جهش تولید | شنبه، ۲۷ دی ۱۳۹۹

اقتدار نیروهای مسلح و نه "برجام" جلوی جنگ را گرفت - نمایش محتوای خبر

 

 

اقتدار نیروهای مسلح و نه "برجام" جلوی جنگ را گرفت

اقتدار نیروهای مسلح و نه "برجام" جلوی جنگ را گرفت

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شهرستان‌های استان لرستان، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن ترابی امام‌جمعه بروجرد در خطبه‌های این هفته نماز جمعه بروجرد با اشاره به فرارسیدن هفته دفاع مقدس و با گرامیداشت یاد شهدا اظهار داشت: در جنگ تحمیلی دشمن با خیال ساقط کردن نظام مقدس جمهوری اسلامی طی مدت کوتاهی به خاک کشور حمله کرد اما صبر و استقامت ملت ایران آن‌چنان درس عبرتی به متجاوزان داد که آنان را سر جای خود نشاند.

وی بابیان اینکه ایثار، فداکاری و مقاومت ملت ایران در نیروهای مسلح در هشت سال دفاع مقدس سبب شد که هیچ قدرتی نتواند فکر تجاوز به ایران را در سر بپروراند، افزود: اقتدار روزافزون نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و قدرت بازدارندگی آن‌ها سبب شده کسی جرآت و فکر تجاوز به کشور را نداشته باشد.

خطیب نماز جمعه بروجرد با اشاره به دیدار اخیر فرماندهی معظم کل قوا با فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بیان کرد: ایشان در این دیدار فرمودند برخی تصور می‌کنند که عللی غیر اقتدار نظامی باعث شده که تهدید نظامی دشمن رفع شود این‌گونه تصور غلط است و متأسفانه در چند ماه اخیر برخی افراد در کشور چندین بار مطرح کردند که برجام و مذاکره با امریکا سایه جنگ را از سر ایران برداشته است و به‌گونه‌ای وانمود می‌کنند که گویا کشور در معرض خطر بزرگی بوده و قصد حمله به کشور را داشته‌اند و آن چیزی که سبب رفع آن شده برجام و مذاکره بوده است که رهبری در این دیدار فرمودند این سخنان صحیح نیست.

ترابی بابیان اینکه اظهار این نظرات توهین به ائمه جمعه است، تصریح کرد: اینکه نمی‌شود ائمه جمعه آنچه خوشایند حضرات است بگویند و آنچه به پَر عبای حضرات برمی‌خورد مطرح نکنند حال‌آنکه رسالت نهاد نماز جمعه و ائمه آن در عملکرد دولت و دیگر بخش‌های مختلف نقد منصفانه و دفاع به‌جا است.

وی با تصریح بر نادرست بودن بسیاری از آمار اعلام‌شده از سوی دولت در مهار تورم اقتصادی و رشد بالای اقتصادی در کشور عنوان کرد: ائمه جمعه از عملکرد خوب دولت دفاع و پشتیبانی می‌کنند و در کنار آن بابیان ضعف‌های اساسی باهدف اصلاح، نقد مشفقانه و منصفانه می‌کنند. ائمه جمعه واسطه مردم و حاکمیت و نماز جمعه یک نماز حاکمیتی است و امامان جمعه از سوی حاکم و رهبر جامعه اسلامی انتخاب می‌شوند و باید حقایق را به مردم بگویند.

امام‌جمعه بروجرد گفت: نمی‌شود چشم روی ضعف‌ها بست این حرف‌ها همان اظهارات شاه است که به ائمه جمعه می‌گفت مردم را نصیحت‌کنید و کاری به کار دولت و برنامه‌هایش نداشته باشید، این آقا با اظهار این حرف‌ها نمی‌داند چه ضربه‌ای به دولت می‌زند.

وی خاطرنشان کرد: اگر ائمه جمعه بگویند قرارداد جدید نفتی با شرکت‌های خارجی به مصلحت کشور و نظام نیست باید ناراحت شوند، درواقع این قراردادها کشور را برمی‌گرداند به دوران پیش از ملی شدن صنعت نفت ایران و به ضرر نظام و کشور و خیانت در حق ملت ایران است. ائمه جمعه دراین‌باره نباید سکوت کنند و باید به رسالت خود که تبیین سیاست‌های کلی نظام و رهبری است عمل کنند.

ترابی امضا و اجرای توافقات جدید نفتی را آغاز خود تحریمی کشور دانست و افزود: این قرارداد در تقابل با امنیت و استقلال کشور است و می‌گویند شما این‌ها را در نماز جمعه نگویید درحالی‌که شورای امنیت برخی اشخاص حقیقی و حقوقی همچون سپاه قدس و فرمانده آن و وزارت اطلاعات را تحریم می‌کند و مدعی می‌شود سپاه قدس جلوی اهداف ما در سوریه، لبنان و عراق را گرفته است و برخی بانک‌های داخلی نیز به این بهانه دست به تحریم نهادهای داخلی و اجرای سیاست‌های اعمالی آن‌ها می‌زنند.

وی تصریح کرد: تحریم‌ها در دنیا علیه کشور اعمال می‌شود و برخی اشخاص نیز به بهانه امضای قرارداد FATF اقدام به خود تحریمی داخلی می‌کنند و نادانسته عامل دشمن در داخل کشور می‌شوند این حرف بسیار بی‌ربطی است که ائمه جمعه نباید این حقایق را به گوش مردم برسانند، ائمه جمعه باید آنچه را به ضرر نظام باشد در تریبون نماز جمعه فریاد زنند چراکه آن‌ها مرجع مردم‌اند و باید حرف مردم را بزنند دولتمردان باید انتقادپذیر باشند و نقاط ضعف خود را پذیرفته و درصدد اصلاح آن باشند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد سوری امام‌جمعه پلدختر در خطبه‌های نماز جمعه این شهرستان اظهار داشت: تقویت وحدت و محکم کردن پایه‌های آن از اهداف برگزاری نماز جمعه است که در بین مردم ایجاد وحدت و برادری می‌کند.

وی بابیان این‌که دفاع از کشور باید همیشه مقدس بماند افزود: بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری هر کشور باید دارای نیروهای دفاعی قوی باشد تا مغلوب دشمن نشود و صلابت نیروهای مسلح یکی از دستاوردهای هشت سال دفاع مقدس است.

امام‌جمعه پلدختر بیان کرد: عده‌ای امروز در جامعه با منطق خود نظام دفاعی را کنار می‌گذارند که این دیدگاه و حرف غلطی است و کشور باید نظام دفاعی داشته باشد.

وی به شش مهرماه روز خانواده و تکریم بازنشستگان اشاره و عنوان کرد: تبلیغات غربی به دنبال تضعیف و تهدید خانواده‌ها است که همه باید از خانواده حراست کنیم که جز مسائل درجه‌یک  و مهم کشور است.

سوری گفت: خانواده باید محل آرامش و تربیت صحیح انسان باشد و مسئله  زن از خانواده جدا نیست و کسانی که آن‌ها را جدا بدانند فهم درستی از دین ندارند و هر خانواده‌ای می‌خواهد بداند چقدر موفق است باید بررسی کند چه مقدار به خانواده اهل‌بیت (ع) شبیه و نزدیک است.

وی به سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 95 در پلدختر هم‌زمان با نقاط مختلف کشور از سوم مهرماه جاری اشاره کرد و تصریح کرد: آمار سرشماری مبنای برنامه‌ریزی دقیق است و مشارکت در سرشماری عمومی نفوس و مسکن بستر پیشرفت کشور را فراهم می‌کند.