جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۵ خرداد ۱۳۹۹

افتتاح سد مخزنی مروک دورود با 150 میلیارد تومان هزینه - نمایش محتوای خبر

 

 

افتتاح سد مخزنی مروک دورود با 150 میلیارد تومان هزینه

افتتاح سد مخزنی مروک دورود با 150 میلیارد تومان هزینه

با حضور معاون اول رئیس جمهور سد مخزنی مروک دورود با هزینه‌ای بالغ بر 150 میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید.

به گزارش خبرگزاری فارس از دورود، سد مخزنی مروک دورود صبح امروز با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، حمید چیت‌چیان وزیر نیرو، هوشنگ بازوند استاندار لرستان و جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی افتتاح و به بهره‌برداری رسید.

با بهره‌برداری از این سد که هزینه‌ای بالغ بر 150 میلیارد تومان را به دنبال داشته است، حدود 3 هزار هکتار از اراضی پایین دست در محدوده شهرستان دورود و بخش سیلاخور از آب کشاورزی بهره‌مند می‌شوند.

گفتنی است، کار مطالعات احداث این سد از سال 62 آغاز و با توجه به جنگ تحمیلی روند پروژه متوقف و در سال 82 پس از وقفه‌ای طولانی عملیات اجرایی بدنه سد آغاز و امروز پس از گذشت 11 سال عملیات اجرایی آن به پایان رسید.

از مشخصات فنی این پروژه می‌توان گفت که این سد از نوع خاکی با هسته رسی و با ارتفاع از پی 68 متر و طول و عرض به ترتیب 486 و 12 متر است و حجم بدنه سد سه میلیون و 700 هزار متر مکعب است.

لازم به ذکر است، در سفر معاون اول رئیس جمهور به استان لرستان دو سد «مروک» و «ایوشان» به بهره‌برداری می‌رسد.

* بهره‌مندی 3 هزار هکتار از اراضی شهرستان دورود از آب کشاورزی

نماینده مجری طرح سد مخزنی مروک دورود در حاشیه افتتاح این پروژه در گفت و گو با خبرنگار فارس در دورود اظهار داشت: سد مخزنی مروک دورود که با پایان عملیات اجرایی به طور 100 درصد قابل بهره‌برداری شده و امروز با حضور معاون اول ریاست جمهور به بهره‌برداری رسید.

فرهادلک با بیان اینکه با بهره‌برداری از این سد حدود 3 هزار هکتار از اراضی کشاورزی پایین دست از آب کشاورزی بهره‌مند می‌شوند، گفت: در طرح اولیه این پروژه آبرسانی به حدود 5 هزار و 500 هکتار از اراضی پایین دست دیده شده بود که با توجه به خشکسالی‌های سال‌های اخیر این میزان به 3 هزار هکتار کاهش یافت.

رئیس اداره امور آب شهرستان دورود با بیان اینکه این سد ظرفیت 120 میلیون متر مکعب آب را دارا است، تصریح کرد: حجم تنظیم شده، آن 55 میلیون متر مکعب است و در حال حاضر حدود 21 میلیون متر مکعب آب در پشت سد ذخیره‌سازی شده است و در سال زراعی جاری حدود یک هزار و 200 هکتار از اراضی پایین دست می‌توانند از آب بهره‌مند شوند.

این مسئول در ادامه در خصوص شبکه پایین دست این پروژه یادآور شد: شبکه انتقال آب و زه‌کشی در پایین دست سد به مساحت سه هزار هکتار در دستور کار قرار دارد و تاکنون حدود 35 درصد پیشرفت را به دنبال داشته است و پیش‌بینی می‌شود، این شبکه نیز تا سال 95 به بهره‌برداری برسد.