رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

اقتصاد مقاومتی در دانشگاه پیام‌ نور عملیاتی شود - نمایش محتوای خبر

 

 

اقتصاد مقاومتی در دانشگاه پیام‌ نور عملیاتی شود

اقتصاد مقاومتی در دانشگاه پیام‌ نور عملیاتی شود

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از لرستان، محمدعلی سرلک، رئیس دانشگاه پیام نور کشور در جریان سفر به لرستان روز پنجشنبه، 16 بهمن‌ماه در دیدار با کارکنان این دانشگاه، با اشاره به افتتاح 45 طرح در دانشگاه پیام نور کشور که بالای 95 درصد پیشرفت کاری داشته‌اند، گفت: با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر این‌که دانشجویان باید در سه حوزه تحصیل تذهیب و ورزش فعالیت کنند لذا سعی شده، این طرح‌ها نیز حول محور این سه حوزه باشند.

وی بیان کرد: دانشگاه پیام‌ نور لرستان با توجه به تمام محدودیت‌هایی که از ابتدا داشته در بین سی و یک استان در جایگاه دهم قرار دارد که با توجه به این‌که یک استان محروم نیز به‌شمار می‌رود، یک توفیق خیلی خوب محسوب می‌شود.

سرلک ادامه داد: یکی از خلأها و آسیب‌هایی که طی مدت حضور خود در دانشگاه پیام نور مشاهده کردم این است که علیرغم سرمایه‌های عظیم این دانشگاه در حوزه منابع انسانی، علمی، مادی و فرهنگی این دانشگاه هنوز به جایگاه واقعی خود نرسیده است.

وی تصریح کرد: فرآیندهای آموزشی، پژوهشی، اطلاع‌رسانی، اصلاح ساختار، نوع نگاه، بهبود ارتباط با مجموعه‌های دانشگاه و مجموعه‌های بیرونی از جمله اقداماتی هستند که می‌توانند در کیفیت دانشگاه پیام نور تأثیر بالایی داشته باشند.

رئیس دانشگاه پیام نور کشور اظهار کرد: ما باید تلاش کنیم سطوح بالایی از کیفیت را در دانشگاه پیام نور ارائه دهیم که در همین راستا اهداف کلی برای این دانشگاه در سطح کلان در نظر گرفته‌ایم و به‌همین جهت کمیته رضایت دانشجو که یکی از بحث‌های کمرنگ شده در دانشگاه پیام نور است در این دانشگاه فعال شده و برای این منظور 500 مرکز مشاوره دانشگاه پیام نور در سطح کشور باید این هدف را دنبال کنند.

سرلک همچنین، در دیدار با نماینده ولی‌ فقیه در لرستان در خرمآباد ضمن تبریک دهه فجر اظهار کرد: بیش از شش هزار کارمند قراردادی در دانشگاه پیام نور کشور وجود دارد که یکی از برنامههای ما در این مورد تعیین و تکلیف این افراد است تا با ثبات کاری خود با اطمینان بیشتری کار خود را ادامه دهند.

وی عنوان کرد: اگر بخواهیم به اهداف مد نظر مقام معظم رهبری به‌ویژه در سالی که به نام اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی است دست پیدا کنیم، باید 500 مرکز دانشگاه پیام نور در سطح کشور با همدیگر همکاری کنند تا به این اهداف بالا دست پیدا کنیم زیرا کارآفرینی و ارتقاء سطح کیفی دانشگاه‏ها یکی از تأکیدات مقام معظم رهبری است.

رئیس دانشگاه پیام نور کشور بیان کرد: تنوع‌بخشی به درآمدها و مدیریت هزینه‏‌ها یکی از شاخصهای مد نظر دانشگاه پیام نور کشور است زیرا با وجود این‌که بیش از دو هزار کتاب در دانشگاه پیام نور وجود دارد که برای آن‌ها بیش از دو هزار خودآموز نوشته شده است، اگر این‌کار را خود مسئولان و افراد پیام نور در کشور انجام دهند در درآمد این دانشگاه تأثیر بالایی دارد.

سرلک ادامه داد: اگر ما بخواهیم به توفیقات خود یعنی ثروت دست پیدا کنیم، یکی از ابزارها تأسیس شرکت‏‌های دانش‌بنیان در دانشگاه پیام نور است.

رئیس دانشگاه پیام نور کشور تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی باید در پیام نور عملی شود، این در حالی است که هوشمند کردن مخارج، توسعه پایدار، مدیریت هزینه‏ها در استان‏‌ها از جمله اهداف عملی کردن اقتصاد مقاومتی در پیام نور است.

این مسئول با اشاره به این‌که استفاده از ظرفیت‏‌های خیّران می‌تواند، تأثیر زیادی برای ما به‌دنبال داشته باشد، عنوان کرد: یکی از برنامه‏‌های ما در پیام نور کشور این است که شهریه‏‌های این دانشگاه را به حداقل برسانیم تا فشاری از این جهت به مردم وارد نشود.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیداحمد میرعمادی، نماینده ولی‌ فقیه در استان و امام جمعه خرم‌آباد نیز در این دیدار اظهار کرد: اگر بخواهیم در دنیا نقش‌آفرینی کنیم و برتری خود را نشان دهیم، یکی از ملاک‌های مهم پشتوانه علمی است، تنها شعار کافی نیست در صنعت چشم‌انداز باید از جهات مختلف برتر باشیم و به کشورهای پیشرفته دنیا برسیم و این لازمه‌اش اقتدار در علم است.

وی افزود: دشمنی آمریکا با ملت ایران به‌خاطر پیشرفت‌های علمی است، از این‌رو دانشگاه‌ها در جهت پیشرفت علمی نقش برجسته‌ای دارند و وظیفه ما تشویق برای تولید علم است.

میرعمادی گفت: نیروهای آموزش دیده باید همه از خودمان باشد، چون الآن پیشرفت علم حالت مسابقه دارد و مرکز می‌خواهد که بنیه خود را قوی‌تر بکند و در نانو که مقام معظم رهبری دیدن کردند، ایشان به این پیشرفت افتخار کردند و این تولید دانشگاه است، بنابراین مقام معظم رهبری تأکید کردند بر تولید علم چون ما را قوی‌تر و حرف ما را بلندتر و گویاتر می‌کند.

وی افزود: علم سرمایه‌ای است که گرفتنی نیست، فکر و اندیشه یک سرمایه است، می‌توان در فکر اختلال ایجاد کرد، اما نمی‌توان آن را از بین برد به اعتقاد من باید اساتید کشور از بین کسانی انتخاب شوند که برای درس‌شان اهمیت و ارزش قائل هستند، زیرا تقویت بنیه علمی اعضای هیئت علمی بسیار مهم است.

امام جمعه خرم‌آباد گفت: دانشگاه پیام‌ نور باید حرکت رو به جلو داشته باشد و از موقعیت‌های گوناگون استفاده کند تا به گفته مقام معظم رهبری نیروهایی در شأن انقلاب اسلامی تربیت کنیم و تمام ویژگی‌های انقلاب را در آن ببینیم از جمله اعتماد به نفس، تقوا، ایمان اخلاص و این نقطه قوت است، برای دانشگاه پیام‌نور و باید سطح معلومات را بالا ببرد و گام‌های بعد را جدی‌تر بردارد.

همچنین، محمدرضا جعفری، رئیس دانشگاه پیام نور لرستان نیز در این نشست، گفت: دانشگاه پیام نور لرستان یکی از رویش‌های انقلاب است که در سال 68 در دو شهر الشتر و الیگودرز آغاز به‌کار کرده است.

وی عنوان کرد: لرستان در سال 85 به‌صورت استانی دانشگاه پیام نور را فعال کرده و در حال حاضر نیز 30 هزار نفر دانشجو در 75 رشته تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد دارد این در حالی است که 95 درصد این دانشجویان بومی استان هستند.

جعفری یادآور شد: 125 عضو هیأت علمی در این دانشگاه وجود دارد و هزار و 112 استاد مدعو با 180 نیروی اداری در 9 واحد و مرکز مربوط به دانشگاه پیام نور لرستان هستند.

رئیس دانشگاه پیام نور لرستان افزود: این دانشگاه در حال حاضر جزو 10 دانشگاه برتر کشور قرار دارد و تمام دانشجویانی که از سال تأسیس تاکنون از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند بیش از 21 هزار نفر هستند، این در حالی است که دو مرکز رشد در شهرستان‌های نورآباد و بروجرد راه‌اندازی شده و جذب و پذیرش 70 هسته فناوری در حوزه‌های صنایع، کشاورزی تأکید بر گیاهان دارویی و ... را دارد.

جعفری بیان کرد: به جز مراکز الیگودرز و الشتر هیچ فضایی تحت تملک پیام نور ما نبوده است، اما تا سال 92 بیش از 32 هزار و 900 متر مربع فضای آموزشی این دانشگاه در استان لرستان به‌وجود آمده است.

وی اظهار کرد: امروز با حضور رئیس کل دانشگاه پیام نور 9 پروژه عمرانی به بهره‌برداری می‌رسند که با بهره‌برداری از این پروژه‌ها فضای آموزشی دانشگاه پیام نور لرستان به 42 هزار و 900 مترمربع تغییر پیدا می‌کند.

جعفری گفت: تأسیس پژوهشکده‌های تخصصی فناوری‌های نو می‌تواند در ارتقای این دانشگاه نقش بسزایی داشته باشد و روند اجرایی آن تأثیر زیادی در پیشرفت این دانشگاه دارد.

جعفری بیان کرد: انتظار ما از رئیس دانشگاه پیام نور کشور این است که أخذ مجوز نهایی، فعالیت اولین شرکت دانش‌بنیان لرستان که در کشور به ثبت رسیده است را پیگیری کنند تا وزارت علوم مجوز نهایی آن‌را بدهد.

جعفری با اشاره به این‌که یکی از انتظارات ما از رئیس دانشگاه پیام‌ نور کشور، گسترش رشته‌های تحصیلات تکمیلی است، گفت: در حال حاضر تحصیلات تکمیلی در سه مرکز خرم‌آباد، الیگودرز و الشتر راه‌اندازی شده است، اما انتظار ما افزایش این رشته‌ها در دیگر مرکزهای پیام نور لرستان است.