جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹

آغاز عملیات مرمت پل صفوی خرم‌آباد - نمایش محتوای خبر

 

 

آغاز عملیات مرمت پل صفوی خرم‌آباد

آغاز عملیات مرمت پل صفوی خرم‌آباد

عملیات مرمت پل گپ (صفوی) خرم آباد آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان گفت: کار مرمت پل تاریخی صفوی خرم آباد در راستای اهداف حفاظتی و مرمتی با اعتبار بیش از 125 میلیون ریال آغاز شد.

غلامرضا سلیمانی افزود: اقدامات مرمتی این مرحله از مرمت شامل جمع آوری الحاقات و بارگیری مواد حاصله از عملیات مرمت، تمیز کاری محیط و نمای پل، ترمیم و تعویض مصالح آسیب دیده چشمه طاق های مورد تردد وسایط نقلیه با آجر سنتی و مطابق الگو اولیه، خالی کردن بند های فرسوده و اجرای بند کشی با ملات ماسه و سیمان و شن شسته الک شده در نما است.

پل آجری صفوی در مرکز شهر خرم آباد و برروی رودخانه گلال (خرم رود) واقع شده است که دو بخش شرقی و غربی شهر را به هم می پیوندد، طول این پل بیش از 350 متر، عرض آن 8 متر و نیم و بلندای آن از کف رودخانه تا لبه پل 8 متر است.

این پل 20 چشمه طاق آجری از نوع تیزه دار و 21 پایه با موج شکن هایی از سنگ پاکتراش و مثلثی شکل دارد.

مواد و مصالح پل صفوی در قسمت پایه ها از سنگهای تراشیده شده با ملات آهک و گچ و پایه های چشمه طاقها از آجر ساخته و بر سینه شمالی پل کتیبه های سنگی نصب شده که با حروف مقطعه نوشته شده و به عنوان طلسم معروف است.

بخش میانی پل و شاه نشین آن شباهت زیادی با شاه نشین پل خواجو در اصفهان دارد که در اثر سیل تخریب شده و مجدداً با سیمان مرمت شده است.

این اثر ارزشمند در زمان شاه سلطان حسین صفوی ساخته شده و به حسین خان والی لرستان نسبت داده می شود.

پل آجری صفوی خرم آباد در دوره قاجاریه به پل محسنیه معروف شد.

این بنا به شماره ۲۳۵۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.