رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۲۸ مهر ۱۳۹۸

آموزش‌های اولیه امداد و نجات در خرم‌آباد همگانی شود - نمایش محتوای خبر

 

 

آموزش‌های اولیه امداد و نجات در خرم‌آباد همگانی شود

آموزش‌های اولیه امداد و نجات در خرم‌آباد همگانی شود

شهردار خرم‌آباد گفت: سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری خرم‌آباد، نسبت به آموزش همگانی و فراگیر مباحث امداد و نجات و اطفای حریق به همه اقشار جامعه اقدام کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، یحیی عیدی بیرانوند عصر روز سه شنبه در همایش گرامیداشت روز آتش‌نشان که در سالن جلسات هلال‌احمر لرستان برگزار شد، اظهار داشت: امروز جایگاه آتش‌نشانی و خدمات ایمنی، جایگاهی بسیار مهم و با ارزشی است که باید در این عرصه، روز به روز بر دانش ما افزوده شود.

وی افزود: امروز به‌واسطه پیشرفت‌هایی که در همه عرصه‌ها و تجهیزات ایجادشده، باید ما توانایی این را داشته‌اشیم که خود را با دانش نوین و امکانات و تجهیزات جدید وفق دهیم، بنابر این لازم است که اطلاعات همه همکاران در بخش آتش‌نشانی به‌روز باشد، چون برخی از تغییرات ناشی از پیشرفت علوم، آمادگی‌ و اقدامات جدیدی را می‌طلبد.

شهردار خرم‌آباد با بیان اینکه انتظار می‌رود مجموعه افرادی که در حوزه آتش‌نشانی فعالیت دارند، خود را به انواع آموزش‌ها تجهیز کنند، عنوان کرد: آتش‌نشانی  شغلی پرتنش، استرس‌زا و طاقت‌فرساست، این افراد هرلحظه در تمام طول شبانه‌روز آماده‌باش هستند که در صوت وقوع حادثه، به‌موقع در صحنه حاضر شده و به مهار آن بپردازند.

وی با اشاره به لزوم توجه به افرادی که در شغل‌ آتش‌نشانی خدمت می‌کنند، بیان کرد: شهرداری خرم‌آباد منابع مالی اندکی دارد و خدمات کمتری را نیز نسبت به سایر شهرها به کارکنان خود ارائه می‌دهد، اما باوجود کمبود تجهیزات و امکاناتی که در اختیاردارند و حق‌الزحمه کمی که دریافت میکنند، با تلاش مضاعف، ایثارگری و کم‌توقعی نگذاشتند که در بحث آتش‌نشانی برای مردم نارضایتی‌هایی ایجاد شود.

عیدی بیرانوند بابیان اینکه بودجه و امکانات شهرداری خرم‌آباد یک‌سوم شهرهای هم‌جوار هم نیست، خاطرنشان کرد: بودجه شهرداری همدان که در همسایگی ما قرار دارد، 900 میلیارد تومان است، ولی بودجه کل شهرداری‌های استان لرستان فقط 300 میلیارد تومان است که این کمبود منابع سبب شده که خدمات ضعیف‌تری به مردم و همکاران ما در شهرداری ارائه شود.

وی تصریح کرد: آتش‌نشانی شهرداری خرم‌آباد، به‌عنوان آتش‌نشانی مادر، تمام استان لرستان را پوشش می‌دهد و هرگاه لازم باشد، نیروها و خدمات این شهرداری به تمام شهرستان‌های استان اعزام می‌شوند.

شهردار خرم‌آباد با اشاره به لزوم همگانی کردن آموزش‌های مربوط به امداد و نجات، گفت: مدیرعامل جدید آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری، اهمیت زیادی به بحث آموزش پرسنل داده‌اند و انتظار می‌رود که این آموزش همگانی شود و در تمام سطح جامعه فراگیر شود.

وی افزود: لازم است که تدابیری اتخاذ شود که همه پرسنل شهرداری، نه‌فقط نیروهای آتش‌نشان، در زمینهٔ امداد و نجات و عملیات مربوط به اطفای حریق آموزش‌های اولیه را بگذرانند، تا در شرایط بحرانی و کمبود نیرو، از تمام ظرفیت شهرداری برای مهار حوادث استفاده شود.

عیدی بیرانوند بابیان اینکه دامنه آموزش‌های مربوط به امداد و نجات و مهار آتش به مدارس نیز کشیده شود، اظهار داشت: گاهی با یک سری اقدامات اولیه، یک بحران مدیریت می‌شود؛ باید همه دانش‌آموزان، کودکان و نوجوانان ما بدانند که چگونه در زمان وقوع حادثه، به همنوع خود کمک کنند؛ حتی زنان شاغل و خانه‌دار و خبرنگاران نیز باید این آموزش‌های اولیه را طی کنند.