سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۷ خرداد ۱۴۰۰

آمار آتش‌سوزی‌ها در جنگل‌های لرستان کاهش یافته است - نمایش محتوای خبر

 

 

آمار آتش‌سوزی‌ها در جنگل‌های لرستان کاهش یافته است

آمار آتش‌سوزی‌ها در جنگل‌های لرستان کاهش یافته است

مدیرکل محیط زیست لرستان گفت: آمار آتش‌سوزی‌ها عرصه‌های جنگلی نسبت به سال گذشته در سطح بالایی کاهش یافته است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم آباد، مهرداد فتحی بیرانوند ظهر روز سه شنبه در مراسم اختتامیه مسابقه عکاسی "زیست زیبا" با بیان اینکه در سال‌های اخیر بسیاری از عرصه‌های جنگلی ما آتش گرفته است اظهار داشت: مانور اطفاء در سال گذشته با حضور 15 دستگاه اجرایی استان یک مانور کم نظیر بود.

مدیرکل  محیط زیست لرستان با اشاره به اینکه مانور در مناطق تحت مدیریت اداره کل محیط زیست استان انجام دادیم خاطرنشان کرد: هدف و نتیجه این مانور این بود که ما نشان دهیم که اگر همه دستگاه‌ها تمام امکانات خود را هماهنگ کنند می‌ توانیم یک خروجی و بهره‌وری خوبی داشته باشیم اما ما اختیار 15 دستگاه را در زمان آتش‌سوزی واقعی نداریم.

وی با بیان اینکه آمار آتش‌سوزی‌ها نسبت به سال گذشته در سطح بالایی کاهش یافته است اظهار داشت: با پیگیری‌های انجام شده توانستیم برای اولین بار یک دستگاه بالگرد را در لرستان به طور دائم مستقر کنیم که برخی اوقات استفاده سبب جلوگیری از آتش‌سوزی صدها هکتار جنگل شده است.

فتحی بیرانوند گفت: ما توانستیم برای نخستین بار در تاریخ محیط زیست یک بخشنامه از رئیس کل دادگستری استان گرفتیم که طبق آن به تمام دادگاه‌های عمومی و انقلاب استان ابلاغ کردند اگر چنانچه دارای اسلحه مجوزدار بوده و اقدام به شکار غیرمجاز کند اسلحه وی ضبط شده و در قالب مجازات‌های تکمیلی جواز اسلحه وی باطل شود.

وی با بیان اینکه با این ابلاغ کاهش بسیار زیادی در شکار غیرمجاز در استان را شاهد بوده‌ایم افزود: با توجه به اینکه منطقه سفیدکوه کاملا خشک و بی‌آب است حیات وحش به واسطه گرمای زیاد به اطراف اراضی کشاورزی برای آب می‌آمدند و توسط متخلفان کشته می‌شدند که ما در دو جا پاسگاه دایر کرده و همچنین چاههای قدیمی را بازسازی و آبشخور دایر کرده‌ایم.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست لرستان با بیان اینکه با هزینه حدود 40 میلیون تومانی آب را به پای دره پشت پاسگاه یافته کوه انتقال دادیم عنوان کرد: بسیاری از حیات وحش یافته کوه با رعایت مسائل حفاظتی برای شرب آب به آنجا می‌آیند.

وی بیان کرد: ما به اندازه کل عمر محیط زیست لرستان در این دو سال پاسگاه محیط زیست ایجاد کرده‌ایم که در بالا بردن سطح حفاظت از حیات وحش بسیار می‌تواند اثرگذار باشد.

لزوم تشکیل کمیته مشترکی به نام صیانت از محیط زیست در لرستان

رامین جانی‌پور معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی لرستان نیز در این جلسه اظهار داشت: فعالان محیط زیست استان با ایثار و از خودگذشتگی به ارتقا محیط زیست کمک بسیار زیادی داشته‌اند.

وی تشکیل کمیته مشترکی به نام صیانت از محیط زیست را از خواسته‌‌های دوستداران محیط زیست در استان دانست و افزود: ما و فعالان محیط زیست استان خواستار تشکیل این کمیته با همکاری اداره کل حفاظت از محیط زیست، منابع طبیعی، دانشگاه‌ها و نمایندگان تشکل‌های زیست محیطی هستیم.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی لرستان هم‌افزایی و هم‌اندیشی در زمینه‌های زیست محیطی را از اهداف تشکیل این کمیته دانست و عنوان کرد: این کمیته سبب می‌شود هم رصد بهتری داشته و هم بازوان قدرتمندتری برای یکدیگر باشیم.

جانی‌پور گفت: این کمیته شاید جایگاه حقوقی خاصی نداشته باشد اما صدای قوی‌تری خواهد داشت.

به گزارش تسنیم در پایان این مراسم تشکل‌های زیست محیطی یاران سبز، بلوط‌بان، جنگل یاران کوهدشت، آوای اردیبهشت کوهدشت و کانون همیاران طبیعت به عنوان تشکلهای برتر استان در زمینه اطفای حریق معرفی شدند و از حسین صارمی‌نژاد، رضا ظهراب بیگی، جیران کامیاب، محسن نظری و نیما شمس به عنوان پنج عکاس برتر جشنواره و از دست‌اندرکاران مسابقه تجلیل به عمل آمد.