جهش تولید | یک‌شنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۹

آموزش همگانی در حوزه پدافند غیرعامل در لرستان - نمایش محتوای خبر

 

 

آموزش همگانی در حوزه پدافند غیرعامل در لرستان

آموزش همگانی در حوزه پدافند غیرعامل در لرستان

معاون بسیج و امور استان‌های پدافند غیرعامل کشور گفت: آموزش همگانی در حوزه پدافند غیرعامل در لرستان مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، سردار غلامعلی حیدری عصر امروز در جلسه شورای پدافند غیرعامل استان لرستان که در سالن جلسات استانداری برگزار شد، اظهار داشت: مسئولیت ما در سازمان پدافند غیرعامل می‌طلبد که به تمام استان‌های کشور سرکشی داشته باشیم و با شرکت در جلسات شورای اداری و جلسات پدافند غیرعامل، با نقطه نظرات مسئولان آن‌ استان‌ها آشنا شده و نکاتی را نیز یادآور شویم.

وی افزود: در کشور دو نوع پدافند وجود دارد، نخست پدافند عامل است که از آن به دفاع مسلحانه تعبیر می‌شود و مسئولیت آن با نیروهای مسلح است.

معاون بسیج و امور استان‌های پدافند غیرعامل کشور عنوان کرد:دومین نوع پدافند، پدافند غیرعامل است که به معنی دفاع غیرمسلحانه است و اجرای آن توسط آحاد مردم و مسئولان انجام می‌شود و حتی نیروهای مسلح نیز، پدافند غیرعامل دارند.

وی خاطرنشان کرد: پدافند غیرعامل موضوعی است که نه‌تنها در ایران بلکه در تمام دنیا سال‌هاست که موردتوجه ویژه‌ای قرارگرفته و مبانی پدافند غیرعامل در ساخت تمام تجهیزات و اماکن به‌کاررفته است، به‌ طور مثال ساخت متروی 12 منظوره در آمریکا مصداقی از پدافند غیرعامل است.

حیدری بابیان اینکه مبانی پدافند غیرعامل، 600 سال پیش در معماری ایران رعایت شده است، تصریح کرد: «ارگ بم» یکی از آثار و بناهایی است که تمام موارد پدافند غیرعامل در آن لحاظ شده و طراحی و معماری آن به نحوی است که آسیب‌پذیری بنا را به‌شدت کاهش داده است.

وی بابیان اینکه نتیجه پدافند غیرعامل باید به کاهش آسیب‌پذیری و افزایش ارتقا و پایداری منجر شود، گفت: مصون‌سازی کشور، مهم‌ترین وظیفه پدافند غیرعامل است که مقام معظم رهبری نیز بر آن تأکید داشته‌اند.

معاون بسیج و امور استان‌های پدافند غیرعامل کشور با اشاره به اینکه حتی در آفرینش بدن انسان نیز پدافند غیرعامل رعایت شده است، افزود: تمهیداتی که در بدن به‌منظور پیشگیری از ورود بیماری‌ها و میکروب‌ها تعبیه‌شده، همان مبانی پدافند غیرعامل است.

وی عنوان کرد: پدافند غیرعامل مصون‌سازی در برابر آسیب‌های دستساز است، بنابراین در بسیاری از موارد، دشمنان به‌واسطه آسیب‌هایی که به‌سلامت، امنیت و یا اقتصاد جامعه‌ای وارد می‌کنند، به تهدید آن می‌پردازند.

حیدری خاطرنشان کرد: چند سال گذشته، تعداد زیادی از مرغ‌های تخم‌گذار چهار استان کشور تلف شد که بعدها معلوم شد که این تلفات گسترده در اثر تزریق واکسنی آلوده بوده که از خارج کشور واردشده است.

وی بیان کرد: امروز در دنیا ساخت موشک و حمله نظامی بسیار هزینه‌بر است، بنابراین دشمن ترجیح می‌دهد که در قالب پدافند غیرعامل که به‌مراتب کم‌هزینه‌تر از جنگ نظامی است، مشکلاتی را که آسیب‌های فراوانی در پی دارد در کشورهای هدف ایجاد کند و بدین ترتیب منشأ آن مشکلات نیز برای کشور قربانی نامعلوم و مبهم باقی می‌ماند.

معاون بسیج و امور استان‌های پدافند غیرعامل کشور نقش آموزش و فرهنگ‌سازی را در کاهش آسیب‌ها بسیار مهم دانست و گفت: امروز در کشورهای پیشرفته، ارتش سایبری تشکیل‌شده که عملیات حمله یا دفاع را از طریق فضای مجازی انجام می‌دهند، بدین شکل که در مراکز  و دستگاه‌های خدمات ‌رسان کشور هدف اختلال ایجاد می‌کنند.

وی افزود: حمله سایبری می‌تواند تلفات جانی نیز داشته باشد، به‌ طور مثال حمله سایبری به سراچه‌های هسته‌ای و اختلال در چرخش سانتریفیوژها می‌تواند منجر به انفجار در این مراکز شود.

حیدری عنوان کرد: رژیم غاصب اسرائیل بارها ایران را در رابطه با حمله نظامی به نیروگاه‌های هسته‌ای تهدید کرده است اما یکی از کارشناسان غربی می‌گوید:« سه خصوصیت، بومی بودن فناوری هسته‌ای ایران، واقع‌شدن در عمق زمین و پراکندگی آن‌ها سبب شده که شرایط لازم برای حمله به آن‌ها فراهم نباشد».

وی تصریح کرد: در کشور اقدامات فراوانی در رابطه با پدافند غیرعامل انجام‌شده ولی هنوز باهدف فاصله‌داریم  و باید آموزش و فرهنگ‌سازی بیشتری در رابطه با این مهم انجام بگیرد، کما اینکه پدافند غیرعامل مبانی و اصولی دارد که رعایت آن‌ها هزینه چندانی نیز ندارد.

معاون بسیج و امور استان‌های پدافند غیرعامل کشور خاطرنشان کرد: چهاربند برنامه پنجم توسعه به پدافند غیرعامل اختصاص‌یافته است از طرفی، دستگاه‌ها می‌توانند نیم تا دو درصد از بودجه خود را به پدافند غیرعامل اختصاص دهند.

وی با بیان اینکه بسیاری از زیرساخت‌های حساس و حیاتی کشور بدون پیوست پدافند غیرعامل اجازه فعالیت ندارند، گفت: باید مبانی پدافند غیرعامل در ذات همه طرح‌ها و برنامه‌ها دیده شود.

حیدری با اشاره به بیوتروریسم به‌ عنوان یکی از محورهای جنگ نرم دشمنان که نیاز به پدافند غیرعامل دارد، افزود: بیوتروریسم به معنی ترور کردن با بیماری است  که در تقسیم‌کارها مسئولیت جلوگیری از این تهدید به وزارت اطلاعات سپرده‌شده است، کما اینکه اخیراً گروهک تروریستی داعش علاوه بر عملیات انتحاری به انتقال بیماری‌ها نیز تهدید کرده است.

وی عنوان کرد: در بحث کلرزنی آب شرب باید به این نکته توجه شود که این ماده علاوه اینکه عامل گندزدایی است اگر بیش‌ازحد مجاز به‌کار گرفته شود، می‌توانند به‌منزله یک بمب شیمیایی باشدکه مسمومیت چند صد نفر در ورزشگاه مشکین‌شهر در اثر استشمام گاز کلر به دلیل نشتی لوله‌ها در مرکز آب و فاضلاب و انتقال این گاز از طریق باد در فضا گواه این مهم است.

معاون بسیج و امور استان‌های پدافند غیرعامل کشور خاطرنشان کرد: از دیگر اقداماتی که در حوزه پدافند غیرعامل باید انجام شود، انتقال مراکز پرخطر و آلاینده از محل تمرکز جمعیت به خارج شهرها است تا از هرگونه نشت شیمیایی، صنعتی و یا «سی.ان.جی» که سلامت مردم را تهدید می‌کند، جلوگیری شود.