جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹

بحران شهرداری بروجرد بر اثر رکود؛ کارگرانی که ۶ ماه حقوق نگرفته‌اند - نمایش محتوای خبر

 

 

بحران شهرداری بروجرد بر اثر رکود؛ کارگرانی که ۶ ماه حقوق نگرفته‌اند

بحران شهرداری بروجرد بر اثر رکود؛ کارگرانی که ۶ ماه حقوق نگرفته‌اند

رکود در ساخت و ساز سبب شد تا شهرداری بروجرد برای پرداخت معوقه ۶ ماهه کارگران درآمدی نداشته باشد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بروجرد، تأخیر شش‌ماهه در پرداخت حقوق کارکنان شهرداری بروجرد بار دیگر اعتراضات و تجمعات پراکنده کارگران و کارکنان این نهاد خدماتی در سطح شهر را به وجود آورده است.

قصه پر غصه کارگران شهرداری بروجرد در نخستین روزهای امسال با تجمعات پراکنده آن‌ها مقابل شورای شهر فصل نوینی از اعتراضات کارگری در رابطه با تعویق چند ماهه پرداخت حقوق در این نهاد خدماتی را به وجود آورد و پس‌ از آن شهرستان بروجرد بارها شاهد تجمعات پراکنده کارگران این نهاد بود تا جایی که دیگر این تجمعات به امری عادی مبدل گشته و مسئولان شهرستان پس از دادن وعده‌های بسیار در پرداخت حقوق معوقه کارگران عرصه را ترک کرده و کار را به شورای شهر سپردند.

وعده‌هایی از جنس تبلیغات انتخاباتی

در این میان شورای شهر که روزانه شاهد تجمعات خانواده‌های کارگران شهرداری بروجرد بود تلاش می‌کرد با دادن وعده‌های طولانی‌مدت از شدت اعتراضات کارگران بکاهد تا اینکه صدای فریاد اعتراضات کارگران پس‌ از آنکه هیچ ملجأی در شهر برای خود نمی‌دیدند به سردی بگراید تا در کنار همه مشکلات موجود خانواده‌های این کارگران شب یلدا را با رنج نداری‌هایشان بگذرانند.

در روزهای اخیر بار دیگر فریاد اعتراضات گسترده کارگران شهرداری در استیفای حقوقشان بر سر مسئولان شهرداری و شورای شهر فرود آمد اما در این میان عده‌ای سودجوی فرصت‌طلب که کاندیدای احتمالی مجلس شورای اسلامی در این شهرستان هستند بدون داشتن اطلاعات اولیه از چرایی به وقوع پیوستن این تجمعات خود را به آن‌ها رسانده  با دادن وعده‌های پوچ تبلیغاتی سعی در جلب آراء کارگران معترض داشتند.

رکود در بازار ساخت‌وساز

منوچهر درویش بیابانی رئیس کمیسیون مالی و برنامه‌ریزی شورای شهر بروجرد رکود در بازار ساخت‌وساز کشور که از رکود اقتصادی نشأت گرفته است را عامل کاهش درآمدهای شهرداری بروجرد ذکر کرد و گفت: با توجه به رکود اقتصادی محسوس در کشور سازمان‌همیاری‌های شهرداری‌ها و نیز شهرداری بروجرد از این قاعده مستثنی نبوده و رکود دامن این نهادها را هم گرفته است.

وی با بیان اینکه عمده‌ترین محل درآمد شهرداری بروجرد از طریق صدور پروانه مسکن است، اظهار داشت: با رکود ساخت‌وساز در کشور و به تبع آن شهرستان بروجرد میزان صدور پروانه‌های ساختمانی که عمده‌ترین و اصلی‌ترین راه درآمدی شهرداری بروجرد است کاهش‌ یافته و میزان درآمد سالیانه شهرداری افول محسوسی داشته است.

رئیس کمیسیون مالی و برنامه‌ریزی شورای شهر اسلامی بروجرد از فروش بخشی از املاک شهرداری بروجرد برای پرداخت معوقات حقوقی کارگران شهرداری بروجرد خبر داد و افزود: با فروش بخشی از املاک و مستغلات این نهاد می‌توان قسمتی از حقوق کارگران را در ماه‌های آینده پرداخت کرد.

تلاش برای دریافت وام با سود 22 درصدی

وی با بیان اینکه تلاش می‌شود بخشی از حقوق کارگران پیش از سال جدید پرداخت شود، عنوان کرد: در حال حاضر منبع درآمدی برای پرداخت حقوق وجود ندارد اما تلاش می‌شود نسبت به دریافت وام 20 میلیارد تومانی برای این منظور اقدام شود.

اما ابراز این اظهار نظرات پراکنده و بدون در نظر گرفتن شرایط خانواده‌های کارگران زحمتکش شهرداری بروجرد نمی‌تواند التیامی بر زخم نداشته‌های آن‌ها در ماه‌های اخیر بگذارد چرا که در این رابطه حرف‌ها بسیار و عمل اندک بوده است.

اشرف چگنی رئیس کمیسیون اقتصاد مقاومتی شورای اسلامی بروجرد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بروجرد، اظهار داشت: شهرداری باید پرداخت حقوق شش ماه معوق مانده کارگران را در اولویت اول برنامه‌های خود قرار دهد چرا که پایه‌های عمران و آبادانی و نیز متولیان اقدامات عمرانی و خدماتی در شهر کارگرانی هستند که اینک به هر دلیل شش ماه از دریافت حقوق به‌ حق خود محروم مانده‌اند.

وی با اشاره به اقدامات شهرداری بروجرد به منظور پرداخت معوقات کارگران، افزود: در جلسات متعدد مقرر شد شهرداری نسبت به دریافت وام 20 میلیاردی با کارمزد 22 درصدی با قرار دادن زمین‌های شهرداری به عنوان وثیقه ملکی از بانک ملی اقدام کند تا از این طریق بتواند بخشی از معوقات کارگران را پرداخت کند.

سوء مدیریت اداره شهرداری بروجرد عوامل مهم رکود شهرداری

رئیس کمیسیون اقتصاد مقاومتی شورای اسلامی بروجرد سوء مدیریت در اداره شهرداری بروجرد را از عوامل مهم رکود در این نهاد دانست و عنوان کرد: دریافت این وام آن‌هم با سود بالا در آینده خود به یکی از مشکلات شهرداری بروجرد تبدیل می‌شود در حالی‌ که اگر تلاش شهرداری به وصول مطالبات میلیاردی خود از ادارات و شهروندان مقروض به این نهاد معطوف شود، می‌توان در اندک زمانی معوقات کارگران را پرداخت کرد.

وی با بیان اینکه شهرداری بروجرد در 9 ماهه گذشته بالغ بر 22 میلیارد تومان درآمد داشته است، بیان کرد: با این درآمد بالا شهرداری توانایی پرداخت معوقات کارکنان خود را داشته اما به جای این کار رسیدگی به اقدامات عمرانی در شهر را در اولویت کاری خود قرار داده است.

چگنی تصریح کرد: شهرداری یک‌ نهاد غیرانتفاعی و خودگردان است که در صورت ایجاد انگیزه کافی در کارگران خود بازدهی آن‌ها افزایش‌ یافته و این امر به رونق اقدامات عمرانی در شهر کمک شایانی می‌کند.

این که چرا و چگونه شهرداری بروجرد در پرداخت معوقات کارگران خود در شش‌ماهه گذشته ناکام مانده است تاکنون گمانه‌زنی‌های بسیاری شده و آن چه مبرهن است تورم ناشی از استخدام‌های بی‌جای سازمان‌های شهرداری بروجرد در سال‌های اخیر و نیز اتکای صرف به درآمد حاصل از محل صدور پروانه‌های ساختمانی در شهرداری بروجرد است که در سال‌های اخیر با رکود اقتصادی محسوس در کشور بازار ساخت‌وسازها را از رونق انداخته و درآمد شهرداری‌ها به‌ ویژه تنها راه درآمدی شهرداری بروجرد از این طریق را مقطوع کرده است.

آنچه باید به عنوان اصلی مهم در کانون توجهات مدیران ارشد شهرداری و شورای شهر بروجرد قرار گیرد این است که پرداخت معوقات کارگران نباید دست‌مایه تبلیغاتی عده‌ای قرار گیرد که خود از مسببان اصلی کاهش درآمد شهرداری در سال‌های گذشته بوده‌اند.