جهش تولید | جمعه، ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

ایجاد مرکز اسناد و موزه عکس در محوطه قلعه فلک الافلاک لرستان - نمایش محتوای خبر

 

 

ایجاد مرکز اسناد و موزه عکس در محوطه قلعه فلک الافلاک لرستان

ایجاد مرکز اسناد و موزه عکس در محوطه قلعه فلک الافلاک لرستان

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان از ایجاد مرکز اسناد و موزه عکس در محوطه قلعه فلک الافلاک لرستان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، غلامرضا سلیمانی صبح دوشنبه در جمع خبرنگاران از مرمت بنای پاسدارخانه (دژبانی) واقع در عرصه قلعه فلک الافلاک خرم آباد و تبدیل آن به عنوان مرکز اسناد و موزه عکس در محوطه این قلعه تاریخی خبر داد.

وی با بیان اینکه مرمت بنای پاسدارخانه با مساحت ۲۸۸ مترمربع آغاز شده است گفت: در این راستا پیش بینی شده که در اردیبهشت و همزمان با هفته میراث فرهنگی این بنا به عنوان مرکز اسناد و موزه عکس پایگاه میراث فرهنگی محوطه فلک الافلاک افتتاح شود.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستات ادامه داد: تاریخ ساخت این بنا که به سال ۱۳۱۲ هجری شمسی برمی گردد و شامل قسمتهای مختلفی از جمله حیاط، بند عمومی، بخش اداری و سلول های انفرادی است.

سلیمانی با بیان اینکه زمانی که هنگ سوار دوره پهلوی در این بخش از قلعه مستقر بوده است گفت: این بنا به عنوان دژبانی پادگان مورد استفاده قرار می گرفته و از ارزش های معماری بنای پاسدارخانه می توان به فضا سازی عالی، کف سازی سنگی و آژیانه کاری در اطراف ساختمان اشاره کرد.

وی افزود: موزه عکس لرستان در بنای تاریخی پاسدار خانه هنگ سوار در ابتدای ورودی پادگان سابق ارتش معروف به هنگ سوار واقع در دامنه شمال غربی قلعه فلک الافلاک با مساحت ۲۸۸ متر مربع ایجاد می شود.

بنا بر این گزارش، بنای پاسدارخانه هنگ سوار با عنوان «ساختمان بانک تجارت در دانشگاه لرستان» و به شماره ۹۹۷۱ در تاریخ ۲۳ شهریور ۱۳۸۲ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.