جهش تولید | شنبه، ۹ فروردین ۱۳۹۹

باران تالاب "بیشه دالان" بروجرد را احیا کرد - نمایش محتوای خبر

 

 

باران تالاب "بیشه دالان" بروجرد را احیا کرد

باران تالاب "بیشه دالان" بروجرد را احیا کرد

تالاب "بیشه دالان" بروجرد زیستگاه طبیعی گونه‌های مختلف جانوری که در سال‌های اخیر خشک‌ شده بود با بارندگی‌های اخیر حیات خود را دوباره به دست آورد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بروجرد، تالاب بیشه دالان در 15 کیلومتری جنوب شرقی بروجرد و در دشت سیلاخور در استان لرستان واقع‌ شده است و یکی از زیستگاه‌های اصلی پرندگان و جانوران بومی و مهاجر بوده که  در سال‌های گذشته بخش‌هایی از آن به تصرف کشاورزان درآمده است.

بر اساس آخرین اخبار منتشر شده از مجموع 930 هکتار مساحت تالاب بیشه دالان شهرستان بروجرد تنها 79 هکتار از آن باقی‌مانده است که در سال‌های اخیر به دلایل مختلف از جمله تغییر کاربری اراضی، استفاده بی‌رویه از منابع آبی این تالاب و نیز ورود فاضلاب روستاهای مجاور به درون آن، تالاب بیشه دالان مورد تهدید جدی قرار گرفته و مساحت آن به میزان چشمگیری کاهش‌یافته است.

تالاب بیشه دالان سدی طبیعی در برابر سیلاب

این سد طبیعی در مقابل سیلاب می‌تواند با ذخیره حجم انبوهی از آب درون خود مانع جاری شدن روان آب‌ها در اراضی پایین‌دست شده و خسارات جاری شدن سیلاب را به حداقل ممکن برساند.

اما در سال‌های اخیر تالاب بیشه دالان از گزند شرایط نامساعد در امان نمانده و از یک‌سو تصرفات غیرقانونی اراضی اطراف بیشه دالان توسط کشاورزان و جاری شدن فاضلاب‌های خانگی، صنعتی و کشاورزی در محیط‌زیست تالاب، استفاده بیش‌ از حد سموم دفع آفات و بهره‌برداری تجاری از اراضی محدوده وسعت آن را تا حد زیادی کاسته و نمونه‌های نادر گیاهی و جانوری تالاب را رو به نابودی کشانده است.

اما جاری شدن سیلاب‌های اخیر در استان لرستان هر چند اخبار تخریب ویرانی‌های ناشی از آن دلهره و نگرانی برای همه ایجاد کرده است اما خبر آبگیری تالاب ملی- طبیعی دالان بروجرد برای دوستداران محیط‌زیست حجم منفی اثرات سیلاب را کاهش داده و نعمت الهی وجود تالاب بیشه دالان این سد طبیعی و نفوذپذیر در برابر سیلاب را یادآور ساخته است.

آنجا که نعمت‌های الهی گاه به نغمت تبدیل می‌شود باید دانست دست الهی در طبیعت سازوکارهایی را برای جلوگیری از تخریب بیش‌ از حد اراضی طبیعی و کشاورزی و نیز راه‌یابی حجم انبوه سیلاب به روستاها و شهرها ایجاد کرده تا از این طریق علاوه بر مدد رساندن طبیعت به آدمی وجود چنین زیستگاه‌های طبیعی را برای انسان یادآوری کند تا قدر نعمات الهی را دانسته و دست از تخریب آن‌ها بردارد.

احیا 90 درصد از عرصه ملی بیشه دالان

مصطفی مصطفی‌وند رئیس اداره حفاظت از محیط‌زیست بروجرد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با ابراز خرسندی از فواید بارش‌های جوی اخیر در این شهرستان اظهار داشت: بارندگی‌های اخیر 90 درصد از عرصه ملی بیشه دالان را که توسط کشاورزان زیر کشت رفته بود زیرآب برده و آن را احیا کرده است.

وی با بیان اینکه در صورت تداوم ریزش‌های جوی در سال‌های آینده این تالاب ملی- طبیعی به‌ صورت کامل احیا خواهد شد افزود: بیشه دالان، تالابی ملی طبیعی در قعر دشت سیلاخور است که آب‌های تجمع شده در آنجا خود باعث جلوگیری از جاری شدن سیلاب می‌شود و توان تخریب سیل را می‌گیرد.

رئیس اداره حفاظت از محیط‌زیست بروجرد با اشاره به اثرات تخریبی سیلاب اخیر در صورت عدم وجود تالاب بیشه دالان عنوان کرد:  در صورت نبود این تالاب و امکان آبگیری آن، در پایین‌دست شاهد خسارت‌های فراوانی در دشت سیلاخور و زمین‌های کشاورزی منطقه می‌شدیم اما به‌واسطه وجود این تالاب این خسارات به حداقل ممکن رسیده است بنابراین وجود این تالاب سدی محکم برای جاری شدن آب و نگهداری آن است.

وی با اشاره به دیگر نعمات حاصل از بارندگی‌های اخیر در مراتع شهرستان بروجرد بیان کرد: بارندگی‌های اخیر باعث سرسبز شدن مراتع و پوشش‌های مرتعی منطقه شده که این امر به نفع حیات‌وحش است.

مصطفی‌وند پرآب شدن رودخانه‌ها  و چشمه‌های منطقه را از دیگر نویدهای بارندگی‌های اخیر برشمرد و گفت: با پرآب شدن رودخانه‌ها و چشمه‌ها زیستگاه طبیعی آبزیان در شرایطی بسیار مطلوب قرارگرفته است.

رئیس اداره حفاظت از محیط‌زیست بروجرد افزایش حجم تخریب روان آب‌ها در نتیجه فعالیت‌های انسانی و انباشت نخاله‌های مختلف را عاملی در زیان رساندن بارندگی‌های اخیر دانست و افزود: متأسفانه به دلیل وجود نخاله‌ها و زباله‌های انباشت شده در حاشیه رودخانه‌ها حجم تخریب بالا در این مناطق بالا رفته است که با توجه بیشتر مردم و مدیریت شهری نسبت به مدیریت پسماند اعم از زباله و نخاله و رعایت مسائل زیست‌محیطی می‌توان حجم تخریب‌ها را در نوبت‌های مشابه بعدی کاهش داد.