رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

امور عشایر لرستان از کوچ زودهنگام جلوگیری کند - نمایش محتوای خبر

 

 

امور عشایر لرستان از کوچ زودهنگام جلوگیری کند

امور عشایر لرستان از کوچ زودهنگام جلوگیری کند

معاون اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بروجرد گفت: امور عشایر با اتخاذ تمهیدات لازم و تأمین علوفه مورد نیاز دام این عشایر می‌تواند مانع کوچ زودهنگام عشایر به منطقه شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بروجرد، اسماعیل صارمی عصر امروز در جلسه شورای شهرستان اظهار داشت: تاکنون در شهرستان بروجرد تشکیلاتی به منظور بررسی مشکلات عشایر دایر نشده است به همین دلیل  برخی افراد معتقدند که بررسی مسائل و مشکلات عشایر به عهده منابع طبیعی ارتباط بوده و این در حالی است که مسائل عشایر به امور عشایر که در مرکز استان مستقر واقع شده، مربوط می‌شود.

وی با اشاره به این‌که در حوزه استفاده عشایر از مراتع و چرای دام، اداره منابع طیبعی وارد عمل می‌شود، افزود: معمولا در این فصل از سال به دلیل گرمای بالا و نداشتن علوفه کافی برای دام‌ها در استان خوزستان، عشایر این بخش به دیگر استان‌ها از جمله استان لرستان و شهرستان بروجرد کوچ می‌کنند که در این صورت اداره منابع طبیعی، مسئول حفاظت از مراتع تحت نفوذ خود است.

معاون اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بروجرد با اشاره به این‌که عشایر ذخایر انقلاب هستند، بیان کرد: تأمین بخش عمده‌ای از پروتئین کشور بر عهده عشایر است به همین دلیل ضرورت دارد مسائل ومشکلات آن‌ها با مشارکت مسئولان امر مرتفع شود .

وی عنوان کرد: براساس تقویم کوچ، عشایر باید در نیمه اردیبهشت ماه هر سال به شهرستان وارد شوند تا مراتع به حد معمول رشد خود رسیده و دام بتواند از علوفه آن‌ها استفاده کند اما متأسفانه عشایر زودتر از موعد مقرر، کوچ را آغاز کرده و خساراتی به مراتع و زمین‌های کشاورزی منطقه وارد می‌کنند.

صارمی با اشاره به این‌که گلوگاه ورود عشایر از استان خوزستان، شهرستان پلدختر است، خاطرنشان کرد: باید توجه داشت که پس از ورود دامدار به شهر و استان، دیگر نمی‌توان کاری از پیش برد بنابراین مسئولان استانی باید برای این منطقه تمهیداتی را اندیشیده ومانع ورود بی‌رویه دام‌ها در مراتع استان شوند.

وی با اشاره به امکانات محدود شهرستان بروجرد در جلوگیری از ورود دام‌ها به استان، گفت: منابع طبیعی با در اختیار داشتن تنها سه نیروی حفاظتی و یک خودرو نمی‌تواند عشایری را که به شهر وارد شده‌اند، از این مناطق خارج کند چرا‌که آن‌ها اقدام به کوچ منطقه‌ای به منطقه دیگر می‌کنند.

معاون اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بروجرد اظهار داشت: شهرستان بروجرد با دارا بودن نزدیک به 90 هزار هکتار اراضی ملی نیازمند تشکیلات منسجم‌تری به منظور حفاظت از گستره وسیع اراضی ملی خود است.

وی از تعدد شکایات روستاییان و کشاورزان منطقه هم‌زمان با ورود عشایر به منطقه خبر داد و افزود: سال‌ها است که شهرستان بروجرد با ورود زودهنگام عشایر به این شهرستان مواجه است و تنها راه حل رفع این معظل تعامل و همکاری استانداری‌های استان لرستان و استان‌های هم‌جوار از جمله خوزستان و همدان است.

صارمی بیان کرد: مرز استان همدان به استان مرکزی بسته است و استان لرستان نیز باید گلوگاه خود را در شهرستان پلدختر بر روی عشایری که اقدام به کوچ زودهنگام می‌کنند، ببندند اما به دلیل مشکلات مذکور در استان خوزستان انجام این کار برای استان لرستان بسیار سخت است که این خود موضوعی است که باید در سطح ملی حل و فصل شود.

وی با تأکید بر مشارکت دستگاه‌های مرتبط به منظور تأمین علوفه دام عشایر، عنوان کرد: نبود علوفه کافی سبب شده است عشایر دام‌های خود را بسیار زودتراز موعد مقرر کوچ داده و خسارات زیادی را برای دیگر شهرستان ها از جمله شهرستان بروجرد به وجود آورند.

معاون اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بروجرد با اشاره به این‌که چرای زودهنگام در مراتع این شهرستان علوفه تازه جوانه زده را از بین می‌برد، خاطرنشان کرد: هنگامی که عشایر منطقه به دلیل فقر مراتع نتوانند از دام‌های خود محافظت کنند، به حریم روستاها هجوم آورده و مشکلاتی را برای روستاییان و کشاورزان به وجود می‌آورند.

وی تصریح کرد: امسال به منظور رفع این مشکل هماهنگی‌هایی با استان همدان انجام شد و 15 روز تقویم کوچ عشایر به جلو آورده شد و به 30 فروردین انتقال و پس از آن به 25فروردین تغییر یافت.

صارمی اتخاذ تصمیمات کارآمد در این زمینه را خواستار شد و اظهار داشت: امور عشایر با اتخاذ تمهیدات لازم و تأمین علوفه مورد نیاز دام این عشایر می‌تواند مانع کوچ زودهنگام عشایر به منطقه شود.