جهش تولید | دوشنبه، ۱۲ خرداد ۱۳۹۹

آقای جهانگیری در گفتگوی ویژه خبری - نمایش محتوای خبر

 

 

آقای جهانگیری در گفتگوی ویژه خبری

??در دو سال اخیر سالی 680 تا 700 هزار شغل ایجاد شده است . در برنامه ششم سالی 950 هزار شغل پیش بینی شده است .  باید الزامات ایجاد شغل مثل سیاست داخلی و خارجی و مسائل اجتماعی دست به دست هم دهد تا شغل ایجاد شود .

?? اشتغال برای روستاها و مناطق مرزی اولویت است و  افزایش تعداد شرکتهای دانش بنیان مد نظر دولت بعدی است و توسعه صنایع کوچک و متوسط و بهبود فضای کسب و کار مد نظر است .

??مهمترین مشکل مسکن تولید آن نیست چراکه واحد مسکونی خالی زیاد است اما مسکن متناسب با قدرت خرید مردم ایجاد نشده است و در چند سال گذشته قیمت مسکن 10 برابر شد . دولت آینده خانه برای خانه اولی ها را در دستور کار دارد که صندوق سپرده گذاری بانک مسکن است که تا 160 میلیون تومان در تهران وام می دهد.موضوع بعدی ایجاد مسکن در بافتهای فرسوده است و سالی چند صد هزار مسکن در این بافتها ایجاد می شود .سالی هم 200 هزار واحد روستایی بازسازی و ساخته می شود   و مسکن اجتماعی برای محرومان .

?? نقدینگی هم تهدید و هم فرصت است . فرصت برای تولید و سرمایه گذاری و تهدید برای سرمایه گذاری نامناسب است. در دولت بعدی بازار سرمایه را مورد حمایت جدی قرار می دهیم .

?? اقتصاد ایران در مقاطعی تورم بالای 40 درصد داشته است اما رشد اقتصادی مثبت بوده است اما در سال 90 و 91  تورم بالای 35 درصد و رشد منفی بود اما الان رشد مثبت و تورم پایین داریم اما چون سفره مردم کوچک شده سرعت رشد اقتصادی را باید در دولت بعد افزایش دهیم تا در قدرت خرید مردم تاثیر بگذارد .

?? مالیات در ایران زیاد نیست و ما دنبال این هستیم که به مالیات دهنده ها خرد و اصناف اعتماد کنیم بر اساس اظهارنامه خودشان .

?? قاچاق به تولید داخلی آسیب می زند و حجم قاچاق را از 25 میلیارد به 12 میلیارد کاهش دادیم و با سامانه های الکترونیکی در گمرک می توانیم کالا را رد گیری کنیم و دغدغه قاچاق برطرف می شود .

?? مدیریت خوب می تواند حتی عوارض تحریم را به حداقل برساند . دولت آینده ضد فساد خواهد بود و برای پیشگیری از فساد سامانه های الکترونیکی و شفافیت مسئولین و فضای مجازی تاثیرگذارند .