رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۲ مهر ۱۳۹۸

با 70 نوبت شیر غنی شده کمبود ویتامین D دانش‎آموزان برطرف نمی‎شود - نمایش محتوای خبر

 

 

با 70 نوبت شیر غنی شده کمبود ویتامین D دانش‎آموزان برطرف نمی‎شود

با 70 نوبت شیر غنی شده کمبود ویتامین D دانش‎آموزان برطرف نمی‎شود

کارشناس تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: باتوزیع 70 نوبت شیر غنی شده در بین دانشآموزان کمبود ویتامین D آنها برطرف نمیشود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، مرادی در کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان با بیان اینکه طرح توزیع قرص آهن و اسید فولیک در بین دانشآموزان دختر سالهاست که در استان اجرا میشود، اظهار کرد: در مقطع اول و دوم متوسطه هر هفته یک قرص 400 گرمی آهن بین دانشآموزان دختر این مقطع توزیع میشود.

وی با بیان اینکه ویتامین D منبع غذایی خوبی ندارد و مهمترین منبع دریافتش نور خورشید است، بیان کرد: در رده سنی نوجوانان و جوانان دختر و پسر کمبود ویتامین D وجود دارد.

مرادی ادامه داد: هم اکنون جزو 30 استان کشور هستیم که طرح توزیع ویتامین D در مدارس را اجرایی کردیم به گونهای که سال گذشته 200 هزار عدد قرص ویتامین D را در 5 نوبت در اختیار آموزش و پرورش برای مقطع متوسطه اول و دوم دختر قرار دادیم.

وی بر ایجاد زمینه مکملیاری در دانشآموزان مقطع متوسطه مدارس استان تأکید کرد و گفت: در مدارس دخترانهای که قرص آهن توزیع میشود باید قرص ویتامین D نیز توزیع شود.

کارشناس تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان بیان کرد: امسال در طرح تحول نظام سلامت میزان توزیع قرص ویتامین D به 90 نوبت رسیده تا 100 درصد دانشآموزان مدارس استان را پوشش دهیم.

مرادی با اشاره به اینکه مهر ماه امسال طرح توزیع قرص ویتامین D در مدارس دخترانه استان آغاز شده است، تصریح کرد: در مقطع ابتدایی انتظار نداریم که با 70 نوبت شیر غنی شده کمبود ویتامین D دانشآموزان برطرف شود.

وی گفت: منبع خوب غذایی برای تأمین ویتامین D زرده تخممرغ، جگر و ماهیهای چرب است.