رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۲۵ مهر ۱۳۹۸

افزایش ۹۳ درصدی صادرات غیر نفتی در استان لرستان - نمایش محتوای خبر

 

 

افزایش ۹۳ درصدی صادرات غیر نفتی در استان لرستان

افزایش ۹۳ درصدی صادرات غیر نفتی در استان لرستان

استاندار لرستان گفت: صادرات غیر نفتی استان لرستان در ۹ ماهه امسال ۹۳ درصد رشد داشته است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، هوشنگ بازوند در جلسه‌ای با معاونان فرمانداری‌ها و بخش‌دارهای استان لرستان که در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد، اظهار داشت: ناظران انتخابات استان باید در چار چوب قانون عمل کنند.

وی با بیان اینکه وزارت کشور مجری قانون انتخابات است، افزود: باید این رویه را در پیش بگیریم و قانون را رعایت کنیم چرا که اگر قانون رعایت نشود مردم ضرر می‌کنند.

استاندار لرستان عنوان کرد: انتظار می‌رود در بحث انتخابات، هیئت‌های اجرایی قانون را رعایت کنند و بر اساس همین قانون خیلی‌ها رد صلاحیت شده‌اند بنابراین لازم است قانون را رعایت کنیم که در غیر این صورت با کسانی که قانون را رعایت نمی‌کنند برخورد می‌شود.

وی بیان کرد: اگر در بحث انتخابات مشکلاتی وجود دارد نباید افراد دیگری برای رفع مشکلات ما ورود پیدا کنند  و اگر مشکلی هست خودمان باید آن را حل کنیم و به وزارت کشور تعلق خاطر داشته باشیم.

بازوند افزود: انتخابات امری ملی و دینی است و وظیفه همه ما این است تا کمک کنیم مشارکت دو چندانی در کشور ایجاد کنیم و بر اعتماد سازی مجدد تاکید داریم چرا که یکی از بهترین کارهای حوزه سلامت در انتخابات مبنا بودن قانون است.

وی عنوان کرد: بخشداران، فرمانداران و معاونان فرماندار باید اصل بی‌طرفی را لحاظ کنند که با این اصل می‌توانیم مجری خوبی در انتخابات باشیم؛ کاندیدا باید در بحث رقابت فرمایشات مقام معظم رهبری را نصب‌العین قرار دهند که با این وجود رقابتی سالم را خواهیم داشت.

استاندار لرستان بیان کرد: باید در حوزه امنیت، بعضی از  چالش‌ها را شناسایی و از بین ببریم  و سعی شود انتخابات که رویداد اجتماعی ارزشمندی است را امنیتی نشود چرا که یک رویداد اجتماعی نباید تبدیل به کار امنیتی شود.

وی با بیان اینکه باید با دستگاه‌های امنیتی استان، حوزه سیاسی استانداری و بازرسان انتخابات در ارتباط باشید، تصریح کرد: فضای مجازی می‌تواند هم فرصت و هم تهدید باشد بنابر این باید فضای مجازی به‌صورت ویژه رصد شود تا تبدیل به تهدید نشود.

بازوند خاطرنشان کرد: در حال حاضر شاهد حرکت خوبی در مباحث اقتصادی استان هستیم از زمان ورود به استانداری لرستان کل موجودی بانک‌های استان سه هزار و 500 میلیارد تومان بود، حدود پنج هزار و 100 میلیارد نیز تسهیلات پرداخت کرده بودند و بانک خصوصی نیز حدود هزار میلیارد تومان پول و هزار میلیارد تومان نیز معوقه داشت.

وی گفت: حدود سه هزار پروژه نیمه کاره وجود داشت که حاصل این شاخصه‌های اقتصادی سبب شد نزخ بیکاری استان بالا باشد که این نرخ بیکاری مانع بزرگی بود.

استاندار لرستان اظهار داشت: امروز همان سه هزار و 500 میلیارد تومان در گردش تبدیل به هفت هزار و 200 میلیارد تومان شده و پنج هزار و 100 میلیارد تومان تبدیل به هشت هزار و 300 میلیارد شده است.

وی افزود: نیاز است هر سال چهار هزار میلیارد تومان پول به استان بیاید تا نرخ بیکاری استان طی پنج سال به میانگین کشوری برسد؛ با همین رویکرد جلو رفتیم و شعار سیاست اقتصادی را در اولویت استان قرار دادیم.

بازوند عنوان کرد: در حال حاضر استان لرستان به عنوان بیکارترین استان کشور نیست و در این مدت دو سال و نیم توانستیم سه تا چهار رتبه کاهش پیدا کنیم و از رتبه 31 به رتبه 27 برسیم.

وی بیان کرد: در سال‌های 90 و 91 با وجود اینکه هر بشکه نفت ایران با قیمت 148 دلار به فروش می‌رسید تنها 22 هزار میلیارد تومان پروژه عمرانی انجام شد ولی در دولت تدبیر و امید در سال گذشته 33 هزار میلیارد تومان پروژه عمرانی انجام شده است و امسال غلی‌رغم تحریم‌ها بالای 35 هزار میلیارد هزینه پروژه‌های عمرانی خواهد کرد.

استاندار لرستان تصریح کرد: صادرات غیر نفتی استان در 9 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال 93 و 92، حدود 93 درصد رشد داشته است.

وی خاطرنشان کرد: با وجود مباحث و رویکرد اقتصاد مقاومتی دنبال هستیم تا ظرفیتهای تعدیل شده استان را احیاء کنیم؛ ظرفیتهای تعدیل شده استان که در دل سه هزار و 600 میلیارد تومان خوابیده بودند را وارد چرخه اقتصادی شده و هر کدام توانستند اشتغال ایجاد کنند.

بازوند گفت: کل تخت هتل‌های استان لرستان 610 تا 620 تخت است که نیاز است برای توسعه گردشگری دو هزار تخت ایجاد شود که هزار و 350 تخت در دستور کار است ودر حال حاضر یکی از سرمایه گذارانی که در این زمینه ورود کرده است هشت و نیم میلیارد در این زمینه سرمایه گذاری کرده است.

وی اظهار داشت: اگر استان لرستان به مقصد گردشگری تبدیل شود مستلزم 200 تا 300 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری است.

استاندار لرستان افزود: 10 سد نیمه کاره در استان لرستان وجود دارد که فقط چهار تا از این سدها پیشرفت فیزیکی دارند که سد الیگودرز در اسفند ماه امسال افتتاح می‌شود.

وی عنوان کرد: دولت تصمیم دارد یک سری از پروژه‌های عمرانی استان را به بخش خصوصی واگذار کند؛ هزار و 840 پروژه در استان داریم که باید هفت میلیارد تومان برای این پروژهها سرمایه‌گذاری شود.