رونق تولید ملی | جمعه، ۲ اسفند ۱۳۹۸

امامزاده ابراهیم مامن عاشقان در کوه‌های مهراب لرستان - نمایش محتوای خبر

 

 

امامزاده ابراهیم مامن عاشقان در کوه‌های مهراب لرستان

امامزاده ابراهیم مامن عاشقان در کوه‌های مهراب لرستان

عاشقان دوست به مهراب کوه دلفان و امامزاده ابراهیم می‌روند.

به گزارش خبرگزاری فارس از دلفان، شهرستان دلفان در شمال لرستان با آب و هوایی کوهستانی با 2700 کیلومتر وسعت دارای جاذبه‌های گردشگری فراوانی است که از جمله آنها می‌توان به وجود امامزاده‌ای ملقب به بابابزرگ اشاره کرد. این امامزاده که به گفته اهالی محل از اعقاب امام موسی کاظم و برادر امام رضا(ع) است در شهرستان دلفان زیارتگاه عاشقان از شهرهای دور و نزدیک است.

از جاده‌ای که از میان کوه‌های سر به فلک کشیده مهراب و سرکشتی و جنگل‌های سرسبز و پرطراوت بلوط و چشمه‌سارهای فراوان می‌گذرد، عبور کنید در دامنه کوهی نه چندان بلند چشم، جمال گنبد و بارگاهی زیبا را نظاره می‌کند، دیدنی که هر سال در ایام نوروز و فصول بهار و تابستان مامن چندین هزار زائر و بازدیدکننده است که از اطراف و اکناف شهرها و روستاهای دور و نزدیک از جمله نورآباد، هرسین، نهاوند، بروجرد، الشتر، خرم‌آباد، کرمانشاه، ملایر، کوهدشت و...با طی مسافتی نه چندان نزدیک و گذر از جاده‌ای خاکی و پرخطر سختی راه را به جان خریده تابه بارگاه پیر و مریدشان برسند تا شاید مرادی که در دل دارند به مقصود برسد و حاصل شود.

شاهزاده ابراهیم یا همان بابای بزرگ به‌نقلی فرزند امام موسی‌ابن جعفر(ع)، برادر امام رضا (ع)، شاهزاده محمد، شاه چراغ شیراز و کریمه اهل بیت حضرت معصومه (س)در قم و... است که به نقل مضمون در همان عصر متولد و در همان قرن نیز در مکان فعلی به شهادت رسیده است و در بین کوه‌های مهراب در دامنه  سرکشتی دفن شده است.

عباس بیگی کارشناس میراث فرهنگی مشخصات ظاهری بنای امامزاده را به این شرح بیان کرد: از در ورودی که وارد شوید سالنی با پنج متر عرض و چهار متر طول که در کناره‌های آن دو اتاقک هر کدام به طول چهار متر و عرض سه متر بنا شده است، دیده می‌شود و پس از عبور از راهرویی باریک داخل حرم شده که به صورت یک هشت ضلعی ساخته شده با اندازه تقریبی 2,5 متر برای هرضلع که در وسط این هشت ضلعی یک مقبره و ضریحی زیبا و طلایی رنگ وجود دارد، در برخی دیوارهای داخل و خارج بارگاه کاشی‌کاری‌هایی دیدنی به سبک سنتی ایرانی و آیات قرانی چشم را نوازش می‌کند.

وجود دو گلدسته و گنبدی آجری به ارتفاع حدود 30 متر هم از دیدنی‌های این بنای مذهبی است در ضلع غربی گنبد بابا بزرگ مقبره آجری کال نازار با ساختمانی فرسوده و محقر که شدیدا نیاز به تعمیر و بازسازی دارد، دیده می‌شود که به اعتقاد اهالی خادم و مرید بابا بزرگ بوده است.

به گفته خادم امامزاده، این زیارتگاه علاوه بر مکانی مذهبی و زیارتی به واسطه وجود جنگل‌های بلوط و چشمه‌سارهای فراوان در مسیر دسترسی و عبور رودخانه کشکان از این منطقه قابلیت و ظرفیت تبدیل شدن به قطب گردشگری و سیاحتی و تفریحی را دارد که متاسفانه طی سالیان گذشته و با گذشت سی و چند سال از انقلاب شکوهمند اسلامی  جاده آن آسفالت نشده است.

در ادامه علی باقری فرماندار دلفان در گفت‌وگو با فارس گفت: با توجه به محرومیت منطقه میربگ که از محروم‌ترین نقاط ایران است، از قرارگاه خاتم و سردار عبداللهی خواست تا با تسریع در اتمام جاده نورآباد به بابابزرگ به صورت ویژه در رفع محرومیت از این منطقه گام بردارند.

رضا شهبازی کارشناس راه و شهرسازی هم در گفت‌وگویی راه‌های دسترسی به این امامزاده را به این شرح بیان کرد: راه‌های دسترسی به این امامزاده عبارتند از دو جاده مواصلاتی یکی از طریق دو راهی نهاوند به سمت روستاهای مله‌خان و دمباغ با 60 کیلومتر فاصله که با وجود جنگل‌های فراوان و بکر و دست نخورده در صورت آسفالت شدن مکانی بسیار دیدنی در معرض دید گردشگران و زائرین قرار می‌گیرد، این جاده 38 کیلومتر آن تا روستای کن‌خان آسفالت بوده و تنها 22 کیلومتر آن آسفالت نیست که با یک همت و تلاش می‌توان آن را آسفالت کرد که از مسئولان این انتظار می‌رود با همت و تلاش و پشتکار این مهم محقق یابد.

اما مسیر و جاده دوم دسترسی از طریق جاده منتهی به تنگ پری، سرکشتی و بابابزرگ است که 52 کیلومتر فاصله داشته که تنها هشت کیلومتر آن خاکی  است که امید است، آسفالت این مسیر هرچه سریع‌تر به پایان برسد، حال با توجه به آنچه گفته شد، می‌طلب دولت و حاکمیت در آسفالت این دو راه بکوشند با نگاه به این نکته که بسیاری از استان‌ها جشن پایان آسفالت را سال‌هاست گرفته‌اند و در مسیر این دو جاده روستاهای فراوانی وجود دارد که از وجود امکانات اولیه از جمله راه بهره‌مند نیستند و با لحاظ کردن این نکته مهم  که راه و جاده مهمترین عامل توسعه هر منطقه است، آسفالت این دو مسیر انتظار زیادی نیست، تا انشاءالله کارهای عمرانی و خدماتی و اجرای طرح‌های زود بازه و سیاحتی و توریستی در این منطقه سرعت بالایی بگیرد و جذب گردشگر و توریست در دستور کار قرار گیرد، تا موجبات توسعه همه جانبه از جمله اشتغال در شهرستان ایجاد شود.

در این زمینه مهندس زمانی رئیس اداره راه و شهرسازی دلفان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با ذکر این نکته که آسفالت مسیر نورآباد به سرکشتی به قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء واگذار شده است، از پایان آسفالت این مسیر در سال آینده خبر داد.

زمانی با بیان اینکه قرارگاه خاتم در سطح کشور آسفالت یک هزار کیلومتر راه روستایی را با وزارت راه و شهرسازی تعهد نموده از آسفالت مسیر بابابزرگ تا مله‌خان پس از آسفالت مسیر سرکشتی تا بابا بزرگ خبر داد.

یک شهروند دلفانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس، کمبود امکانات بهداشتی از جمله سطل‌های زباله بهداشتی و مکان‌های اختصاصی جمع‌آوری زباله، کمبود جایگاه اسکان شبانه برای زائرین، نبود سایبان و استراحت‌گاه‌های موقت برای برپایی چادرهای مسافرتی زائران، نداشتن کفش‌داری و امانات در محل حرم، تکمیل نبودن بازارچه و سوغات‌سرا در  بابابزرگ و... را از مهمترین مشکلات این زیارتگاه عنوان کرد.