رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۲۵ مهر ۱۳۹۸

انتظار ۱۵ ساله کتابخانه خرم‌آباد؛ وعده‌ها به پایان ۹۵ حواله شد - نمایش محتوای خبر

 

 

انتظار ۱۵ ساله کتابخانه خرم‌آباد؛ وعده‌ها به پایان ۹۵ حواله شد

انتظار ۱۵ ساله کتابخانه خرم‌آباد؛ وعده‌ها به پایان ۹۵ حواله شد

پروژه کتابخانه مرکزی خرم‌آباد در حالی به پروژه‌ای تاریخی در مرکز لرستان تبدیل‌شده که سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان لرستان از تکمیل این پروژه تا پایان امسال خبر داد.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: کتابخانه مرکزی خرم‌آباد در جنب مصلای الغدیر این شهر پروژه‌ای است که می‌تواند بخشی از کمبودهای موجود درزمینهٔ فضای کتابخانه‌ای مرکز لرستان را رفع کند تا تکمیل این پروژه تبدیل به یکی از مطالبات جدی مردم و مسئولان شود.

کتابخانه مرکزی خرم‌آباد ۱۵ ساله شد!

اهمیت تکمیل و بهره‌برداری از این پروژه آنجا روشن‌تر می‌شود که لرستان متأسفانه درزمینهٔ سرانه فضای کتابخانه‌ای در جایگاه مناسبی قرار نداشته و جزو استان‌های انتهایی جدول در میان استان‌های مختلف کشور محسوب می‌شود.

از سوی دیگر روند کند تکمیل پروژه کتابخانه مرکزی تاکنون موجب شده انتقادات بسیاری از این وضعیت از سوی مردم و مسئولان استان مطرح شود، پروژه‌ای که مطابق برخی اظهارنظرها نزدیک به ۱۵ سال است مردم لرستان را معطل نگه‌داشته است.

پروژه کتابخانه مرکزی خرم‌آباد هرچند که به گفته برخی مسئولان عملیات اجرایی آن از سال ۸۵ شروع‌شده ولی کلنگ زنی این پروژه مهم مطابق اظهارات مسئولان طی سال ۸۰ صورت گرفته است.

اکران وعده‌ها برای یک پروژه فرهنگی

سرپرست اداره نهاد کتابخانه‌های لرستان در سخنانی با اشاره به اختصاص ۲۰ میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل پروژه کتابخانه مرکزی اظهار داشت: با توجه به قرار گرفتن این پروژه در فهرست پروژه‌های اقتصاد مقاومتی استان، به‌زودی انتظار ۱۵ ساله مردم فرهنگ دوست لرستان برای افتتاح «دست‌کم» فاز اول این پروژه تا پایان امسال به سر می‌رسد.

مختار پور بابیان اینکه کتابخانه مرکزی شهرستان خرم‌آباد مساحتی حدود  هشت هزار و ۴۰۰ مترمربع دارد گفت: با اتمام ساخت و رونمایی از این پروژه سرانه زیربنایی کتابخانه‌های لرستان دو برابر می‌شود.

پیش‌ازاین شهرام ملکی مدیرکل سابق راه و شهرسازی لرستان نیز از پیشرفت ۷۲ درصدی پروژه کتابخانه مرکزی خبر داده و گفته بود: عملیات اجرایی این پروژه از سال ۸۵ آغازشده که به دلیل نبود اعتبار هنوز به بهره‌برداری نرسیده است.

وی گفته بود: اگر طی سال ۹۵ حدود چهار میلیارد تومان اعتبار به کتابخانه مرکزی خرم‌آباد تخصیص یابد تا پایان سال به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی با اشاره به اینکه حدود دو میلیارد تومان هزینه برای احداث موتورخانه و تأسیسات پروژه کتابخانه مرکزی خرم‌آباد لازم است، افزود: ازنظر زمانی کمتر از یک سال به اتمام این پروژه باقی‌مانده است.

در این مدت هرساله تاریخ متعددی برای بهره‌برداری از پروژه کتابخانه مرکزی استان لرستان توسط مسئولان عنوان‌شده است که هنوز هیچ‌کدام از این تاریخ‌ها به وقوع نپیوسته است تا این پروژه همچنان در محدوده پیشرفت ۶۰ تا ۷۰ درصدی درجا بزند.

خرم‌آبادی‌ها چشم‌به‌راه تکمیل کتابخانه مرکزی

وضعیت بلاتکلیفی این پروژه در حالی است که مطابق آمارهای اعلام‌شده مساحت کتابخانه‌های شهرستان خرم‌آباد هشت هزار و ۴۰۰ مترمربع بوده که این فضا در برابر تعداد جمعیت بیش از نیم میلیونی شهرستان خرم‌آباد کافی نیست و باید نسبت به گسترش فضای کتابخانه‌ها اقدامات مؤثرتری انجام گیرد.

این در حالی است که پروژه کتابخانه مرکزی خرم‌آباد خود به‌تنهایی دارای هشت هزار و ۴۰۰ مترمربع زیربنا است که تکمیل و بهره‌برداری از این پروژه می‌تواند میزان سرانه فضای کتابخانه‌ای در مرکز استان را به‌طور چشمگیری افزایش دهد.

به‌هرحال به نظر می‌رسد با توجه به نیاز شهر خرم‌آباد به احداث این کتابخانه باید هرچه سریع‌تر زمینه تخصیص اعتبارات موردنیاز به این پروژه فراهم شود تا بالاخره بعد از گذشت ۱۵  سال خرم‌آباد شاهد بهره‌برداری از کتابخانه مرکزی باشد.