جهش تولید | شنبه، ۱۵ آذر ۱۳۹۹

آمار بازدید گردشگران از قلعه فلک الافلاک از ۱۱ هزار نفر گذشت - نمایش محتوای خبر

 

 

آمار بازدید گردشگران از قلعه فلک الافلاک از ۱۱ هزار نفر گذشت

آمار بازدید گردشگران از قلعه فلک الافلاک از ۱۱ هزار نفر گذشت

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان از بازدید ۱۱ هزار مسافر نوروزی از قلعه فلک الافلاک خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، عبدالرضا مهاجری نژاد صبح چهارشنبه در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: از ابتدای تعطیلات نوروزی تاکنون بیش از ۱۱ هزار گردشگر از قلعه باستانی فلک الافلاک بازدید کردند.

وی از رشد پنج درصدی بازدید ها از این بنای باستانی خبر داد و گفت: روند بازدید ها از این بنای شاخص تاریخی لرستان مطلوب بوده و انتظار می رود در این زمینه از رشد خوبی برخوردار باشیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان در ادامه سخنان خود گفت: همچنین از ابتدای تعطیلات نوروزی تاکنون ۱۳۴ هزار و ۵۵۷ نفر مسافر نوروزی در استان لرستان اقامت داشته اند.

وی ادامه داد: آمار یاد شده مربوط به اسکان مسافران نوروزی از تاریخ ۲۷ اسفندماه سال گذشته تا چهارم فروردین ماه سالجاری در اماکن اقامتی استان اعم از هتل ها، مهمان پذیرها، مدارس، کمپ های اسکان موقت و ... است.

بنابر این گزارش قلعه فلک الافلاک بر بلندای تپه ای باستانی و طبیعی در مرکز شهر خرم آباد واقع شده و دارای هشت برج و دو حیاط مستطیل شکل بوده است.

زیبایی و معماری شگفت انگیز قلعه فلک الافلاک موجب شده که این قلعه تاریخی و باستانی لرستان از سوی بسیاری از کارشناسان به عنوان یکی از شاهکارهای مهندسی و معماری دنیا لقب گیرد.

از زمان برپایی بنادر عهد ساسانی تا دوره های متاخر الحاقاتی به آن اضافه شده است (به خصوص در دوره صفوی و قاجار) و این اثر همان دژمعروف شاپورخواست است که در تاریخ ذکر شده است.

این بنای کم نظیر مربوط به دوره ساسانی است و به شماره ۸۸۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.