سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۷ خرداد ۱۴۰۰

اما و اگرهای ساخت پر حاشیه ترین سد استان لرستان - نمایش محتوای خبر

 

 

اما و اگرهای ساخت پر حاشیه ترین سد استان لرستان

اما و اگرهای ساخت پر حاشیه ترین سد استان لرستان

استاندار لرستان گفت: برای تخصیص ۱۳۵ میلیون مترمکعب آب برای سد معشوره لرستان مصمم هستیم و به نظر می‌رسد تا یک ماه آینده موضوع این سد به اتمام برسد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، هوشنگ بازوند ظهر امروز در حاشیه جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی  لرستان که در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد در رابطه با مشکلات اجرای سد معشوره در استان لرستان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: قبل از دولت تدبیر و امید، رئیس جمهور وقت پروژه سد معشوره را کلنگ‌زنی کرده و عملیات اجرایی آن شروع می‌شود که بعد از تغییر دولت مطرح شد که یک سری از تخصیص‌ها بدون مطالعه داده شده است.

وی افزود: با توجه به تشریف فرمایی مقام معظم رهبری به خوزستان، مطرح شد که 550 هزار هکتار در حوزه کرخه باید از دیم به آبی تبدیل شود و  منابع آبی کرخه تأمین شود که منابع آن شامل پنج استان می‌شود.

استاندار لرستان عنوان کرد: در بین این پنج استان کشور، لرستان 32 درصد مساحت کل این پنج استان را در حوزه کرخه دارد و 44 درصد بارندگی‌های این حوزه مربوط به این استان است که باید گفت علی‌رغم اینکه وضعیت لرستان در این حوزه نسبت به چهار استان دیگر مطلوب است اما وزیر نیرو بابت این وضعیت مطلوب امتیازی به استان نمی‌دهد.

وی به پیگیری برای تعیین تکلیف اجرای سد معشوره اشاره کرد و گفت: طی سال‌های گذشته قرارگاه خاتم الانبیا بدون قرارداد نزدیک 50 میلیارد تومان برای ساخت این سد هزینه کرده بود که مشکلاتی در بحث پرداخت آن به وجود آمد.

بازوند تصریح کرد: برای رفع مشکلات اجرای این سد دعواهای بسیاری در سازمان مدیریت برنامه‌ریزی شد که نهایتاً تصمیم گرفتند که 215 آن را مشروط  به بازنگری و تعدیل صادر کنند پس از آن مطرح کردیم که بعد از بازنگری حداقل تکلیف پیمانکار را روشن کنند چرا که 50 میلیارد تومان در آنجا هزینه شده بود که بالاخره مسئولان موافقت کردند که پول سپاه را در قالب قراردادی پرداخت کنند تا قرارگاه خاتم دچار مشکل نشود.

وی اظهارداشت: در بازنگری سد معشوره به این جمع‌بندی رسیدند که برق آبی کردن این پروزه را حذف کنند که در این زمینه با وزارت نیرو به توافق رسیدیم و موضوع برق آبی در بازنگری حذف شد.

استاندار لرستان افزود: درنهایت در بازنگری به این رسیدند که 50 میلیون متر مکعب برای سد معشوره تخصیص آب برای شرب، صنعت و کشاورزی  داده می‌شود به شرط اینکه  بخش کشاورزی آن به طور حتم گلخانه باشد.

وی عنوان کرد: با توجه با مباحث مطرح شده اعتراض کردیم و جلسات فراوانی با معاونان اجرایی رئیس جمهور داشتیم که به توافق نرسیدیم نهایتاً  هفته گذشته در وزارت نیرو قرار شد جلسه جمع‌بندی باشد که در توافقات اولیه به این نتیجه منتج شد با حذف برق آبی 135 میلیون متر مکعب تخصیص به استان بدهند.

بازوند بیان کرد: با تخصیص 135 میلیون مترمکعب می‌توانیم مشکلات آبی کوهدشت را حل کنیم هرچند که این تخصیص خیلی  ایده‌آل نیست.

وی با بیان اینکه ماکزیمم سدهای افتتاح شده لرستان هم اکنون 52 میلیون مترمکعب است، گفت: درصورت تخصیص 135 میلیون متر معکب سد معشوره، تخصیص آن تقریباً بیش از دو برابر این سدهای استان است.

استاندار لرستان تصریح کرد: البته وزارت نیرو جمع‌بندی برای تخصیص 135 میلیون مترمکعب نداشت تا اینکه هفته گذشته در آخرین جلسه با تخصیص 100 میلیون متر مکعب موافقت کردند که آن را اجرایی کنند.

وی اظهارداشت: در سال 91 حجم 237 میلیون متر مکعب برای این سد امضا شده است اما اکنون تخصیص 100 میلیون مترمکعبی مطرح شده است.

بازوند افزود: در یک جلسه مدیر تخصیص حرف بی‌ربطی زد و گفت 50 میلیون متر مکعبی که به آن اضافه می‌کنم از روی ترحم است که با شنیدن این صحبت جلسه به دعوا کشید و بدون نتیجه ترک شد اما احتمالا ظرف 10 تا 12 روز آینده مجدد جلسه‌ای برای آن تشکیل می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه ما برای تخصیص 135 میلیون متر مکعبی مصمم هستیم، عنوان کرد: وقتی ما تخصیص 135 میلیون متر مکعبی را پیشنهاد دادیم حتی رئیس جمهور نیز دستور داد تا این موضوع در شورای عالی آب مطرح شود اما علی‌رغم پیگیری‌های انجام شده وزارت نیرو موضوع را به شورای عالی آب نمی‌دهد چون می‌داند ما با اعضای شورای عالی آب رایزنی کرده‌ایم و رأی داریم.

استاندار لرستان بیان کرد: در هر صورت هر چه شورای عالی آب  مطرح کند ما هنوز این موضوع را در دستور کار قرار نداده‌اند اما به نظر می‌رسد ظرف یک ماه آینده این موضوع پایان یابد.

وی گفت: استان لرستان در حوزه کرخه 44 درصد منابع آب دارد اما چرا باید راحت بگویند که ما تخصیص 50 میلیون متر مکعب را ترحم کرده‌ایم؟!

بازوند تصریح کرد: بعد از نهایی شدن این موضوع امیدواریم سردار عبدالهی فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء همانند سد تاج امیر در قالب ماده 56  اجرای این پروژه را به صورت مشارکتی بپذیرد.

وی در رابطه با تغییر نام سد معشوره نیز  اظهارداشت: پیشنهاد می‌دهیم اسم این سد نه «گاو شمار» و نه «معشوره» باشد که برای نام آن «کشکان» پیشنهاد داده می‌شود.