جهش تولید | شنبه، ۲۱ تیر ۱۳۹۹

افزایش قاضی و کارمند در دستگاه قضایی مشکل را برطرف نمی‌کند - نمایش محتوای خبر

 

 

افزایش قاضی و کارمند در دستگاه قضایی مشکل را برطرف نمی‌کند

افزایش قاضی و کارمند در دستگاه قضایی مشکل را برطرف نمی‌کند

وزیر دادگستری گفت: درمان درد قوه قضاییه کاهش بزه و پرونده‌های ورودی است و افزایش قاضی و کارمند حلال مشکلات دستگاه قضا نیست.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم آباد، حجت الاسلام مصطفی پورمحمدی در جلسه شورای عالی قضایی لرستان اظهار داشت: یک قاضی باید آرامش روانی داشته باشد چراکه صدور حکمی خلاف واقع، فشار روانی را به دنبال داشته و قاضی را تا آخر عمر درگیر حکم می‌کند.

وزیر دادگستری ضمن تأکید بر اینکه قاضی نباید به حرف و حدیث‌ها گوش بدهد عنوان کرد: دستگاه قضایی نباید به این حرف و حدیث‌ها توجه کند چراکه کوچکترین توجه به اینها می‌تواند او را از مرز عدالت خارج کند.

پورمحمدی ضمن تأکید بر اینکه این شر و شورها در عزت و ذلت انسان نقشی ندارند، بیان کرد: دستگاه قضایی باید چنین جایگاه و هویت وارسته‌ای داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: با وجود اینکه افکار عمومی برای ما دارای اهمیت است اما نباید یک قاضی تحت تأثیر این فضا قرار بگیرد که در این صورت حافظ عدالت بوده و حکمش اثربخش می‌شود.

وزیر دادگستری ضمن تأکید بر اینکه قضات حتی به اندازه ذره‌ای از قانون کوتاه نمی‌آیند گفت: درمان درد قوه قضاییه کاهش بزه و پرونده‌های ورودی است و افزایش قاضی و کارمند حلال مشکلات دستگاه قضا نیست.

وی افزود: مقام قضا پشتوانه اقتدار و صلابت قانون است چراکه اگر قاضی پشت قانون نباشد جایگاه قانون سست می‌شود و باید این موضوع را تقویت و تثبیت کنیم.

پورمحمدی اظهار داشت: عدم مجازات علنی در لرستان از سوی دادگستری لرستان ایده خوبی است چراکه در اسلام نیز در موارد خاص مجازات علنی را مجاز شمرده‌اند.

وی با تأکید بر اینکه باید همکاری دستگاه‌های مختلف باهم افزایش یابد، بیان کرد: همکاری بین دستگاه‌های مختلف اساس و پایه پیشرفت محسوب می‌شود.

وزیر دادگستری با بیان اینکه شناخت شرایط اجتماعی در اعمال مجازات مهم است، عنوان کرد: اعمال خشونت در محیط‌هایی که دعوا زیاد است مانند مناطق عشایری و سنتی جواب می‌دهد، با این وجود در لرستان بر عکس عمل شده و جواب داده که قابل تأمل است.

وی با بیان اینکه در تعیین نوع مجازات باید دقت و تیزبینی بیشتری اعمال شود، تصریح کرد: از آنجایی که بسیاری از کارها با تدبیر شما قابل حل است بنابراین نباید منتظر سیاست‌ها و تصمیمات سطوح بالاتر بود چراکه درمان‌های شما در پاره‌ای از مواقع بهتر است و در دولت نیز تصمیم گرفته‌ایم اختیارات استان‌ها را بیشتر کنیم.

پورمحمدی با اشاره به اینکه لرستان قابلیت‌های بالای مدیریتی و منابع دارد، افزود: با توجه به اینکه لرستان ظرفیت مدیریتی و کارشناسی خوبی از خود نشان داده است، دولت هم اختیارات بیشتری می‌دهد تا استان توانمندتر شود.

وزیر دادگستری ضمن تأکید بر اینکه دوری از عدالت و شرع، فشار روانی را به دنبال دارد، گفت: هر کجا که طبق مبنای صحیح و اصول شرعی حرکت کردیم امروز سرافزار هستیم، در پاسخگویی راحتیم و شاکر خدا بوده و آرامش روانی داریم.