جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۹ مرداد ۱۳۹۹

آغاز مرحله چهارم عملیات مرمت پل کاکارضا - نمایش محتوای خبر

 

 

آغاز مرحله چهارم عملیات مرمت پل کاکارضا

آغاز مرحله چهارم عملیات مرمت پل کاکارضا

مرحله چهارم عملیات مرمت پل کاکارضا از آثار تاریخی لرستان آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان گفت: در مرحله چهارم عملیات مرمت پل کاکارضا، اقداماتی از جمله باز زنده سازی سنگهای جان پناه و درپوش های سنگی مطابق الگوی اولیه موجود، آواربرداری، تهیه و پرداخت و تیشه ای کردن سنگهای مفقود شده جان پناه، پی بندی و نصب آنها انجام می شود.

غلامرضا سلیمانی افزود: برای اجرای این مرحله از مرمت پل تاریخی کاکارضا بیش از 400 میلیون ریال هزینه خواهد شد.

وی گفت: در مراحل اول تا سوم مرمت این اثر تاریخی اقداماتی شامل جمع آوری سنگ های موجود در ضلع جنوبی جان پناه، آواربرداری، تهیه و پرداخت و تیشه ای نمودن سنگ های مفقود شده جان پناه، مرمت ضلع های غربی و شرقی پل، چیدن دیوار سنگی پاکتراش جان پناه جهت اجرای مجدد، تهیه و اجرای سنگ مالون در نقاط فرو ریخته، خالی کردن بندهای فرسوده و بندکشی ضلع شرقی انجام شده است.

پایه‌های پل کاکارضا بر سنگ و در جهت مخالف جریان رودخانه ساخته شده است که دارای سه موج‌شکن به شکل مثلث بوده و ضخامت برخی از آنها به شش متر هم می‌رسد، طول این پل130 متر، عرض آن 6 متر و عرض دهانه‌های 12 گانه آن نیز بین 5 تا 7 متر متغیر است.

قدمت پل تاریخی کاکارضا که در مسیر راه شاهی و قدیمی شمال به جنوب در شهرستان سلسله بر روی رودخانه کاکارضا واقع شده است، به دوره پهلوی بر می گردد.

این پل به شماره 10176 در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.