جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۴ مرداد ۱۳۹۹

آمار ثبت نام سرشماری اینترنتی در ایران به ۴۶.۴ درصد رسید - نمایش محتوای خبر

 

 

آمار ثبت نام سرشماری اینترنتی در ایران به ۴۶.۴ درصد رسید

آمار ثبت نام سرشماری اینترنتی در ایران به ۴۶.۴ درصد رسید

رئیس مرکز آمار ایران گفت: آمار ثبت نام سرشماری اینترنتی در ایران به ۴۶.۴ دهم درصد رسید.

به گزارش خبرگزاری تسنیم ازخرم‌آباد، امید علی پارسا ظهر روز دوشنبه در جلسه شورای اداری استان لرستان که در سالن جلسات استانداری برگزار شد با اشاره به اینکه آمار سرشماری اینترنتی در سطح کشور 46.4 دهم درصد شده است، اظهار داشت:  این میزان سرشماری اینترنتی در دنیا بی‌سابقه بوده است به‌طوری  قبل از کشور ایران، وقتی کشور ژاپن برای اولین بار سرشماری اینترنتی انجام داد آمار  آن به 37 درصد رسید.

وی افزود: کشورهای پیش‌تازی مانند کانادا که برای  بار دو و سوم سرشماری اینترنتی انجام می‌دهند آمار آن‌ها در مرحله سوم به 68 درصد رسیده است.

رئیس مرکز آمار ایران بابیان اینکه میزان سرشماری اینترنتی کشور استرالیا برای سوم بار به 58 درصد رسیده است، عنوان کرد: در بسیاری از این کشورها بار نخست میزان سرشماری اینترنتی آن‌ها زیر 20 درصد و در کشورهای معمولی این آمار به‌طور متوسط زیر 10 درصد است.

وی بیان کرد: وقتی این  هدف 35 درصدی سرشماری اینترنتی در حضور مقام معظم رهبری مطرح شد حقیقتاً به‌عنوان کسی که کار را باید جلو می‌بردم مطرح کردم که این هدف آرمانی،  بلند پروازنامه و تحقق آن خیلی سخت است.

پارسا تصریح کرد: لازمه این سرشماری  این است که کل کشورید واحد شود  بنابراین اگر کشورید واحد شد این امر شدنی است وگرنه با برآوردها و کارهای معمول به نظر می‌آمد که انجام 15 درصد سرشماری اینترنتی نیز عدد خیلی بالایی است.

وی خاطرنشان کرد: رسیدن به عدد 46 درصد ثبت‌نام اینترنتی وقتی محقق شد که صداوسیما، وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات، سایر وزارتخانه‌ها، وزارت کشور، استانداری، فرمانداری، دهیاری و بخش‌داری و آموزش‌وپرورش پای‌کار آمدند.

رئیس مرکز آمار ایران  اظهار داشت: همه باورها، اندیشه‌ها و خلاقیت‌ها به کار گرفته شد تا سرشماری اینترنتی در کشور به 46 درصد رسید که عدد خیلی بالایی است.

وی افزود: در مرحله نخست سرشماری چهار طبقه‌بندی انجام شد که استان لرستان در طبقه استان‌های عالی قرار گرفت.

پارسا در رابطه با ضریب نفوذ اینترنت و تأثیر آن برانجام سرشماری اینترنتی عنوان کرد: یکی از موارد تأثیرگذار ضریب نفوذ اینترنت است به‌طوری‌که در کل کشور متوسط ضریب نفوذ اینترنت 45 درصد بود که با توجه به این عدد و ظرفیت‌های کشور عدد35 درصد سرشماری اینترنتی انتخاب شد اما عدد 35 درصد در کل استان‌ها یکسان نیست و در استان‌های مختلف متفاوت است.

وی عنوان کرد: در سطح کشور استان‌هایی وجود دارد که ضریب نفوذ اینترنت آن‌ها 20 و در برخی دیگر 65 درصد است که با توجه به ضریب نفوذ اینترنت هدف‌های مختلفی برای استان‌ها گذاشته شد.

رئیس مرکز آمار ایران  بیان کرد: تعریف این عدد 35 درصد برای سرشماری اینترنتی متناسب با استاندارهای کشورهای دیگر است و بر این اساس است که اگر یک نفر از اعضای خانواده در دوره مرجع آمارگیری از اینترنت استفاده کرده و یا گوشی هوشمند داشته باشد جز خانوارهایی محسوب می‌شوند که دسترسی به اینترنت دارند که البته این تعریف خاص استان لرستان یا کشور ایران نیست بلکه یکی از تعاریفی است که برای ضریب نفوذ اینترنت به کار برده می‌شود.

وی تصریح کرد: البته نقدهایی برای استفاده از گوشی هوشمند واردشده است چون  ممکن است بسیاری از این گوشی‌های هوشمند ارتباطی با این کار ما نداشته باشد بنابراین در کنار این معیار، معیار مهم‌تر اینکه چند درصد از خانوارها مشارکتی انجام دادند صرف‌نظر اینکه ضریب نفوذ اینترنت چقدر است.

پارسا  بابیان اینکه اکنون سرشماری نفوس و مسکن به مرحله دوم  رسیده و مأموران  آمارگیر به درب منازل همه ساکنان  ایران مراجعه می‌کنند، گفت: در این مرحله مأموران به درب منازل همه افراد می‌رود چه افرادی که اینترنتی انجام داده باشند چه غیر اینترنتی چراکه  46 درصد از مردم اینترنتی انجام دادند و 54 درصد  اینترنتی انجام نداده‌اند.

وی اظهار داشت: مهم‌ترین ویژگی این کار این است که با توجه به ابزار جدید دقیقاً نقطه جغرافیایی که فرد در آن ساکن است باید  با اطلاعاتی که جمع‌آوری می‌شود هم‌خوانی داشته باشد.

رئیس مرکز آمار ایران با اشاره به اینکه کد آماری که در اختیار خانوادها است با مراجعه آمارگیر به درب منازل باید در اختیار او گذاشته شود، افزود: وقتی کد آماری وارد سیستم می‌شود باید با همان نقطه هم‌خوانی داشته باشد و اگر کسی در نقطه دیگری( مسکن دوم) ثبت‌نام اینترنتی انجام داده باشد و اکنون کد آماری را در منطقه دیگر تحویل دهد سیستم نمی‌پذیرید و پیغام می‌دهد.

وی عنوان کرد: در مرحله دو سرشماری این مشکل وجود دارد که بسیاری از افراد در استان‌های دیگر و در نقاط  دیگری این کار را انجام دادند و اکنون ثبت‌نام آن‌ها نامعتبر است.

پارسا بیان کرد: هنر سرشماری این است که اطلاعات و آمار صحیح و قابل‌اعتمادی در اختیار برنامه‌ریزی قرار گیرد وگرنه  این مسئله اینترنتی که مشکلات کشور را حل نمی‌کند اگرچه ثبت‌نام اینترنتی در جایگاه خود بسیار باعظمت و باارزش است.

وی تصریح کرد: بر اساس آمار و کنترل‌هایی که در سطح مرکز انجام می‌دهیم استان لرستان ازنظر ثبت‌نام اینترنتی جز استان‌های خوب ما است و جز استان‌هایی است که هرکسی سر جای خودش انجام داده است.

رئیس مرکز آمار ایران  بابیان اینکه  لرستان ازنظر ثبت‌نام در سرشماری به لحاظ کمی و کیفی در سطح کشور رتبه دوم را دارد، گفت: در استان لرستان در مرحله اول جابجایی اینترنتی یا مهاجرت اینترنتی کمتر بوده است اما در برخی از استان‌ها بالاتر است ولی به‌طور یقین مرکز آمار آن سرجای خودش برمی‌گرداند.

وی اظهار داشت: در این مرحله مأموران آمارگیر با مراجعه  به درب منازل سؤال می‌کنند و اطلاعات را از مردم جمع‌آوری می‌کنند و در این مرحله است که با همکاری استانداران، فرمانداران و بخشداران  اگر خطایی اتفاق افتاده است  اصلاح می‌شود.

پارسا افزود: در صورت وجود خطا در سرشماری اگر با مأموران آمارگیری که قراراست خطا را اصلاح کنند همکاری نشود و یا فشار نامتعارف یا نامعقول برای ثبت اطلاعات غلط اتفاق بیفتد هدف اصلی سرشماری مشکل‌دار می‌شود.

وی عنوان کرد: بر اساس قانون همه مردم موظف هستند در سرشماری اطلاعات صحیح بدهند از طرفی نیز مقام معظم رهبری تأکید داشتند که مردم در سرشماری شرکت کنند و ترجیحاً اینترنتی انجام و اطلاعات صحیح بدهید تا مرکز آمار بتواند کارهای بعدی خود را انجام دهد.

رئیس مرکز آمار ایران سرشماری را مبانی همه کارها دانست و گفت: ممکن است مطرح شود در این سرشماری اطلاعات جمعیتی ( تحرکات جمعیتی، باروری، مسکن، جنسیت) پرسیده شده است و این موارد اطلاعات لازم برای سیاست‌ها را به دست نمی‌دهد، درست است اما چارچوب همه‌کاره‌ای آماری که در کشور انجام می‌شود همین سرشماری است.

وی اظهار داشت: ازآنجاکه این اطلاعات برای برنامه‌ریزی در همه سطوح لازم است در مرحله دوم تأکید بر رفع برخی از خطاهای احتمالی است و ازآنجاکه اطلاعات باید دقیق باشد عجله‌ای نیست که در استانی زودتر  به اتمام برسد اگرچه امیدواریم با این حجم اینترنتی کار در موعد  مقرر به اتمام برسد.