جهش تولید | شنبه، ۴ بهمن ۱۳۹۹

اقتصاد مقاومتی باور به توانایی علمی جوانان و استعدادهای داخلی است - نمایش محتوای خبر

 

 

اقتصاد مقاومتی باور به توانایی علمی جوانان و استعدادهای داخلی است

اقتصاد مقاومتی باور به توانایی علمی جوانان و استعدادهای داخلی است

نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان گفت: اقتصاد مقاومتی یعنی باور به توانایی علمی جوانان، استعدادهای داخلی و مشارکت مردم برای پیشرفت و سازندگی کشور است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، آیت‌الله سید احمد میرعمادی صبح امروز در هشتمین همایش ملی سیره علوی که در دانشگاه لرستان برگزار شد اظهار داشت: هدف از برگزاری همایش سیره علوی الگو گرفتن از شخصیتی است که تمام ابعاد زندگی آن حضرت سرمشق نیکو برای بشریت است و تمام انسان‌های بزرگ و والا به عظمت امیرالمؤمنین(ع) اعتراف می‌کنند.

وی بابیان اینکه این همایش هرسال با رویکرد شعار سال که از سوی مقام معظم رهبری اعلام‌شده برگزار می‌شود، افزود: امسال هشتمین همایش سیره علوی با رویکرد اقتصاد مقاومتی شکل‌گرفته است که این همایش از دو جهت برای ما اهمیت دارد و آن الگو گرفتن از شخصیت، سیره و سنت امیر المومنین است و از سوی دیگر سخن از یک مبنا و موضوعی به میان می‌آوریم که برگرفته از مبنای علمی است.

نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان عنوان کرد: اقتصاد مقاومتی، اقتصاد پشرو، ایده آل و مطلوب است، اقتصادی که می‌تواند الگویی نه‌فقط برای ایران اسلامی بلکه برای همه دنیا باشد.

وی بیان کرد: ما به دنبال اقتصاد مقاومتی هستیم که می‌تواند پیشرو باشد و رشد اقتصادی را برای ما به ارمغان بیاورد.

آیت‌الله میرعمادی گفت: حضرت علی(ع) به‌عنوان الگوی بشریت است و اقتصاد مقاومتی به‌عنوان الگوی اقتصادی دنیا، سیره و سنت امیرالمؤمنین در تمام ابعاد الگو است به‌ویژه در بعد اقتصادی آن‌هم اقتصاد مقاومتی دوران امیرالمؤمنین که دوران بسیار سخت و دشواری در جامعه بود که سه جنگ بزرگ اتفاق افتاد.

وی با تأکید بر اینکه شیوه‌ای که امیرالمؤمنین برای معیشت و اقتصاد جامعه اعمال کردند برای ما الگو است، خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی ریشه در اسلام ناب و سیره نبوی و علوی دارد و امروز بیش از هر زمان دیگر نیازمند سیره و سنت علوی هستیم.

آیت‌الله میرعمادی تصریح کرد: امام علی(ع) در حدیثی برای اقتصاد و معیشت سه مؤلفه اساسی را برمی‌شمارد و می‌فرمایند وقتی خدا بخواهد به یک جامعه‌ای خیری عطا کند به او سه مسئله که الهام اقتصادی، ایمان و اعتقاد به اقتصاد است می‌دهد.

وی بابیان اینکه ‌نخستین مؤلفه اعتقاد و فکر اقتصاد مقاومتی است که اگر اعتقاد وجود داشته باشد می‌توان برای تحقق آن اقدام کرد خاطرنشان کرد: اقتصاد مقاومتی پیش از آنکه به شعار و گفتگو نیازمند باشد به عمل و اقدام نیازمند است به همین جهت مقام معظم رهبری به دنبال نام‌گذاری شعار اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل را نیز اضافه کردند.

نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان گفت: اعتقاد به اقتصاد مقاومتی یعنی باور به اینکه ما می‌توانیم اقتصاد پایدار داشته باشیم و می‌توانیم با حفظ استقلال و با حفظ هویت اسلامی، کشور را به سمت پیشرفت اقتصادی هدایت کنیم.

وی اظهار داشت: باور به ایمان اسلامی می‌تواند معیشت را درست کند یعنی دنیا و آخرت را کنار هم ببینیم؛ اقتصاد مقاومتی یعنی باور به توانایی علمی جوانان، استعدادهای داخلی و مشارکت مردم برای پیشرفت و سازندگی کشور و اگر خداوند به جامعه‌ای خیر عطا می‌کند فکر اقتصادی می‌دهد.

آیت‌الله میرعمادی با اشاره به اینکه ‌امروز به اندیشه اقتصادی و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نیازمند هستیم افزود: اعتقاد به اقتصاد مقاومتی باید بر اساس دو نگاه باشد که در مرحله نخست توکل و اعتماد به خدا و در مرحله دوم اعتماد به مردم است.

وی عنوان کرد: دومین ویژگی و مؤلفه امیرالمؤمنین(ع) مدیریت و تدبیر نیکو است، بسیاری از سرمایه‌های ما به خاطر سوء تدبیر و مدیریت به هدر می‌رود و چه بسیار اندک سرمایه با حسن مدیریت تبدیل به تولید و اشتغال شده است.

نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان بیان کرد: امام علی(ع) در حدیثی می‌فرمایند آفت معیشت سوء تدبیر است و در حدیثی دیگر بیان می‌کنند حسن تدبیر و مدیریت نیکو مال و سرمایه اندک را رشد می‌دهد اما سوء تدبیر سرمایه زیاد را نابود می‌کند.

وی تصریح کرد: اگر بخواهیم اقتصاد مقاومتی تحقق پیدا کند باید به دنبال حسن مدیریت باشیم، آسیبی که کشور به‌واسطه تحریم اقتصادی به کشور واردشده به‌مراتب کمتر از آسیبی بوده که از سوء مدیریت متحمل شده است.

آیت‌الله میرعمادی سومین مؤلفه امیرالمؤمنین(ع) را دوری از اسراف بیان کرد و گفت: مسئله‌ای که امروز به آن گرفتار هستیم اسراف است که امام علی(ع) پنج دستور دادند که برخورد با فساد به‌عنوان اصلی‌ترین مؤلفه اقتصاد مقاومتی است بنابراین باید شعار سال اقتصاد مقاومتی این باشد که مصرف به مقدار ضرورت و تولید بی‌نهایت باشد.