اسپند

یکی از گیاهان نام آشنا برای ایرانی‌ها، اسپند است. دانه این گیاه در خانه سوزانده می‌شود و دود غلیظ آن برای ضدعفونی هوا ، دور کننده حشرات، خوشبوکننده فضا و به باور برخی حتی خنثی کردن چشم‌زخم و... مورد استفاده قرار می‌گیرد.علاوه بر تمام این موارد، در آسیا از دانه‌های اسپند به عنوان ضدانگل، کرم‌کش و کشنده آمیب استفاده می‌کنند.اسپند برای افراد گرم مزاج مضر است و اگر افرادی که مزاج گرم و خشک دارند، حتی مقادیر کمی از آن را بخورند دچار مشکل خواهند شد.اگر جوشانده اسپند را صاف‌کرده با عسل و روغن کنجد بنوشید، به شدت حالت تهوع ایجاد می‌کند.این گیاه در افراد گرم مزاج باعث سردرد و حالت تهوع می‌شود.معمولاً از گیاه اسپند بیشتر به عنوان خوشبوکننده هوا استفاده می‌شود و شکل خوراکی آن کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، چرا که مصرف ناصحیح آن باعث عوارضی چون تشنج، تهوع، سکسکه، ترشح بیش از حد بزاق و تضعیف سیستم اعصاب مرکزی می‌شود.سمی بودن این گیاه به اندازه‌ای است که حتی حیوانات هم با مصرف آن دچار مسمومیت می‌شوند و مواردی از مرگ و میر حیوانات نیز گزارش شده است.در قدیم برای کاهش تأثیر میزان سم گیاه اسپند آن را چند بار در آب خیس می‌کردند.برای رفع سنگینی گوش و کری گوش و صدای گوش می توانید اسفند را در آب ترب و روغن زیتون بجوشانید و 3قطره در گوش بریزید.طبیعت این گیاه گرم وخشک است و جلادهنده سینه می باشد.مصرف آن همراه با آب و یا آسیاب شده همراه با روغن حیوانی جهت رفع بی حسی و یا نقصان حس و حرکت اعضا و رعشه بسیار مفید می باشد.


جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
باسلام . دختری 23 ساله هستم . من 4 روز درد و... without ۱۳۹۶/۰۴/۱ ۱۶:۴۸

without
باسلام .
دختری 23 ساله هستم .
من 4 روز درد و گرفتگی شدید شکمی (که این درد تا معده هم کشیده میشد)با کمی حالت تهوع داشتم . که در نهایت یک قاشق غذاخوری اسپند آسیاب شده با اب قورت دادم . درد معده به سرعت از بین رفت و با استفراغ درد شکمی نیز از بین رفت . ولی فردای اون روز دوباره همان درد برگشت . و ایندفعه یک قاشق چای خوری اسپند آسیاب شده رو با آب قورت دادم . و با استفراغ شدید تمام درد از بین رفت . اما مطلبی که هست اینه که در هر دو بار استفاده از اسپند به شدت سر گیجه،لرزش دست و پا،احساس چرخیدن همه چی دور سر،عدم تعادل در راه رفتن،رعشه،عدم تمرکز حواس،عدم توانایی راحت و روان صحبت کردن ،احساس ضعف در حرکت دست و پا،خواب آلودگی،احساس معلق بودن رو داشتم .و اکنون که حدود 50 ساعت از آخرین دفعه ی مصرف کردن اسپند میگذره تاحدودی تمامی این حالت ها رو دارم و در صحبت کردن و انجام فعالیت ها هنوز از هوشیاری و حواس کامل برخوردار نیستم . میشه یه توضیح از حالات پیش آمده و دلایل مربوطه و اینکه این حالت ها تا کی ادامه پیدا میکنه داشته باشید؟باتشکر از زحمات شما .
از طرفی علاوه بر مطلب بالا که ذکر کردم در اینترنت جدیدا مطالبی درباره ی مصرف خوراکی اسپند خوندم که خیلی نگرانم کرده . مثل اینکه میگن 1 قاشق غذاخوری اسپند (دوز بالا محسوب میشه) حالت سمی ایجاد میکنه . اسپند اعتیاد داوره با این دوز . اسپند حالت روانگردان داره . اسپند باعث تضعیف اعصاب مغز میشه . به عنوان ماساژ ناشیانه ی مغز به حساب میاد. این لرزش ها و یا این حالاتی که برای من بعد از مصرف اسپند خوراکی به وجود اومده ، آیا باعث آسیب رسیدن به عصب های مرکزی میشه ؟ 
واقعا نگران هستم که آسیبی به عصب ها وارد شده باشه و حالت روانگردان بر من وارد کرده باشه ... 
ممنون از راهنمایی شما بزرگوار
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۶/۰۴/۱ ۱۶:۴۸