جهش تولید | پنج‌شنبه، ۲ بهمن ۱۳۹۹

اطلاعیه رسمی سازمان ملل و انگلیسی در مورد #ویروس_کرونا - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

اطلاعیه رسمی سازمان ملل و انگلیسی در مورد #ویروس_کرونا

ویروس کورونا چیست؟ ویروسهای کورونا خانواده بزرگی از ویروسها هستند که ممکن است در جانوران و انسانها تولید بیماری کنند. میدانیم که در انسان، چندین ویروس از خانواده کورونا سبب طیفی از عفونتهای تنفسی میشوند که سرماخوردگی را در بر میگیرد. SARS و سندرم شدید حاد تنفسی یا MERS ساده را از یک سو، و سندرم تنفسی خاورمیانه یا خوانده COVID- تازهترین ویروس کشف شده از این خانواده سبب بیماری جدیدی شده است که اکنون 19 میشود.

بیماری 19 بیماری عفونی جدیدی است که توسط تازهترین ویروس شناخته شده از خانواده ویروس COVID- بیماری 19 کورونا ایجاد میشود. این ویروس و بیماری تا پیش از آن که دسامبر 2019 در شهر ووهان چین همهگیر شود، ناشناخته بود.

علائم بیماری 19 شایعترین علامتهای این بییماری تب، خستگی و سرفههای خشک هستند. برخی بیماران ممکن است دردهایی ضعیف تا شدید عضلانی و سردرد، گرفتگی یا آبریزش بینی، گلودرد یا اسهال را تجربه کنند. این علائم عموما ملایمند و به تدریج آغاز میشوند. ویروس ممکن است به بعضی از مردم سرایت کند بی آن که هیچ علامتی بروز دهد یا سبب بیماری شود. در حدود 80 ٪ افراد بدون هر گونه اقدام خاص، به طور کامل بهبود مییابند اما در میان آنهایی که بیماری را بروز دادهاند تقریبا از هر شش بیمار یک تَن ناخوشی شدیدی تجربه میکند و دچار تنگی نفس میشود. افراد مسن، و آنهایی که بیماری زمینهای مانند پرفشاری خون، مشکلات قلبی یا دیابت دارند بیشتر در معرض خطر نوع شدید بیماری هستند. تاکنون حدود 2٪ از این بیماران درگذشتهاند. کسانی که تب، سرفه و تنگی نفس را تجربه میکنند

بیماری 19 انسان ممکن است از هر کسی که آلوده به ویروس است، دچار بیماری شود. قطرات ریزی که هنگام سرفه یا بازدم از دهان یا بینی فرد آلوده پرتاب میشوند میتوانند موجب سرایت ویروس از یک فرد به فرد دیگری شوند و تولید بیماری کنند. این قطرات همچنین ممکن روی اشیاء و سطوح نشسته و فرد دیگری پس از لمس آن اشیاء و سطوح سپس لمس چشم، بینی یا دهان خود دچار بیماری شود. همچنین فرد ممکن است مستقیما همان قطرات ریزی که دهان یا بینی فرد مبتلا هنگام سرفه یا بازدم به بیرون پرتاب میشوند را به درون دستگاه تنفسی خود کشیده و بیمار شود. به همین دلیل افراد سالم باید فاصلهای بیش از یک متر با فرد بیمار را رعایت کنند.

معاونت فضای مجازی صداوسیمای مرکز لرستان

مونتور: لیلا محمدی