسته بر اساس قانون نباید در دستگاه‌های دیگر به‌کارگیری شوند اما در این زمینه دو استثنا وجود دارد اینکه اگر این افراد لیسانس و یا بالاتر باشند تحت عنوان کارهای مشاوره‌ای و با یک‌سوم ساعات موظف و حقوق دریافتی می‌توانند با دستگاهی تحت عنوان کارهای مشاوره‌ای قرارداد ببندند و آن دستگاه به این صورت می‌تواند از خدمات و تجربیات آن‌ها استفاده کند.

وی افزود: قید دیگر این قانون این است که به‌کارگیری بازنشستگان به جر مقامات بلندپایه نظام همچون رئیس‌جمهور، معاونین رئیس‌جمهور، سران سه قوه، وزرا، استانداران و معاونین استاندار در مناصب مدیریتی بلامانع است که در شهرستان بروجرد چنین مناصبی وجود ندارد و درنتیجه تنها کسانی در این شهرستان می‌توانند از استثنائات این قانون استفاده کنند که مشمول بند اول باشند.

فرماندار بروجرد به تأکید و توجه خود نسبت به نداشتن ضرورت استفاده مجدد از نیروهای بازنشسته اشاره و عنوان کرد: اعتقادداریم در صورت نداشتن ضرورت استفاده حتی‌الامکان از این افراد حتی در موارد مشاوره‌ای هم استفاده نشود و فرصت کار و فعالیت به جوانان مستعد و خلاق داده شود.

وی تصریح کرد: در صورت مشاهده و انعکاس این‌گونه تخلفات مطمئناً با متخلفان برخورد قانونی می‌شود البته ما نمی‌توانیم فراتر از قانون عمل کنیم و نه اینکه قانون را نادیده بگیریم هرچه قانون تکلیف کرده موظف به انجام آن هستیم.

کورانی‌فر همچنین با تأکید بر ضرورت استفاده از تمامی ظرفیت‌های جوانان در امور مختلف عنوان کرد: نگاه ما این است که مسائل شهرستان را با استفاده از همه ظرفیت‌ها به‌خصوص جوانان و افراد بااستعداد حل کنیم و زمینه را برای خدمت این افراد فراهم کرده تا از ظرفیت و توان آن‌ها در امور اجرایی و مشاوره‌ای استفاده کنیم.

در این میان کم نیستند بانک‌ها و مؤسسات و شرکت‌های مختلف و پیمانکاری که صراحتاً در آگهی‌های استخدامی خود قید "افراد بازنشسته" در تصاحب شغلی خاص را ذکر می‌کنند و البته دستگاه متولی برخورد با این دسته از مجریان برخی مشاغل مشخص نیست و اقدامی هم برای تذکر به مدیران این‌گونه مشاغل به جهت تجدیدنظر در اعلام شرایط استخدامی خود داده نمی‌شود تا آن‌ها همچنان بی‌رقیب در بازار ارائه مشاغل به بازنشستگان باشند و فرصت اشتغال را از جوانان جویای کار بگیرند.