رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۵ خرداد ۱۳۹۸

امامزاده محمد درب‌گنبد؛ امامزاده‌ای آشنا برای غرب کشور - نمایش محتوای خبر

 

 

امامزاده محمد درب‌گنبد؛ امامزاده‌ای آشنا برای غرب کشور

امامزاده محمد درب‌گنبد؛ امامزاده‌ای آشنا برای غرب کشور

بقعه شاهزاده محمد در ۴۰ کیلومتری شهرستان کوهدشت در انتهای خاک طرهان و در میان شهرکی به نام درب گنبد واقع شده است این امامزاده تقریباً برای کل غرب کشور آشنا و مردم برای زیارت و سیاحت به‌خصوص در ایام عید نوروز به این مکان مقدس مشرف می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از لرستان، امامزاده محمد که در گویش محلی به شاهزاده محمد معروف است از نوادگان امام موسی بن جعفر(ع) است که در درب گنبد شهرستان کوهدشت واقع است.

بقعه شاهزاده محمد در 40 کیلومتری شهرستان کوهدشت در انتهای خاک طرهان و در میان شهرکی به نام درب گنبد واقع شده است که در ایام مختلف سال پذیرای زائران زیادی از غرب کشور است.

این امامزاده در منتهی‌الیه غرب استان لرستان و غرب شهرستان کوهدشت در جنوب رودخانه سیمره و دردامنه کوه فیروزکوه از رشته کوه‌های زاگرس واقع شده که این مکان به شهر درب گنبد امامزاده محمد (شاهزاده محمد (ع)) معروف است.

این امامزاده تقریباً برای کل غرب کشور آشنا و مردم برای زیارت و سیاحت به خصوص در ایام عید نوروز به این مکان مقدس مشرف می‌شوند.

برای اولین‌بار در سال 1839 میلادی راولینسون از این بقعه یاد کرده است، بارون دوبد در سال 1845 میلادی از این بقعه ذکری به میان آورده است.

بدنه بنا از دو قسمت بدنه قدیمی و الحاقات جدید تشکیل شده است که بنای قدیمی شامل ایوان ورودی، اتاق مقبره و پوسته درونی گنبد است و قسمت الحاقی نیز شامل یک شبستان که سه طرف بنا را در قسمت‌های شمالی، غربی و شرقی احاطه کرده است و دو گلدسته و پوسته بیرونی گنبد نیز از جمله بناهای الحاقی جدید هستند.

مصالح به کار رفته در این بنا در قسمت‌های مختلف متفاوت است و در قسمت قدیمی بنا از گچ، آجر و پوشش کاه‌گل استفاده شده است و قسمت الحاقی بنا از مصالح امروزی مانند آجر، ماسه، سیمان، آهن، کاشی‌های هفت رنگ، کاشی معرق و آیینه‌کاری ساخته شده است، از بنای قدیمی مقبره فقط قسمت اتاق مقبره باقی مانده که در فضای داخلی الحاقات جدید قرار گرفته است.

سنگ قبر این امامزاده دارای ضریحی از جنس ورشو است، معین‌السلطنه چاغروند، حاکم وقت لرستان در زمان قاجار درباره امامزاده شاه محمد چنین می‌نویسد: امامزاده شاهزاده محمد(ع) در همین محل هلیلان مدفون است، به اندازه‌ای اهالی لرستان از این امامزاده کشف و کرامت دیده‌اند که تمام اموال طوایف طرهان و بالاوند و بعضی از طوایف پشتکوه و بعضی از طوایف دلفان در میان ایوان و صحن و اطراف امامزاده ریخته است، نه صاحب دارند و نه مستحفظ، احدی را جرأت و قدرت نیست که دست به آن اموال دراز کند.

بنای فعلی این مقبره به دستور محمدعلی میرزای قاجار حاکم وقت لرستان و کرمانشاه بنا شده است.

تاریخ بنای گلدسته‌های این حرم در 1322 هجری قمری است، قبر این امامزاده دارای سنگ قبری بوده که به گفته‌ ایزدپناه جمله «هذا قبر محمد ابن احمد» روی آن نوشته است.