سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

امیدی به رفع مشکل کارخانه سیمان خرم‌آباد ندارم/برای ساماندهی حریم قلعه فلک الافلاک هنوز زمینی به سپاه تحویل داده نشده است - نمایش محتوای خبر

 

 

امیدی به رفع مشکل کارخانه سیمان خرم‌آباد ندارم/برای ساماندهی حریم قلعه فلک الافلاک هنوز زمینی به سپاه تحویل داده نشده است

امیدی به رفع مشکل کارخانه سیمان خرم‌آباد ندارم/برای ساماندهی حریم قلعه فلک الافلاک هنوز زمینی به سپاه تحویل داده نشده است

استاندار لرستان گفت:در بحث انتقال پادگان برای ساماندهی حریم قلعه فلک الافلاک هنوز زمینی به سپاه تحویل داده نشده اما توافقاتی انجام‌شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، هوشنگ بازوند در جمع خبرنگاران این شهرستان در ارتباط با روند عملیات اجرایی کارخانه فولاد ازنا اظهار داشت: 190 میلیون دلار از تجهیزات فولاد ازنا که سال‌ها در چین مانده بود پس از برجام وارد کشور شد به‌طوری‌که اکنون 90 درصد این تجهیزات وارد بندرعباس شده و حدود 28 کانتینر در فولاد ازنا تخلیه‌شده که امیدواریم پس از 10 سال تعطیلی بتوانیم در اول مهرماه سال 95 عملیات اجرایی این کارخانه را بهره‌برداری برسانیم.

وی در ارتباط با وضعیت بام لرستان افزود: بام ظرفیت خوبی برای شهر خرم‌آباد است بنابراین کسی نمی‌تواند آن را نقد و رد کند.

استاندار لرستان عنوان کرد: این بام نقشه ندارد اما به‌عنوان زیرساخت کارهای اساسی و خوبی انجام‌شده و باید گفت به دلیل هزینه سنگین دولت سه یا چهار سال بیشتر نمی‌تواند آن را نگهداری کند.

وی با اشاره به اینکه 800 هکتار از بام لرستان در سازمان جنگل‌ها به ثبت رسیده است، بیان کرد: از سازمان جنگل‌ها درخواست کردیم تا 200 هکتار از 800 هکتار را آزاد کند اما تاکنون این امر میسر نشده است.

بازوند تصریح کرد: بنا شد 4 هزار متر از بام لرستان برای احداث استادیو به صداوسیما واگذار شود اما تا زمانی که این 200 هکتار آزاد نشود امکان کار کردن نیست و به‌طور یقین پیگیری می‌شود تا این 200 هکتار را آزاد کنیم.

وی در ارتباط با احداث سد بختیاری در استان خاطرنشان کرد: با توجه به ارتفاع بلند این سد در اوایل کار اعلام شد که بلندسازی سد انجام نمی‌شود اما با توجه به سیلاب‌های اخیر مسئولان متقاعد شدند که نه‌تنها از ارتفاع سد این سد کم نکنند بلکه عملیات اجرایی آن را آغاز کنند که اکنون تجهیز کارگاه آن در حال انجام است.

استاندار لرستان در ارتباط با احداث سد لیروک نیز اظهار داشت: از آنجاکه مکان این سد در نقطه صفر مرزی استان لرستان و چهارمحال بختیاری است اختلافاتی بین این دو استان بر سر این سد  به وجود آمد چراکه مسئولان چهارمحال بختیاری ادعا داشتند که این سد در حوزه آن‌هاست اما درنهایت روز گذشته اعلام شد که این سد متعلق به استان لرستان است.

وی بابیان اینکه 90 درصد مطالعات فاز اول سد لیروک انجام‌شده است افزود: سد لیروک که یک سد برق‌آبی است با حجم مخزن 520 میلیون مترمکعب بناست 324 مگاوات برق تولید کند.

بازوند در ارتباط با ساماندهی قلعه فلک‌الافلاک عنوان کرد: درمجموع 42 میلیارد تومان برای ساماندهی قلعه ابلاغ شد که اگر اسناد خزانه به ما بدهند باید آن را در بورس تبدیل به پول‌کنیم.

استاندار لرستان بابیان اینکه مابه تفاوت هزینه جابه‌جایی پادگان برای ساماندهی قلعه به‌طور حتم پرداخت می‌شود، بیان کرد: تا زمانی که 40  میلیارد تومان به‌حساب ما واریز نشود با سپاه استان وارد مذاکره نمی‌شویم.

وی تصریح کرد: در بحث انتقال پادگان برای ساماندهی حریم قلعه فلک الافلاک هنوز زمینی به سپاه تحویل داده نشده اما توافقاتی انجام‌شده است.

بازوند در ارتباط بااعتبار مرمت قلعه تاریخی فلک الافلاک اظهارداشت: امسال دو میلیارد و 500 تومان برای مرمت قلعه اختصاص‌یافته است.

وی در ارتباط با مشکلات پارسیلون خرم‌آباد، عنوان کرد: پارسیلون یک مشکل خیلی جدی بود که هنوز هم آن را به آخر نرساندیم؛ رأی دادگاه در رابطه با فروش قطعات و تجهیزات پارسیلون بود اما احساس کردیم که حیف است رأی دادگاه این‌گونه صادر شود که امیدواریم  به‌زودی مشکل این واحد برطرف شود.

استاندار لرستان بیان کرد: در بحث پارسیلون باید گفت علی‌رغم اینکه زندگی و شرایط برای آنها سخت شده اما امیدوارم به زودی مصوبه ستاد تسهیل را بگیرد و با آمدن آن کنسرسیوم نگرانی‌ها برطرف شود.

وی با اشاره به اینکه کارخانه سیمان پلدختر 13 سال بوده که راکد است تصریح کرد: درنهایت نتیجه‌گیری بر این شده که برای عملیاتی شدن این پروژه فاینانس شود.

بازوند بابیان اینکه امیدی به حل و درست شدن مشکل کارخانه سیمان خرم‌آباد ندارم، گفت: کارخانه سیمان خرم‌آباد بدون پول درست نخواهد شد و درصورتی‌که تعیین و تکلیف نشود به سرنوشت پارسیلون دچار خواهد شد.

وی در ارتباط با احداث کارخانه سیمان پلدختر اظهارداشت: این کارخانه که 13 سال راکد مانده است اکنون مطرح‌شده که توجیه اقتصادی ندارد که درنهایت بناشده تا فاینانس شود.

استاندار لرستان در ارتباط با احداث پالایشگاه پلدختر نیز افزود: قرارگاه خاتم‌الانبیا اکنون در حال بررسی است که برای عملیات اجرایی آن ورود پیدا کنند.

وی عنوان کرد: در بحث احداث کارخانه سیمان خرم‌آباد نیز باید گفت هرچند سهام‌داران زیادی دارد اما واقعاً امیدی به احداث آن دارم چون در ابتدای امر باید افزایش سرمایه انجام شود چراکه کارخانه سیمان بدون پول درست نمی‌شود.

بازوند در رابطه با نگهداری اشیاء تاریخی استان، بیان کرد: دو مکان برای نگهداری اشیا تاریخی استان لرستان در نظر داریم که پس از ساماندهی قلعه مکان آن مشخص می‌شود.

وی تصریح کرد: پس از ساماندهی قلعه، ساختمان دانشگاه را برای دو منظور گذاشتیم یکی آن را به یک هتل 5 ستاره تبدیل کنیم که البته خیلی منتقد داشت که بیشتر آن منشأ تنگ‌نظری بود و برخی اعلام کردند اکه اگر این مکان به هتل تبدیل شود این قلعه به ثبت جهانی نمی‌رسد درحالی‌که هیچ مستندی وجود ندارد که یک بنای تاریخی مانع ثبت یک بنای تاریخی دیگر شود.

استاندار لرستان گفت: سرمایه‌گذار ساخت هتل در مکان دانشگاه که ایرانی مقیم دبی است برای سرمایه‌گذاری آماده است  از طرفی یک تیم از هتل‌های این سرمایه‌گذار در دبی بازدید کرده و اداره اطلاعات نیز او را تائید کرده  است.

وی اظهارداشت: این سرمایه‌گذار  آمادگی  دارد تا در این مکان را با صرف 10 تا 15 میلیارد تومان تبدیل به هتل کنداما خیلی از افراد انتقاد کردند اما باید گفت اکنون مشکل این انتقادات نیست بلکه سند این زمین است چون میراث  فرهنگ اعلام کرده  بر اساس قانونی چیزی که به مزایده گذاشته می‌شود باید سند آن نیز مشخص باشد که در این راستا مسئولان ارتش نیز می‌گویند سند دارد اما هنوز صادر نشده است.

بازوند افزود: اگر به هر دلیلی موفق نشویم ساختمان دانشگاه را هتل تبدیل کنیم به طور حتم این مکان به موزه اشیا تبدیل می‌شود و اگر به هتل تبدیل شد تصمیم داریم مهمانسرای ارتش را به موزه تبدیل کنیم.

وی به استقبال مردم از نمایشگاه هفته فرهنگی لرستان اشاره و عنوان کرد: حدود 85 غرفه در این نمایشگاه راه‌اندازی شده بود که 55 تا 60 غرفه آن دولتی بود و به‌طور حتم در سال‌های آینده سعی می‌شود حضور بخش دولتی بیشتر شود.