جهش تولید | دوشنبه، ۵ خرداد ۱۳۹۹

اولویت آبرسانی به روستاهای بالای 20 خانوار است - نمایش محتوای خبر

 

 

اولویت آبرسانی به روستاهای بالای 20 خانوار است

اولویت آبرسانی به روستاهای بالای 20 خانوار است

مدیر شرکت آبفار خرم‌آباد گفت: اولویت اول دولت، آبرسانی به روستاهای بالای 20 خانوار است.

علی دالوند در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در خرم‌آباد، مجموع کل روستاهای شهرستان خرم‌آباد را 630 روستا اعلام کرد و اظهار داشت: بیش از 78 درصد جمعیت روستایی شهرستان خرم‌آباد تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب روستایی قرار دارند.

وی با تاکید به اینکه آب توزیع شده در روستاها کاملا سالم و بهداشتی است، تصریح کرد: تنها 12 روستا از شهرستان در فصل گرما دارای مشکل آب هستند که آبرسانی آن‌ها به صورت پراکنده و نیمه وقت با تانکر انجام می‌شود.

مدیر شرکت آبفار خرم‌آباد اضافه کرد: بیش‌تر روستاهایی که تحت پوشش شرکت آبفار نیستند، عمدتا زیر 20 خانوار هستند که آبرسانی به این روستاها هزینه‌آور است.

دالوند اولویت اول دولت جهت تامین آب را روستاهای بالای 20 خانوار دانست و بیان کرد: در صورت تخصیص یافتن اعتبار تصویب غیراستانی در بحث آبرسانی توسط دولت و مجلس مشکل آب همه روستاهای بالای 20 خانوار حل خواهد شد.

مدیر شرکت آبفار خرم‌آباد از تصویب شدن اعتباری بالغ بر 6 میلیارد تومان از مجموع 35 میلیارد اعتبار استان برای شهرستان خرم‌آباد خبر داد و مطرح کرد: درصورت تخصیص به موقع آن فعالیت‌های خوبی در زمینه آبرسانی به روستاها صورت می‌پذیرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص خسارات ناشی از وقوع سیل امسال در شهرستان خرم‌آباد، اظهار داشت: با توجه به اینکه به طور عمده محل تامین آب‌ روستاها در حریم رودخانه‌ها قرار دارند، سیل خساراتی به شبکه‌های آب وارد کرد که علی‌رغم اعلام این خسارات تاکنون اعتباری به این موضوع تخصیص داده نشده است.

دالوند در ادامه درخصوص راه‌اندازی شبکه‌های فاضلاب در روستاها گفت: روستای عربان تنها روستایی است که در سطح شهرستان خرم‌آباد دارای شبکه‌های فاضلاب است و 85 درصد از عملیات اجرایی شبکه‌ فاضلاب روستای بهرامی نیز انجام شده است.

مدیر شرکت آبفار خرم‌آباد خاطرنشان کرد: مطالعات اولیه شبکه‌های فاضلاب مجتمع کُرِزا که شامل 40 روستا است به طور کامل انجام گرفته است، اما در حال حاضر چهار روستای پشته جزایری، سراب‌یاس، پاپی خالدار و ده‌محسن اولویت اصلی راه‌اندازی شبکه‌های فاضلاب هستند.

دالوند علت اولویت داشتن این چهار روستا را عبور فاضلاب آن‌ها بر روی آب‌های سطحی تاثیر می‌گذارد بیان کرد و افزود: این موضوع باعث آلودگی و بیمار شده مردم می‌شود، لازم به ذکر است که برای راه‌اندازی شبکه‌های فاضلاب این چهار روستا به اعتباری بیش از 20 میلیارد تومان نیاز است.