رونق تولید ملی | جمعه، ۱ شهریور ۱۳۹۸

اهدای بیش از 39 هزار واحد خون در استان/لرستان حائز رتبه اول از نظر اهدای بانوان - نمایش محتوای خبر

 

 

اهدای بیش از 39 هزار واحد خون در استان/لرستان حائز رتبه اول از نظر اهدای بانوان

اهدای بیش از 39 هزار واحد خون در استان/لرستان حائز رتبه اول از نظر اهدای بانوان

مدیرکل انتقال خون لرستان از اهدای بیش از 39 هزار واحد خون در استان خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، دکتر امیرحسین تروند در جمع خبرنگاران استان اظهار کرد: شعار امسال WHO در سالروز اهداکنندگان خون در جهان(برای نجات جانم از تو سپاسگزارم) است که سازمان بهداشت جهانی در نظر گرفته که تا سال 2020 تمام 167 کشور دنیا که در زمینه انتقال و اهدای خون فعال هستند به اهدای 90 تا 100 درصد داوطلبانه برسند و خوشبختانه ایران در سال 2007(1386) به این هدف رسیده است.

وی با بیان اینکه امسال در کشور بیش از 2.5 میلیون نفر برای اهدای خون مراجعه کردند که 2 میلیون و 71 هزار نفر شرایط اهدا را داشتند اضافه کرد: از این میزان خون اهدایی سهم لرستان 39 هزار و 685 نفر بوده که 50.28 درصد از این تعداد مستمر بودند.

تروند بیان کرد: از این تعداد واحد خون اهدایی 25 درصد افراد باسابقه و 23.92 درصد بار اولیها، 70.63 درصد متاهل و 22.37 درصد مجردها بودند.

مدیرکل انتقال خون لرستان اظهار کرد: از آنجایی که نیمی از آحاد جامعه بانوان هستند لذا انتظار میرود درصد اهدا بیش از این باشد.

وی یادآور شد: خون بانوان با توجه به اینکه آنها نسبت به سلامت خود حساسیت و دقت بیشتری دارند از سلامت بیشتری برخوردار است.

تروند با اشاره به اینکه زنان لرستان با 3 هزار و 803 واحد خون اهدایی همچنان برای 5 سال متوالی در کشور حائز رتبه اول هستند، خاطرنشان کرد: امید میرود این میزان به رقمی بیشتر از این برسد چرا که در زمان جنگ تحمیلی رکورد 50 درصد را نیز از بانوان لرستانی شاهد بودیم.