جهش تولید | دوشنبه، ۲۹ دی ۱۳۹۹

اعدام شیخ نمر، عربستان را با یک بحران دراز مدت مواجه می‌کند - نمایش محتوای خبر

 

 

اعدام شیخ نمر، عربستان را با یک بحران دراز مدت مواجه می‌کند

اعدام شیخ نمر، عربستان را با یک بحران دراز مدت مواجه می‌کند

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس گفت: اعدام شیخ نمر ، عربستان را با یک بحران درازمدت مواجه خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم ازبروجرد، در ماه‌های اخیر تحولات منطقه و جهان باوجود دو قطب جبهه مقاومت به نمایندگی جمهوری اسلامی و جبهه استکبار به سرکردگی آمریکا وارد مرحله جدیدی شده و آمریکا و برخی کشورهای حاشیه خلیج‌فارس به گمان خود دنبال مهار قدرت ایران هستند اما برعکس روزبه‌روز نفوذ ایران در منطقه و جهان گسترده‌تر می‌شود.

صدور حکم اعدام«شیخ باقر النمر» روحانی مبارز شیعه در عربستان تا برگزاری نشست وین با دعوت از ایران و تحولات اخیر سوریه و موضوع تأسف‌بار فاجعه منا از مهم‌ترین اتفاقات منطقه در ماه‌های اخیر است.

برای مشخص شدن این موضوع‌ها با علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس گفت‌وگو‌یی انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

تسنیم:پاسخ ایران به گستاخی‌های اخیر دولتمردان سعودی و تهدیدهای نظامی  آن‌ها چگونه است؟

بروجردی: با توجه به شکست‌های متعدد عربستان در منطقه چه در سوریه و عراق و نیز شکست آن‌ها در محاسبات حمله نظامی به یمن یک آشفتگی سیاسی در عربستان حاکم شده است، دولت سعودی فکر می‌کرد طی چند هفته می‌توانند به اهداف خود در یمن دست یابند ولی هم‌اکنون در ماه هفتم این کشتار وحشیانه آل سعود در یمن هستیم که از مصادیق بارز و مسلم جرائم جنگی است.

با توجه به مجموعه این مسائل و اینکه افراد جوان و بی‌تجربه‌ای در رأس مسائل مهم در دوره حاکمیت جدید عربستان قرارگرفته‌اند، از این نوع ادبیات مستهجن در مسائل سیاسی استفاده می‌کنند و تصور آن‌ها این است که می‌توانند با این ادبیات از خود چهره‌ای قدرتمندانه در منطقه ترسیم کنند.

همه منطقه می‌دانند عربستان در همه این عرصه‌ها شکست‌خورده و به همین دلیل ارزیابی از وضعیت عربستان این‌گونه است و آن چه هم در یمن انجام می‌دهد قدرت‌نمایی نیست در واقع حمله نظامی به یک کشور اسلامی و عربی است که توان دفاع از خود را ندارد و عملاً فاقد قدرت پدافند و عکس‌العمل است.

تسنیم: عربستان در حمله به یمن چه اهدافی را دنبال می‌کند؟

بروجردی: عربستان در طول ده‌ها سال گذشته یمن را حیات خلوت خود می‌دانست و امروز هم به چیزی کمتر از یک رژیم دست‌نشانده در یمن قائل نیست ولی با توجه به خیزش ملت یمن در بیداری اسلامی که آن‌ها خواهان‌ یک حاکمیت ملی و مستقل از قدرت‌های بیگانه هستند، مقابل آن زورگویی‌ها و سلطه بیگانه بر کشور خود قیام و مبارزه کردند و هزینه آن را پذیرفتند که بتوانند یک یمن مستقل مبتنی بر اراده ملت تشکیل بدهند.

بنابر این عربستان با این اقدامات نه‌ فقط یک کینه تاریخی را در ملت یمن نسبت به خود به وجود آورده بلکه به‌ هیچ‌ وجه به اهداف خود نخواهد رسید و در نهایت ضرر کننده این بازی خطرناک بدون تردید عربستان است و نشانه‌های آن از امروز کاملاً هویدا است.

تسنیم:با اجرای حکم اعدام شیخ نمر چه عکس‌العملی ممکن است در کشورهای اسلامی به وجود می‌آید؟

بروجردی: اگر دولت عربستان از حداقل درایت برخوردار باشد دست به چنین اقدامی نمی‌زندف چرا که بدون تردید هم در منطقه شرقی عربستان با یک بحران دراز مدت مواجه می‌شود و هم عکس‌العمل جهانی را به دنبال خواهد داشت؛ با توجه به اینکه علاوه بر دبیرکل سازمان ملل متحد، وزیر خارجه آلمان و تعداد زیادی از مسئولان کشورهای غیر اسلامی درخواست کردند که این اقدام را انجام ندهند.

تصمیم‌گیری اولیه این اقدام عملاً نشان از ضعف عربستان و دست زدن به تصمیم‌گیری است که در نهایت هیچ سودی برای این کشور به همراه نخواهد داشت  ولی ضررهای آن متعدد خواهد بود.

تسنیم:در مورد آخرین وضعیت رکن‌آبادی در واقعه منا، چه اطلاعات جدیدی وجود دارد؟

بروجردی: آقای اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت به‌ اتفاق تیمی به عربستان سفرکرده برای اینکه تکلیف بقیه مفقودی‌ها را مشخص کنند و همین‌طور افرادی که توسط دولت عربستان دفن شده‌اند از طریق تیم تخصصی و بررسی‌های DNE بتوانند این افراد را شناسایی کنند.

تسنیم: آیا دعوت ایران به کنفرانس وین پس از 5 سال با هدف خاصی صورت گرفته است؟

بروجردی: با توجه به اینکه در نشست‌ها و اقدامات متعدد قبلی عملکردی ناموفقی داشته‌اند و عدم توفیق آن‌ها جدی بوده است رسماً در بالاترین سطح حتی خود آمریکائی‌ها اعلام و اذعان کردند که بدون ایران هیچ اقدامی در حل مشکل سوریه موفق نخواهد بود بنابراین ناگزیر شدند جمهوری اسلامی را به این کنفرانس دعوت کنند و به همین دلیل این حضور صورت گرفت ولی حضور ما که بدون هیچ پیش‌ شرطی انجام‌ شده بر اساس ملاک‌ها و معیارهای مشخص است.

تسنیم:اهمیت حضور ایران در این کنفرانس به چه میزان است؟

بروجردی: ما در هر صورت از روز نخست تنها کشوری بودیم که معتقد بودیم و رسماً اعلام کردیم که بحران سوریه بحرانی است که راه‌حل نظامی ندارد و تنها راه‌ حل این بحران، سیاسی است و در این جهت هم گام‌های متعدد برداشتیم و امروز دنیا به جمع‌بندی جمهوری اسلامی ایران در این خصوص رسیده و به همین دلیل ما علاقه‌مند هستیم که در این زمینه کمک کنیم و با رعایت قواعد بازی که باید دنیا آن قواعد را بپذیرد مشکل سوریه حل شود.

ما معتقد هستیم مذاکرات سوریه با حفظ ساختار دولت این کشور صورت پذیرد و تغییر قانون اساسی، انتخابات آزاد و هر گونه تغییراتی در داخل سوریه در درون این ساختار انجام شود و در نهایت ملت سوریه از طریق یک انتخابات آزاد سرنوشت خود را رقم بزند.

تسنیم:آیا تغییری در سیاست‌های حمایتی ایران از سوریه در کنفرانس وین انجام‌شده است؟

بروجردی: هر گونه گامی در عرصه سیاسی سوریه را با هماهنگی دولت این کشور برمی‌داریم بنابراین حتی طرحی که جمهوری اسلامی ایران ارائه کرد نخستین مشورت با خود سوری‌ها بود و ما معتقد هستیم بر اساس واقعیات موجود هیچ طرح سیاسی بدون نظر سوریه به نتیجه نخواهد رسید بنابراین وین هم درواقع حلقه‌ای است از همین زنجیره و در وین هم اگر بخواهیم تصمیم را خارج از اراده دولت سوریه بگیرند همانند مذاکرات ژنو یک و دو با ناکامی مواجه خواهد شد.

تسنیم:انگیزه روسیه از همراهی با ایران برای مبارزه با تروریست در منطقه چیست؟

بروجردی: روس‌ها هم مانند دیگر کشورهای منطقه نسبت به گسترش تروریسم در منطقه احساس خطر می‌کنند با توجه به اینکه آمریکا و رژیم صهیونیستی سال‌ها است در این زمینه سرمایه‌گذاری کرده‌اند و با توجه به اینکه جنگ مستقیم که در دو کشور عراق و افغانستان توسط آمریکا صورت گرفته است و به نتیجه نرسیده آن‌ها عملاً در این میدان شکست‌خورده‌اند.

آن‌ها از طریق جنگ نیابتی با استفاده از شبکه آموزش‌دیده تروریست که کم‌هزینه‌ترین روش برای آمریکایی‌ها است و با توجه به اینکه این روش را به سوریه و عراق تحمیل کرده‌اند در تلاش هستند که به دیگر کشورهای هدف خود تحمیل کنند، روس‌ها هم کاملاً هوشمندانه متوجه این توطئه شدند و به همین دلیل یک حضور جدی در جهت مبارزه با تروریسم پیدا کردند.

تسنیم: نقش مجلس و کمیسیون امنیت ملی درباره نظارت بر طرح برجام چگونه بوده است؟

بروجردی: در دستور جلسه این هفته کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه ساختاری طراحی شد که بر اساس آن‌ یک کمیته‌ای را تشکیل می‌دهیم که عملکرد نظارت را انجام می‌دهد چرا که بر اساس قانون مصوب مجلس، کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مکلف است در هر شش ماه یک‌ بار به نمایندگان گزارش کند و این مستلزم یک نظارت دائمی است بنابر این ساختار آن در جلسه این هفته به تصویب می‌رسد.