رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۲۸ مهر ۱۳۹۸

باورها و سنت‌های جوامع دینی در مقابله با بحران زیست بکارگیری شود - نمایش محتوای خبر

 

 

باورها و سنت‌های جوامع دینی در مقابله با بحران زیست بکارگیری شود

باورها و سنت‌های جوامع دینی در مقابله با بحران زیست بکارگیری شود

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی گفت: محققان برای مقابله با بحران‌های زیست‌محیطی بسیج شده‌اند که در این زمینه باید از باورها، فرهنگ‌ها و سنت های جوامع دینی نیز بهره برد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد سعید پور علی در سومین گردهمایی گروه‌های دانشجویی حامی محیط‌ زیست که در دانشگاه لرستان برگزار شد اظهار داشت: بحران اخلاقی در زندگی بشر شکل‌گرفته که اگر به‌ درستی ریشه‌یابی و درمان نشود مشکل‌ساز می‌شود.

وی افزود: بعضی مواقع بحران و پیامدهای زیست‌محیطی را فقط در یک سری مؤلفه‌های خاص می‌بینیم، فرهنگ اخلاق و دین می‌توانند در ارتباط فرد با خدا، طبیعت یا خودش و جامعه مؤثر باشد.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی عنوان کرد: امروز محققان برای مقابله با بحران‌های زیست‌محیطی بسیج شده‌اند و تلاش‌های زیادی شده تا با تکیه‌ بر دین از حفاظت محیط‌زیست صیانت می‌شود و از طرفی باید از باورها، فرهنگ‌ها و سنت‌های جوامع دینی برای مقابله با بحران زیست محیطی نیز بهره برد.

وی بیان کرد: فرهنگ و دین باید در مدیریت حفاظت از محیط‌زیست مدنظر باشد و در واقع باید برای کمک به طبیعت فراخوان تمدنی و فرهنگ صادر شود.

مهناز مظاهری معاون آموزش و پژوهش سازمان محیط‌زیست نیز در این گردهمایی اظهار داشت: سازمان حفاظت محیط‌زیست با کمک وزارت علوم ارشاد، آموزش‌وپرورش، جهاد دانشگاهی و با کمک دانشجویان می‌تواند قفل محیط‌زیست را با کلید سبز دولت یازدهم که دولت زیست‌محیطی است باز کند و این مهم با آموزش و پژوهش روی می‌دهد.

وی با بیان اینکه آموزش و پژوهش مکمل هم هستند که سبب فرهنگ‌سازی می‌شوند افزود: در مسیر دیدم اراضی دیمی به‌ صورت سراشیبی شخم زده می‌شود که این نوع کشت نیاز به تکنولوژی خاصی دارد و با آموزش و پژوهش این تکنولوژی به دست می‌آید.

معاون آموزش و پژوهش سازمان محیط‌زیست عنوان کرد: وقتی سیاست‌های ابلاغی رهبری را مشاهده می‌کنیم در هشت مورد بر آموزش و پژوهش تأکید کرده‌اند؛ ما به اهداف توسعه پایدار معتقد هستیم و زمانی که این اهداف توسعه پایدار در حوزه زیست‌محیطی را بررسی کرده‌ایم از 17 مورد آن 15 مورد مرتبط باسیاست‌های کلان رهبر انقلاب است.