جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۳ آذر ۱۳۹۹

استفاده از ۴ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در لرستان - نمایش محتوای خبر

 

 

استفاده از ۴ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در لرستان

استفاده از ۴ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در لرستان

استاندار لرستان گفت: ورود سرمایه‌گذاران به استان رشد فزاینده‌ای داشته که بنا داریم هرساله از۴ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در استان استفاده کنیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، هوشنگ بازوند در شانزدهمین کنفرانس ملی آموزش فیزیک معلمان ایران که در دانشگاه لرستان برگزار شد، اظهار داشت: لرستان یکی از ثروتمندترین استان‌های کشور است ولی کمتر از پنج درصد ظرفیت این استان برای توسعه به کار گرفته‌شده است.

وی افزود: یک تا دو سال گذشته سند آمایش استان در ذیل آن سند اشتغال و درنهایت سند چشم‌انداز 1404 برای استان تدوین‌شده که در این سند، سه محور صنعت و معدن، کشاورزی و خدمات با رویکرد گردشگری، به‌عنوان محورهای اصلی توسعه استان تعریف‌شده‌اند.

استاندار لرستان عنوان کرد: ما در حوزه گردشگری ظرفیت بسیار خوبی داریم  و در اکو توریسم و ژئوتوریسم نیز همین‌طور؛ کما اینکه استان لرستان  به‌عنوان پایتخت ژئوتوریسم کشور معرفی‌شده است.

وی با اشاره به وجود ژئوپارک‌های بی‌نظیر، پل‌های تاریخی، جاذبه طبیعی و گردشگری در لرستان، بیان کرد: ارزش دامهای سبک استان لرستان سه هزار و 500 میلیارد تومان و ارزش تولیدات کشاورزی و دامی استان 18 هزار میلیارد تومان،کما اینکه ارزش تولیدات دامی استان به‌تنهایی پنج هزار میلیارد تومان است که قابلیت افزایش تا 10 هزار میلیارد تومان را نیز دارد.

بازوند تصریح کرد: 23 درصد سنگ‌ نماهای ساختمانی کشور در لرستان تولید می‌شود و این ظرفیت بزرگی است که می‌تواند در راستای توسعه استان به کار گرفته شود، امید است با برنامه‌هایی که در دستور کار قرارداده ایم، این ظرفیت‌ها به کار گرفته‌شده و چالش‌های پیش روی توسعه استان برطرف شود.

وی خاطرنشان کرد: اخیراً ورود سرمایه‌گذاران به استان رشد فزاینده‌ای داشته است و بنا داریم که در لرستان هرساله از چهار هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی استفاده کنیم.

استاندار لرستان گفت: باوجود 550 هزار میلیارد تومان سرمایه سرگردان در کشور، جذب سالانه چهار هزار میلیارد تومان سرمایه بخش خصوصی برای استان، رقم بالایی نیست.

وی در رابطه بااهمیت علم فیزیک، اظهار داشت: بشر از بدو تولید، خواه یا ناخواه با علم فیزیک سروکار دارد، بسیاری از سؤالات بشر با علم فیزیک پاسخ گفته می‌شود و البته هنوز پاسخ بسیاری از سؤالات مبهم است که دور از ذهن نیست علم فیزیک، روزی بتواند وقوع زلزله را نیز پیش‌بینی کند.

بازوند بابیان اینکه به‌واسطه علم فیزیک می‌توان تهدیدها را به فرصت تبدیل کرد و به پیشرفت دست‌یافت، افزود: علم فیزیک می‌تواند اصطکاک مسیر پیشرفت، توسعه و عدالت را کم کند و حتی تهدیدهایی که امروز در حوزه فرهنگی وجود دارد را می‌توان با زبان فیزیک برطرف کرد.

وی بابیان اینکه فیزیک، علم دینامیک و استاتیک را سرعت می‌بخشد،عنوان کرد: فیزیک در همه صنایع نقش مهمی دارد و درزمینهٔ تشخیص و درمان بیماری‌ها نیز به کمک علم پزشکی آمده است.

استاندار لرستان بیان کرد: اگر امروز می‌بینیم که در مذاکرات 1+5، شش قدرت بزرگ دنیا پای میز مذاکره حاضرشده‌اند و زبان تهدید و تهدید آن‌ها به زبان تکریم تبدیل‌شده، مرهون رشد علم فیزیک کشور، جان‌فشانی شهدا به‌ویژه شهدای هسته‌ای، رهنمودهای حکیمانه مقام معظم رهبری، تدابیر ریاست جمهوری و مقاومت مردم ایران است.

وی تصریح کرد: توافق هسته‌ای بزرگ‌ترین رویداد سیاسی دنیا و بزرگ‌ترین پیروزی دولت جمهوری اسلامی ایران در سیاست خارجی است که علم فیزیک نقش مهمی در این دستاورد عظیم داشته است که از همه فیزیکدانانی که ابزار قدرتی را برای جمهوری اسلامی ایران فراهم کردند، تشکر و قدردانی می‌کنیم.